Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az arany lelőhelyét tényleg...

Az arany lelőhelyét tényleg be lehet határolni?

Figyelt kérdés

Még tavaly láttam az egyik természetfilm csatornán egy műsort, aminek az egyik fele arról szólt, hogy hogyan lehet megállapítani az aranyban található különböző szennyező anyagok tartalma alapján annak a lelőhelyét. Több "híres" arany tárgyat is bevizsgáltak így, és mindegyiknél meg tudták mondani, hogy hol van az az arany lelőhely, ahonnan származik.

Ilyen tényleg van? Be lehet így határolni a forrását?

Arra kimondottan emlékszem, hogy több egyiptomi arany tárgyat is vizsgáltak, és valamilyen (már nem emlékszem a nevére) anyag szennyezte őket, amit egyedül erdélyi bányákban találtak meg eddig, így emiatt az egyiptomi arany lelőhelyét Erdélyre tették.

Már nem emlékszem a film címére, megpróbáltam megkeresni, de nem találtam meg. Az tuti hogy eredetileg angol volt, mert áthallatszódott a szinkron alól az eredeti hang + a kutatók is angolok/amerikaiak voltak.



2021. febr. 26. 01:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hogy mennyire pontosan lehet, azt nem tudom, de ilyen létezik.
2021. febr. 26. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Sokkal inkább a feldolgozó technológiára és annak helyére lehet következtetni mint a lelőhelyre. A technológiák (tüzi raffinálás, királyvíz használata, hidrogén peroxid használata) a szennyezők egy részét eltávolítja , másokat bennehagy. a bennemaradt anyagok (vagy éppen hiányzó), anyagcsoportok lehetnek jellemzőek akár a lelőhelyre, akár a feldolgozó technológiára.

Másik ilyen tényező a különféle radiaktív izotópok megjelenése a légköri atomrobbantások nyomán. az antik arany ilyen szennyeződést fő tömegében nem tartalmaz. (az olvadt aranyat finomítás során oxigénnel fúvatják hogy a szennyezők oxidálódjanak (az arany még olvadt állapotban sem oxidálódik) ekkor kerülhetnek bele radioaktív nemesfém izotópok.

2021. febr. 26. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Segítség még a természetes ötvözet-összetétel. Persze ebből nem lehet megmondani konkrétan a bányát vagy más kisebb területet, de kontinens szinten be lehet lőni, honnan való.

A közép- és dél-amerikai lelőhelyeken például réz, Európában ezüst a fő természetes ötvöző.

2021. febr. 26. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A Dunápan is van
2021. febr. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az úgy azért túlzás, hogy "az egyiptomi arany lelőhelyét Erdélyre tették", az egyiptomi arany forrása is több helyre mutat. Amúgy használnak már mindenféle spektrográfiai elemzéseket, és a szennyeződések ujjlenyomatait a fémekben. Ezt kövek bányáinak meghatározására is tudják használni, meg azonosítanak így kerámiát, ásványokat, drágaköveket, és fémeket is, rész, ezüst, arany... Itt van némi gyorslink - nyilván unalmas a technológiai része, de érdemes lehet átfutni.


Konkrétan az erdélyi aranyról nem tudok így, de a kereskedelmi kapcsolat az megvolt egyébként már akkor is, csak nyilván nem repülőgéppel szállítottak. :) Akkor itt van némi idézetféle publikációkból, és nem is fontos csak talán átfutásnak, mert úgyis hemzsegnek benne az érthetetlen szakszavak.


- Több elemző megközelítés az aranyról az ókori Egyiptomban: származási és korróziós vizsgálatok

"Absztrakt

Az ókori egyiptomi arany ékszerekről szóló hároméves multidiszciplináris projekt legfrissebb eredményei azt mutatták, hogy a Közép-Királyságtól az Új Királyságig terjedő ékszereket különféle hordalékos aranyötvözetek felhasználásával állították elő. Ezek az ötvözetek a színek széles skáláját fedik le, és többségük Platinum Group Elements zárványokat tartalmaz. Az összes elemzett aranyfóliában azonban kiderült, hogy ezek a zárványok hiányoznak. Ebben a munkában aranyozott fa- és bőrtárgyak, valamint aranyfóliatöredékek válogatását vizsgálták John Garstang abydosi feltárásaiból (elsősorban a közép-királysági sírokból), Scanning Electron Microscopy-Energy Disperse Spectroscopy (SEM-EDS), X ray fluoreszcencia (μXRF), Részecske indukált röntgensugár-kibocsátás (μPIXE) és Double diszperzív röntgen fluoreszcencia (D 2 XRF). A munka lehetővé tette számunkra az alapötvözetek összetételének jellemzését, valamint a Pt jelenlétének feltárását nyomokban, megerősítve az alluviális aranybetétek alkalmazását. Korróziós termékeket is vizsgáltak azokban a fóliákban, ahol vizuálisan észlelték a felületi kopást. Az eredmények azt mutatták, hogy a fóliáknál megfigyelt korróziós színbeli különbségek nemcsak a korróziós réteg vastagságával, hanem a különféle korróziós termékeket tartalmazó többrétegű szerkezettel is összefüggenek."

[link]


- Az ősi arany ujjlenyomata különböző energiájú protonnyalábokkal

"Absztrakt

A kulturális örökség területén alkalmazott elemzési technikák lehetőség szerint nem vagy szinte nem invazívak. Közülük a protonsugarak alapján az arany ujjlenyomatot vesznek fel, ami jó kompromisszumot jelent a detektálási határok és a destruktivitás között. Az aranyötvözetek vizsgálatához a PIXE, PIGE, PIXE-XRF és a protonaktivációs elemzés (PAA) főbb jellemzőit adjuk meg. Fő előnyeiket és hátrányaikat említik, és a régészeti tudományok területén való felhasználásukat két történelmi példa szemlélteti. Az egyik példa a jelen Mongóliában található Xiongnu nekropoliszból (Kr. E. Kr. E. 2. Kr. E. II. Kr.) Származó koporsók díszítéséhez használt arany eredetének azonosítására vonatkozik. A másik példa megállapítja, hogy Portugália első királyának, I. Alfonszónak tulajdonított érméket a 12. században vagy a modern időkben verték-e meg."

[link]


- Az ezüst ólom-izotóp arányának és arany-ólom-bizmut koncentrációjának egyidejű vizsgálata lézeres ablációval MC-ICP-MS

"Noha a Pb izotóp elemzését korlátozza az iráni ércelemzések alacsony száma, egyértelmű, hogy az ezüst Pb eredete a jibali lelőhelyekből származhat, esetleg a közeli Alborz-hegységben található lerakódások mellett."

[link]


- Ólom és stroncium izotópok, mint nyomjelzők a korai formatív kerámia cserékhez az ókori Mexikóban

"Az ebben a tanulmányban tárgyalt megállapítások nagyrészt azt mutatják, hogy az izotópos megközelítés a kerámia forrásának hatékony eszköze, és figyelembe kell venni ott, ahol ellentmondásos hipotézisek vannak a származásukon."

[link]


- Romániai ősi arany tárgyak eredetvizsgálata mikrosugaras módszerekkel: a „Pietroasa” kincs esete

[link]

2021. febr. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ha még segít - azt már kimutatták, hogy volt kereskedelmi kapcsolat i.e. 3000-2000 éve is Európa, Kelet-Európa, Mezopotámia között. Tehát az erdélyi arany is belefér az egyiptomi leletekbe.
2021. febr. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!