Nem találtam az interneten felsorolást erről,hogy mik azok a főbb anyagok, amik gyakran megtalálhatóak háztartásokban,és érzékenyek az oxidàcióra?
Az oxidációra a fémből készült tárgyak – alumínium, vas, réz, ezüst – érzékenyek.
Az alumínium felületén hamar oxidréteg keletkezik és ez megvédi a további oxidációtól. Agresszívabb oxidáció esetén az alumínium felületén valami fehér színű anyag képződik. A vas – főleg nedves környezetben – rozsdásodik, hosszabb idő után teljesen tönkremegy. Például nálunk a kapu alsó részén levő lemez vasból volt, lepattogzott róla a festék és a legalján, ahol leginkább érte az eső, hó, teljen átszakadt a rozsdától. Kicseréltük alumíniumlemezre, azóta nincs vele baj. Vagy például egy ásó, lapát, kapa, gereblye is vasból készül, ha hosszabb nem használják, akkor rozsdásodnak, használatkor a homok „csiszolja”, akkor még ki is fényesedik. A réz is oxidálódik zöldes vagy fekete színe szokott lenni. Például a küszöb vagy ajtóknál a kilincs és az alatta levő réz takarólemez egy idő után megfeketedik, de ettől nem lesz baja és könnyen tisztíthatók. Az ezüst az oxidációkor szintén feketedik. Például ezüst evőeszközök. A régebbi rádióknál a hullámváltó érintkezői ezüstözött vörösrézből készültek, melyek egy idő után az oxidáció miatt megfeketedtek és az érintkezés bizonytalanná vált. A régi rádiók ultrarövidhullámú tekercsei szigeteletlen ezüstözött vörösrézhuzalból készültek, ezek egy idő után szintén oxidálódtak, megfeketedtek.
Nekem ez jutott eszembe, de, ha otthon körülnézel, akkor sokféle különböző fémből készült tárgyat találsz. Amelyik festett az nem oxidálódik, mert a festékréteg miatt a felülete nem érintkezik a levegővel. Viszont, ha valahol lepattogzik a festék, akkor azon a helyen elkezd oxidálódni. Például nálunk a mosógépnél és centrifugánál fordult elő ilyen.
Propán-bután gáz. Eléggé tud oxidálódni. :)
Amúgy szerintem itt a nem "saválló" acélok felsorolhatóak, abból elég sok minden van egy lakásban (legfeljebb festve, nikkelezve, krómozva, de azért rozsdásodhat az).
Az említett egyéb fémek nem nagyon oxidálódnak ,legalábbis nem olyan gyorsan és katasztrofális eredménnyel. Alumínium-ötvözetek a vastagodó oxidtól mattulnak, rézötvözetek patinásodnak, ezüst feketedik, de ez mind elég lassú folyamat.
Más anyagokra, nem fémekre, szerves anyagokra, szövetek, műanyagok, fatárgyak stb. meg nem vagyok benne biztos, hogy a minőségromlást simán oxidációra lehet fogni.
Nem is értem, hogy egy háztartásban miért "főbb anyag" az ezüst. [?!?]
Valamint abban is bizonytalan vagyok, hogy oxidáció alatt muszáj oxigénnel való egyesülést érteni, vagy oxidálhat más levegő-szennyező anyag is.
Nekem egy háztartásban főbb anyag az alma, vagy a hús, az olaj, de biztosan van akinél a chips. Na például a chips sem véletlenül van védőgázas csomagolásban. Igaz ugyan, hogy egyrészt azért pufi a zacskó, hogy a chips össze ne törjön, de azért van inert gázzal töltve, mert avasodnának a zsírok és olajok a levegő oxigénjétől. De az alma is azért barnul be a vágási felületen, ha fém késsel vágod, mert fémionok katalizálta oxidációs folyamatok játszódnak le...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!