Az integrálás és a deriválás mire jó a gyakorlatban?
35 éves vagyok, 20 éve humán szakos, de szeretném végre megérteni, hogy mire jó az integrálás és deriválás művelete; még azon is elgondolkoztam, hogy utánaolvasok, a neten mindent meg lehet ma már tanulni. Viszont az érdekelne első körben, hogy mi ennek a gyakorlati haszna - ilyen példákat viszont még a YouTube se tartogat, vagy rossz helyen kerestem. Mindenhol azt mondják el / írják le, hogy "hogyan" kell deriválni, de nem esik szó arról, hoyg "miért" jó deriválni. A fogalmaknak utánanéztem: a deriválás elvileg megmutatja, hogy egy függvény érintője mely pontokon milyen meredek, az integrálás pedig azt, hogy mekkora a függvény vonala, az x tengely, és 2 kiválasztott végpont közötti terület. De tudtok olyan gyakorlati alkalmazást mondani, hogy ez konkrétan mire jó?
Nem olyasmi érdekel, hogy "mérnökök használják, menj BME-re és megtudod", hanem hogy én átlagemberként mire tudom ezt felhasználni. Van olyan számológépem, ami tud deriválni és integrálni is, jó lenne kihasználni ezt a funkciót is rajta.
Hátha van itt olyan kolléga, aki tud gyakorlati példát mondani, és ezzel felkelteni az érdeklődésem e műveletek iránt.
Csak hogy elkerüljük a fölösleges sértődéseket és egymás idejének rablását: gyakorlati példák lehetnek a kérdés szempontjából olyanok, hogy pl. hogyan lehet az integrálás/deriválás műveletét egy építkezés során felhasználni; vagy bármilyen, a mindennapi életből vett példa, ahol hasznos egy görbe alatti terület nagysága, vagy a görbe meredeksége.
Kedves kérdező, nagyon sok mindenre lehet használni a deriválást és integrálást akár a hétköznapi életben is, csak sajnos a magyar iskolákban nem tanítanak meg gondolkodni, csak bemagoltatnak egy sor számot és betűt, amiről a tanuló azt sem tudja, hogy mi az, és mi a jelentősége.
Nekünk családi vállalkozásunk van, és deriválunk, mert segít pénzügyeket megoldani. Kiszámíthatjuk általa, hogy darabra pontosan hány terméket kell eladnunk és mennyiért, hogy maximális legyen a bevétel vagy a nyereség, vagy hogy minimális legyen az átlagköltség (és nem kell egyesével a végtelenségig számolgatni egyesével növekvő számokkal manuálisan..)
Leírom, hogyan:
1. Excelben az összegyűjtött adatokból alkotunk egy közelítő függvényt, az felírja neked az egyenletet hozzá.
2. GeoGebrába bedobod, ha bonyolultabb függvényről van szó, akkor kell deriválni, hogy megtudd az inflexiós pontot, ami máris megmutatja, hogy mi az az érték aminél tovább ne menj, mert már pénzt fogsz veszíteni.
Ez egy 5 perces művelet, és nem kell hozzá vállalkozónak vagy matematikusnak lenned, a saját havi fizetéseddel és költségeiddel is tudnál számításokat végezni, ha értenél hozzá.
Integrálás:
Ha szeretnél egy fasza kis francia kertet a hátsó udvarba, pikk-pakk kiszámolhatod integrálással, hogy miből mennyit kell venned (területszámítás, ugyebár, és a francia kert éppen nem téglalap alakú, hanem sokkal érdekesebb)
Az autó gyorsulását is (hány s alatt gyorsul százra) fel lehet írni függvénnyel, a függvény alatt lévő terület pedig egyenlő a megtett úttal (tehát integrálással megkapod, mennyi). Nem gondoltad volna, hogy ennek is a területszámításhoz van köze, ugye?
Amúgy ha már a humán szakot említed, akkor talán egy kicsit nyitott vagy Európa dicső múltjára, így akár egy német és egy angol srác vitatkozása is érdekes lehet (Newton-Leibniz vita), persze csak ha nem egy bemagolandó unalmas tételként gondolsz rá, hanem úgy, hogy egy kicsit megismered a világot és a történelmet is.
Amúgy látszik, hogy tényleg marhára nem értesz hozzá, ha azt hiszed, hogy csak mérnökök használják.
Pénzügyi szakemberek, közgazdászok is használják, mert tényleg pénzügyi kérdéseket is meg lehet vele oldani. Még Jordie a Wall Street-ről is használta biztosan, ha már ennyire jól ment neki :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!