Forgó mozgással tényleg elérhető lenne a mesterséges gravitáció?
1. Igen.
2. Jóval többe kerülne, mint egy sima űrhajó vagy állomás. A mostani űrállomás is egy szenvedés volt anyagilag, mire összejött, és így is jóval kisebb, mint amilyenre eredetileg tervezték. Amúgy nem lehetetlen a dolog, vannak tervek, csak legyen, aki rászánja a szükséges zsét.
Mert van egy csomó hátránya is:
- csak egy kis területen működne,
- nagy űrhajó kéne hozzá,
- bonyolult a kezelése (pörgő űrhajón minden az),
stb. stb.
"az űrállomásoknál pedig folyamatos energiaigénnyel is jár"
azzal mondjuk pont nem jár (legalábbis nem jelentőssel), ha egyszer rendesen bepörgetted
Instabilitással is vannak gondok. Már viszonylag kis tömegpont-változás is rendkívül kellemetlen hatásokkal jár a forgás stabilitására nézve. Ez azt jelenti, hogy ha néhányan, többen összegyűlnek egy kupacba, akkor excentrikussá válik a forgás, és rázkódni kezd az egész, mintha földrengés lenne. Ezt a tömeg, méret növelésével lehetne kikülszöbölni, de ugye az mind óriási költségemelő tényező lenne.
Ma még nagyon messze vagyunk egy ilyen, hosszabb távon is működőképes űrállomás megalkotásától. Szerintem nem ebben az évszázadban fog sor kerülni arra, hogy az első ember beleköltözzön odafent.
"ha néhányan, többen összegyűlnek egy kupacba, akkor excentrikussá válik a forgás, és rázkódni kezd az egész"
Rázkódni talán nem (nincs külső valamihez rögzítve a tengely), inkább a forgási középpont eltolódása miatt megváltoznak az egyes g értékek. Például a középpont nem lesz mozdulatlan, minimális gyorsulása lesz, a nulla g középpont eltolódik kicsit odébb. Ahol meg a gyűrűben sokan összegyűlnek, ott lecsökken a gyorsulás (közelebb kerül hozzájuk a forgáspont), az ellenkező oldalon pedig megnő. De rázkódni sehol nem fog.
Egyébként ez megoldható mozgatható tömegekkel az állványzatban, "küllőkben", stb. Vagy ha elég robosztusra van tervezve az állomás, akkor alig érezhető a hatás.
"És a rendes bepörgetés mivel történne?"
Egyszeri nagy energiaigénye lenne, nem pedig folyamatos.
Az a baj, hogy a használhatósághoz marha nagyra kéne csinálni.
Egyrészt, hogy a saját tehetetlensége viszonylag stabilizálja, másrészt, hogy a középfülben lévő egyensúlyszervre hatás és Coriolis-erő miatti oldalerők minimálisak legyenek mondjuk leguggolás, felállás esetén.
Ha ez nincs megoldva, az űrhajósok egész nap hanyatt fekhetnének mozdulatlanul, hogy ne hányják szét az űrállomást.
Az első ilyen szerkezetek tutira nem gyűrűk lesznek, hanem olyasmik, mint a Neflixen nézhető Stowaway filmben, hosszú madzagon összekötött és parittyaként megpörgetett kabinok.
Csak így lesz nagyon nagy rádiuszod sok anyag nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!