Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vírus mutálódhat úgy,hogy...

A vírus mutálódhat úgy,hogy új vakcinák kelljenek? Mekkor erre az esély?

Figyelt kérdés
A vírus egypárszor mát mutálodott,szóval maga a lehetőség nincs kizárva. De mutálódhat ennyire radikálisan?

2021. márc. 2. 18:24
A kérdező szavazást indított:
Eléggé nagy vagy nagyobb erre az esély. Kb. 51-99%
Mutálódhat,de egyáltalán nem biztos hogy fog is. Kb. 50%
Szerencsére erre kevés esély van. Kb. 1-49%
16 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ennek esélye kb. 99%, lásd influenza, ami ellen évente új vakcina kell.
2021. márc. 2. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Megdöbbent itt ez a szavazás,miszerint a többség az 1. lehetőségre szavazott.

Persze tudom,hogy ez egyáltalán nem mérvadó.

2021. márc. 2. 19:30
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A különféle betegségek elleni védőoltások jellegileg két csoportra oszthatók, van olyan, ami egész életre szóló immunitást okoz, de sajnos létezik olyan, amely csak ideiglenest és ez szoros összefüggésben van magának a kórokozónak a sajátosságaival.

Az influenza vírusa könnyen mutálódik, de attól függetlenül az egy évvel korábbi oltóanyag is többnyire hatna azért rá valamennyire, esetenként még megfelelően is, de nem vállalják a kockázatot, minden évben új oltóanyagot készítenek, ez hozza a legjobb eredményt, meg eleve nem is készítenek annyit, hogy a következő évre is maradjon, mert tudják eleve, hogy az a vírus már nem pont ugyanolyan lesz, mint az aktuális.

Sajnos ennek olyanfajta a tulajdonsága, hogy az immunrendszer nem őrzi meg az információt hosszú ideig, ezért kell minden évben újra megszerezni az immunitást.

A gyors oltóanyag kifejlesztés azért lehetséges, mert a módszer ugyanaz, a változás csak felületi és csekély, így nem szükséges olyan tesztelés, ami teljesen új vírusok esetén megkövetelt, hiszen az influenzával kapcsolatban rengeteg információ és tapasztalat halmozódott már fel.

Ami a Covid19-et illeti, ez egy teljesen új vírus, pontosabban volt már korábban hozzá kissé hasonló járvány, ám annak a mortalitása összehasonlíthatatlanul csekélyebb volt, valószínűleg sokan megkapták és egy csupán nehezebb influenzának gondolták, mert egy hét alatt ki lehetett feküdni, de nem nőtte ki magát pandémiának, hanem kifutott, mert annyira azért súlyos volt, hogy a betegeknek feküdnie kellett, vagyis maguktól sem mentek sehová és a fertőzőképessége, a terjedési sebessége is sokkal kisebb volt, még közös háztartásban sem kapta el mindenki azt a betegséget. Mire az oltóanyagok megjelentek, a járvány magától véget ért, de azért jó előzmény volt, szereztek a gyógyszergyártók bizonyos tapasztalatokat.

A mostani modern oltószerek csak a genom egy részét tartalmazzák és ha a változás pont ott történik, akkor a hatékonyság csökkenhet, de teljesen hatástalan nem lesz, mert az oltóanyag sokkal szélesebb skálán tartalmaz azért információt, mint amely változás a mutáció során a vírusban keletkezik.

A hagyományos módszer ebből a szempontból a legjobb, mert az elölt kórokozó tartalmazza a legtöbb információt a vírusról, meg aztán könnyebb megváltoztatni az oltóanyagot is, mert egyszerűen az aktuális mutációt kell használni a kifejlesztés során és ez adja a legjobb immunválaszt is, éppen ez lehet a baj vele egyes speciális esetekben, de szerencsére csak rendkívül csekély számban, tudtommal hasonló veszélye van nagyjából mint egy vakbélműtétnek, ahol százezerből egy elfertőződhet és minden milliomodik / vagy talán tízmilliomodik/ halállal végződik, mert kockázata mindennek van.

Ezért a kínai oltóanyag - ha rendesen megcsinálták - éppenséggel nem rossz, mert valószínűleg az véd a legjobban a mutációk ellen is. Talán nem olyan kíméletes, mint a modern oltóanyagok, de istenem, mindenki kapott már gyermekkorától oltásokat, azokat is kibírtuk ettől sem szarunk be.

2021. márc. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez a vírus lassabban mutálódik, mint az influenza, ezért az oltóanyagok hatásosabbak lesznek.

Az influenza ellen nagyjából fél évente kell új oltás, az ellen meg kb. évente.

2021. márc. 2. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
91%

"Megdöbbent itt ez a szavazás,miszerint a többség az 1. lehetőségre szavazott."


Mert ez van.

Minden vírus mutálódik állandóan és nem lehet előre tudni, hogy milyen irányba. Vagy jó lesz a vakcina, vagy nem.


"Persze tudom,hogy ez egyáltalán nem mérvadó."

Nem, önmagában nem. De mivel ehhez az infókat onnan vesszük, ahol mérvadóak, számodra is elérhetőek, ezért talán mégis.

2021. márc. 3. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!