A fürdődézsámból miért folyt ki a víz?
"kialakulhat olyan vákum a jég alatt..."
Nem.
"kialakulhat olyan vákum a jég alatt 1,2 m vízmélységnél ami kihúzhatta a dugót?"
Befelé jött ki a dugó?
El tudok képzelni kétfajta esetet, kifelé és befelé eső dugóra is.
Kifelé eső dugó.
A fentről induló befagyás fent hermetikusan zár, az a jégréteg ott is marad. Ahogy elkezd tovább lefelé befagyni, a térfogat növekszik, de csak lefelé tud tágulni a fenti zárás miatt.
Így megnő a fenéken a nyomás és kipukkantja a dugót.
Akkor a nyomás kiegyenlítődik, a luk felfelé bugyborékol, kifelé vizet enged.
Befelé eső dugó.
A befagyásnál a növekvő térfogat emeli a felső jégréteget, teljes, vagy legalábbis maximális befagyásig, a felső réte gis odafagy a peremekhez.
Megkezdődik a kiolvadás, az olvadással csökken a jégtérfogat, de a fenti hermetikus zárás miatt a használt térfogat nem, nyomás lent csökken, odáig, hogy kisebb lesz a külső légnyomásnál és az benyomja a dugót. Akkor bejön a kinti levegő nyomás, kiegyenlítődik, a luk felfelé bugyborékol, kifelé vizet enged.
Ez a két verzió.
Amiből egyiket sem hiszem el. :D
Mert szerepel benne a HERMETIKUS szó.
A nyomásváltozás túl lassú fagyásnál, olvadásnál is, ehhez a dézsád ezer pontot többet szelel, mint amennyit szabadna a nyomásváltozás növekedéséhez.
Köszi a válaszokat.
Valószinű hogy a feleségem amikor kalapáccsal törte a jeget és utána megkavarta seprőnyéllel a vízben lebegő dugóra kötött madzagot meghúzhatta. A dugó melletti szivárgás miatt a dugó alatti lefolyócsőben jégdugó lehetett,felmelegedéskor kiolvadt és csak később /akár napokkal/ folyt el a víz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!