Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy család vezetékneve egy...

Ha egy család vezetékneve egy foglalkozást jelöl, akkor elképzelhető, hogy a család minden következő tagjának lehet ahhoz a foglalkozáshoz tehetsége? Lehet ennek genetikai háttere?

Figyelt kérdés

2021. febr. 18. 17:39
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

egyes vagyok


Kifejtem részletesen.


"Ha egy család vezetékneve egy foglalkozást jelöl, akkor elképzelhető, hogy a család minden következő tagjának lehet ahhoz a foglalkozáshoz tehetsége?" Elképzelhetó. Az is elképzelhetó, hogy a Hold sötét oldalán náci zombik élnek, akik cápákon lovagolnak. Elképzelni bármit el lehet.


"Lehet ennek genetikai háttere?" Mai tudásunk szerint a szerzett tulajdonságok (jelen esetben különleges tehetség egy szakma művelésére) nem öröklődnek.

2021. febr. 18. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Náci zombik? Aham, értem.
2021. febr. 19. 05:35
 13/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Mai tudásunk szerint a szerzett tulajdonságok (jelen esetben különleges tehetség egy szakma művelésére) nem öröklődnek."

Szerzett nem. De a tehetség nem is gyakorlással keletkezik, hanem valamilyen veleszületett adottság.

Biztosan nem 100%-ban genetikai, de minimum részben az.


A kérdező kérdésének viszonylatában ez viszont nem releváns.


A családnevekben öröklődő szakmanevek nem éppen tipikusan olyan szakmanevek, amik egyértelmű adott szakmai tehetséget kívánnak.


Egy jó kovács attól jó kovács, hogy kitanulta jól a szakmát, tapasztalata alapján azt még jobbra csiszolta, fizikuma is hozzáedződött a szükséges terheléshez....

..és még egy dolog, az, hogy amit megcsinál, az szép, precíz, odafigyelően, becsületesen megcsinált munka.


Na ez az utóbbi rész jelentheti azt, hogy örökölt művészi érzéket, hajlamot a tökéletesre törekvésre, erkölcsi tartást munka terén is stb.

Szóval örökölt, igen, de nem a kovácsolás tehetségét, hanem a szép, jó munkavégzés tehetségét.

Amit mondjuk a fia éppen nem kovácsolásban, hanem hangszerépítésben, órásmesterségben, művészetekben stb. fog érvényesíteni.


Éppen ezért én azt mondanám, tehetségeket, képességeket lehet genetikailag örökölni, de szakmát nem.

2021. febr. 19. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
85%

Azt hiszem, "hajlamot a tökéletesre törekvésre, erkölcsi tartást munka terén is stb." tipikusannem örököl az ember, hanem tanul, mégpedig csecsemő korától nagyjából kamaszkoráig. Erről szól a gyermekkor pszichológiája [Ranschburg]. Ez a "tanulás" valójában tapasztalat, amit a gyermek a közvetlen környezetétől kap általános iránymutatás, viselkedési minták formájában.

Szakmák azért öröklődnek, mert a kisgyermek a szülők műhelyében nő fel, ha kíváncsiságát megfelelően elégítik ki, egyszerűen ezt fogj megismerni, megszeretni. Ehhez jöhet néha anyagi megfontolás erősítésként.

2021. febr. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

"Azt hiszem, "hajlamot a tökéletesre törekvésre, erkölcsi tartást munka terén is stb." tipikusannem örököl az ember, hanem tanul, mégpedig csecsemő korától nagyjából kamaszkoráig."

Biztos, hogy fontos szerepe van benne a tanulásnak is, de én nem jelenteném ki, hogy csak azon műlik.

2021. febr. 22. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!