Előnyös lenne ha nőne az emberek átlagos vérnyomása? (evolúció)
Tudom elsőre érdekesen hangzik, de hadd fejtsem ki:
Tehát ugye ismeretes, hogy rövid távon a magasvérnyomás nagyon előnyös. Erre sok felmérés van, akiknek magas(abb) a vérnyomása általában (persze csak egy kicsit magas, és stabilan, tehát nem ingadozik) jobb a kedve, nagyobb a teljesítőképessége, stb. A problémák hosszabb távon jelentkeznek, ezeket felesleges részletezni, hiszen mindenki tudja.
Ha evolúciós szempontból nézzük, akkor lenne ennek értelme?:
Ha a szervezet képes lenne alkalmazkodni a magasabb vényomáshoz (érfalak, vese, szív, stb.), és nem lenne többet éhezés, tehát az energiautánpótlás is garantált lenne, akkor ez egy reális fejlődési út lenne a homo sapiens sapiens számára?
(nyálván ilyen sohasem lesz, az éhezés mindig jelen lesz, és ezek a folyamatok év(tíz)ezredek alatt alakulnak át.
Tehát kizárólag elméleti síkon, ha nőne a szív teljesítménye és egységnyi idő alatt nagyobb mennyiségű vért lenne képes szállítani, illetve ehhez stbil energiautánpótlás és megfelelő "infrastruktúra" állna rendelkezésre, akkor ez előnyös lenne? Milyen hátrányai lennének?
Tudom, nagyon elméleti, ezért kéretik nem szószerint venni. :D
"Nincs olyan terhelés-igény, ami aláírná, hogy magasabban pörögjünk átlagosan."
Én szeretek pörögni, de rossz, hogy a pörgés nem alapállapot és nem tart örökké.
Kérdezz meg egy kokóst, mit szólna ahhoz, ha mindig úgy érezné magát, mint amikor televan cuccal, hidd el nem akarná, hogy végetérjen a "rush", mert nagyyon jó érzés: extrém magas önbizalom, nagyon gyors agyműködés, jókedv stb.
Erről szólna a kérdés, de látom itt mindenki szeret lassan, komótosan, punnyadtan "éldegélni" :DD Végülis életfelfogás kérdése.
#7
" Igen, többet kéne enni/inni, meg vc-re járni, de elnézve mennyi koffeinfüggő van, szerinetm az embereknek ez simán tetszene. (A kávé is növeli az anyagcsere gyorsaságát, vízvesztéssel jár, és sokkal gyakrabban vagy éhes, jobban izzadsz, stb.)"
Szerintem kicsit fordítva gondolkozol. Miért van sok kávéfüggő? Első körben azért, mert sok ember nem alussza ki magát rendesen, és olyan állapotban kell felpörögnie, amikor még aludna. (Illetve az ébredésnek is van egy természetes ritmusa.)
Másrészt amikor már kávéfüggő, épp azért lesz kávéfüggő, mert a szervezet hozzászokik a koffeinhez: a rendszers koffein bevitel hatására csökken a koffein hiányában mutatott aktivitás.
#11
Értjük, hogy szeretsz pörögve élni, a probléma az, hogy ha ez folyamatos, az nem jó a szervezetnek. Evolúciósan nem fog kialakulni, hiszen a szerevzetnek szüksége van a pihenésre, feltöltődésre (emésztés, tápanyagraktárak feltöltése, stb.), regenerációra, ami nem, vagy csak kisebb hatákonysággal megy végbe, ha "pörög" (ha szimpetikus túlsúly van).
"Én szeretek pörögni, de rossz, hogy a pörgés nem alapállapot és nem tart örökké."
A pörgésed arányában rövidül a várható élettartamod is.
#15:
Seb nélkül is. Lásd agyvérzés, mint egyik leggyakoribb magas vérnyomás következmény.
#16 Te elolvastad a kérdést? Pont ez a lényege, h azért káros a magas vérnyomás, mert nem bírja a szervezet. "Gyenge az infrastruktúra" ha úgy tetszik, de ez nem a magasvérnyomás hibája, hanem a gyenge érrendszernek.
15# Az első értelmes válasz. Köszi, erre nem ia gondoltam.
"nem a magasvérnyomás hibája, hanem a gyenge érrendszernek."
És gondolod, hogy a természet majd a mikroszkopikus hajszálereket egyszer csak elkezdi karbon-kompozitból gyártani?
Csak azért hogy "jobban pörögjél", amire igazán nincs is szükség?
"15# Az első értelmes válasz."
Vagyis az első, amit igazából értesz?
Amúgy sérülési vérzés szempontjából a vérnyomás-különbség nem igazán kockázat-faktor elvérzésre.
Belső vérzésre, hajszáleresre igen, de azt írtm én is, az meg nem teszik neked.
Túlságosan beleszerettél a koncepciódba és inkább ignorálod az ellenérveket, mint hogy elengedd.
Ez az objektív vitát lehetetlenné és értelmetlenné teszi.
Felmerült a gyorsabb anyagcsere, ami nagyobb teljesítőképességet is jelenthet, viszont fontos még, hogy testsúlyunknak megfelelő szükséges tápanyagmennyiség egész évben folyamatosan rendelkezésre állna-e. Evolúciós szempontból hátrány lehet, ha egy adott környezet nem képes ellátni egy populációt, vagy legalábbis leszűkíti az életteret. Nem biztos, hogy ilyen táplálék igénnyel ilyen sikeres tudott volna-e lenni az ember az egész Földön.
Amúgy megmagyaráznád a keresőszavakat?
Egyébként nyilván evolúciósan nincs elvi akadálya a magasabb vérnyomás kialakulásának (legfeljebb előnye nincs, esetleg hátránya van). Az alábbi cikkben különböző emlősfajokat hasonlítottak össze vrényomsáuk alapján (egész pontosan arra keresték a választ, van-e összefüggés a vérnyomás és a testméret között). A legmagasabb vérnyomása (talán nem meglepő módon) a zsiráfnak lett a vizsgált fajok között (214 Hgmm átlagos vérnyomás, ez kicsit több, mint kétszerese az emberének). Ugyanakkor a legtöbb faj vérnyomása viszonylag szűk sávba esik (kb. 80-150 Hgmm közé), szóval a vérnyomás jelentős növelése valószínűleg jelentős hátrányokkal is jár az esetleges előnyök mellett. A vérzés problémája mellet például a fokozott szív igénybevétel is fontos lehet, és egy idő után öngerjesztővé válik: nagyobb szív -> dúsabb érhálózat + nagyobb vérigény -> még inkább fokozott szívműködés szükséges. Emellett nyilván a szív nagysága csak egy bizonyos mértékig növelhető a testmérethez képest.
Nem hiszem, hogy a szív energiaigénye a legfőbb evolúciós tényező, ami befolyásolja a vérnyomást. Valamekkora szerepe persze lehet, de ha ki is iktatjuk, akkor se eredményez jelentős vérnyomásnövekedést.
(És az sem hiszem, hogy jelentős evolúciós előnyt jelent, ha nem kell kávét inni reggel, mert eleve magasabb a vérnyomásod.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!