Az a helikopter ugye a jóal ritkább légkör miatt olyan amilyen, és az ottani hangsebesség is más lehet mint a földi, tehát lehet és kell is pörgetni a lapátokat, hogy legyen valami felhajtóereje.
De az ottani 100km/h-s szélvihar és a földi 100km/h-s szélvihar ugyan olyan hatású-összetételű? Vagy ott gyengébb a hatása, eseleg pont hogy erősebb?
Kicsit filóztam.... a 100km/h széllökés az ott szintén 100km/h lenne, de ritkább közegben gyengébb erővel, nem? Mintha a vízben húznának motorcsónak után 100-al, vagy ejtőernyővel zuhanva 100-al. Viszont a kisebb gravitáció miatt fújhatna el, miközben a földön a nagyobb gravitáció miatt jobban tapadnék. Amikor az űrből ejtőernyőztek akkor átestek a hangsebességen is, mégse lett semmi bajuk, csak a sűrűbb légkörben melegedtek.
2021. ápr. 29. 19:39
4/8 anonim válasza:
A gravitáció ugyanaz a nagyságrend, a légkör viszont 100-sor ritkább.
2021. ápr. 29. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
A gravitáció nagyságrendje stimmel, de közelebb áll a Holdéhoz
2021. ápr. 29. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 Wadmalac válasza:
Saccra az ottani 100 km/h vihar egy földi 5-10 km/h szellőnek érződne.
2021. ápr. 30. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 A kérdező kommentje:
De ott mitől van-nincs szélvihar? A tenger nem játszik be, gyakorlatilag homogén a felszín. Vagy mindig kellene fújnia, és pontosan ugyanúgy vagy sosem, hiszen itt csak a bolygó árnyékos és napos oldalának vándorlása, azaz felmelegedése és lehűlése által keletkező hőmérséklet-különbség miatt lehetséges a marsi szél, ez pedig meglehetősen stabil, tehát egy adott helyen mindig ugyanakkor és ugyanolyan mértékben-ugyanolyan időtől-időig kellene hőáramlással cserélődnie a ritka légkörnek. De mivel üvegház-hatás nincs így a meleg oldalon függőlegesen kell áramolnia, a hidegen vízsszintesen, vagy inkább az lehet a helyes, hogy a meleg oldalon légkörsűrűség van, a hidegen légkör-ritkulás.
2021. ápr. 30. 08:45
8/8 Wadmalac válasza:
"itt csak a bolygó árnyékos és napos oldalának vándorlása, azaz felmelegedése és lehűlése által keletkező hőmérséklet-különbség miatt lehetséges a marsi szél"
Meg persze a sarok-egyenlítő közti áramlások. És persze domborzat, szárazjég szublimációja és újra lefagyása stb. is beleszól.
De vedd figyelembe, hogy sokkal ritkább légkör sokkal kisebb tömeget képvisel, sokkal kisebb tehetetlenséggel és sokkal kisebb légellenállással.
Ez azt jelenti, hogy a napfényből bevitt hőenergia sokkal gyorsabb mozgásokat tud létrehozni. Tömegmozgásban sokkal kevesebb, mint a Földön.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!