Az univerzum anyaga az egész gömbben van vagy csak a gömbnek a felszínén?
Attól függ honnan nézed:
Ha 3 dimenziót veszel csak akkor igaz amit #1 mond.
4 dimenzióban átgondolva csak a felszínén.
1. "Minden anyag egyszerre azonosparaméterekkel lökődött szét." -az állítás hamis, nem tudjuk, hogyan tette. A sejtés nem tudás.
2. Előzőből akkor sem következik a "gömbfelszínen az összes anyag" - ha igaz lenne az "azonos paraméter". Csak akkor következne, ha ezen felül az eltelt időben minden homogén lett volna.
3. A konkrét tapasztalat (mérés) az ellenkezőjét mutatja. Bár nem egyenletesen, de minden irányban, változatos távolságokban van anyag.
4. Végül pedig fogalmunk sincs, hogy az univerzum anyagának mekkora részéről van egyáltalán tudomásunk. De minden jel arra mutat, nagyon kis töredékéről tudunk bármit is mondani. A zömének a létezéséről se tudunk semmit.
@3: Ha belegondolsz, nem úgy néz ki a világunk, mintha egy 2 dimenziós gömbhéj felszínén lenne csak anyag, ami egy hatalmas ürességet körbefog :) Bármerre nézünk, galaxisok sokaságát látjuk.
Az ősrobbanás szó itt félrevezető. Egy sok tekintetben szintén nagyon pontatlan példa, de legalább a "mindenfele van anyag" jelenségét jól példázza:
Képzelj el egy mazsolás kalácsot. A mazsolák a galaxisok, a kalács tésztája a tér körülöttük. Ez egy olyan kelt kalács, hogy ha visszafele tekerjük az időt, azt látjuk, hogy egyre tömörebb a tészta, egyre kisebb a kalács, a mazsolák egyre közelebb vannak egymáshoz - egészen addig, amíg minden, minden tészta, minden mazsola egy pontba tömörül. Ha itt elindítjuk ismét előre az időt, ez lesz az ősmazsoláskalácsrobbanás pontja. Innen előre tekerve az eseményeket a tészta kel, a kalács egyre nagyobb lesz, a mazsolák egyre távolabb vannak egymástól - de nem egy gömbhéjon, hanem a teljes kalácsban mindenhol. Na, az ősrobbanás ebben a tekintetben ilyen volt.
4 Hello Anonim
Ilyen alapon a középpontból akár még ma is áramolhatna ki anyag illetve egyáltalán meghatározható hol van a középpont ?
@4:
"az állítás hamis, nem tudjuk, hogyan tette. A sejtés nem tudás"
De, tudjuk hogyan tette. A mikrohullámú háttérsugárzás nagyon nagy fokú homogenitása bizonyítja a kezdeti tágulás szimmetriáját, illetve megmutatja a korai univerzum anyagának és "szétlökődésének" (ez kissé félrevezető szó itt, de maradjunk most ennél) szintén nagyon nagy homogenitását. Nagyon (értsd: NAGYON) kis egyenetlenségek vannak - amikről szintén tudunk, nem pedig sejtjük.
Többször volt már a kérdés.
Mindig a lufis példát ajánlom:
a lufi FELSZÍNÉN hol van a középpont?
SEHOL.
NINCSEN rajta a lufi felszínén.
Ugyanígy a világunkban sincsen benne az a pont, ahonnan valaha az ősrobbanás elindult.
Az univerzum 𝐍𝐄𝐌 gömb alakú! Az csak a látható univerzum.
A világunk valószínűleg egy 4 dimenziós gömbnek a felszíne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!