Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy a pozitív...

Mit jelent az, hogy a pozitív töltéshordozók mozgásával definiáljuk az áram irányát?

Figyelt kérdés
A vezetékben pozitív töltések is mozognak?
2021. febr. 3. 20:26
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
57%

Nem azok nem mozognak.

De ez általában nem számít.

De történetesen a negatív töltések mozgásának irányával ellentétes iránnyal definiálták az áram irányát, mi megfelel(ne) a positív tültéshordozók mozgásának az irányával.

2021. febr. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

az áramirány mindig az az irány, amerre a pozitív töltéshordozók mozogNÁNAK (ami ellentétes azzal, amerre a negatív töltéshordozók mozognának).

az, hogy pozitívak, vagy negatívak, vagy mindkettő mozgásából jön össze az áram, attól függ, melyik képes könnyen elmozdulni.

fémes vezetőben az elektromos áramot kizárólag negatív elektronok mozgása eredményezi

de például sóoldatban pozitív és negatív ionok is úszkálnak, mindkettő képes könnyen elmozdulni, ha feszültséget kapcsolsz rá.

2021. febr. 3. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Én soha nem értettem a fizikának ezt a részét, mert a tanárok se értik, ezért megtanítani se tudják.

Mit jelent az, hogy feszültséget kapcsolok rá? Ha feszültséget kapcsolok egy vezetékre, abban még nem fog áram folyni (ha jól értem), mert elektronok is kellenek hozzá, nem?

2021. febr. 3. 21:31
 4/14 anonim ***** válasza:
34%
Ezzel nem csak te vagy így kérdező, villamosmérnöki szakokon is azért szórják a hallgatókat, mert szegény hallgatók csak azt tudják, amit elmondanak nekik.
2021. febr. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
A feszültség az a elektromos mező által végzett munka egységnyi töltésen. Azaz a feszültség lesz az ami az elektronokat mozgásra készteti. Az hogy fognak e mozogni a töltések attól függ, hogy mi az anyag. Rézben a töltések rendezett mozgást végeznek már kis feszültség hatására is. Levegőben már kicsit nagyobb feszültség kell, mondjuk kb akkora mint amekkora feszültség található a talaj és a légkör között mikor villámlik. Ez azért van mert a levegőnek nagy a fajlagos ellenállása(szigetelő) , így nagyobb feszültség kell, hogy az elektronok mozogjanak. Valahogy úgy képezld el mintha a feszültség a kezed által kifejtett erő lenne, az elektron a tömeg az asztalon, az áramerősség meg pedig a sebesség amivel mozog a tömeg. Ha kicsi a tömeg akkor kis erő hatására is lesz sebessége, de ha nagy a tömeg akkor nagyobb erőt kell kifejtened, hogs elkezdjen mozogni.
2021. febr. 3. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
De honnan kerül oda töltés? Fogsz egy rézdrótot, amit beraksz egy elektromos térbe úgy, hogy a két végénél különböző legyen az elektromos potenciál. Ekkor mitől kezdenének elektronok áramlani a vezetőben, ha nem is került oda elektron?
2021. febr. 3. 22:22
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha egy rézdrótot beraksz elektromos térbe, akkor azon megosztás jön létre, vagyis az áramló elektronok magából a drótból "kerülnek oda". Ha létrejött a megosztás, akkor a megosztott töltések lecsökkentik a külső elektromos teret, és ezért megszűnik az áram.
2021. febr. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Az anyagok rendelkeznek szabad töltéshorsozókkal. Ezek a szabad elektronok össze vissza "repkednek" az anyagban, ha ez réz akkor nagyon sok szabad elektron lesz, ha műanyag akkor kevés. Ha egy rézdrótra rákapcsolod a feszültséget akkor ezek a szabad elektronok elkezdenek rendezetten egy irányba(vagy oda és vissza, ha váltakozó a feszültség) mozogni. Azaz az elektronok végig benne voltak az anyagban, csak irányt kellett nekik adni.
2021. febr. 3. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Ha egy rézdrótra rákapcsolod a feszültséget akkor ezek a szabad elektronok elkezdenek rendezetten egy irányba mozogni."


Ha elkezdenek egy irányba mozogni, akkor előbb-utóbb az összes elér a drót végére és kimegy belőle. Mégse tapasztaljuk, hogy elfogy a drót egy idő után. Vagyis, ha jól értem, valójában az áramforrásból jönnek az elektronok.

2021. febr. 3. 22:51
 10/14 A kérdező kommentje:

#7

És ha nincs áramforrás, akkor pedig valóban csak addig folyik az áram, amíg "nem fogynak el a töltések a drótból".

2021. febr. 3. 22:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!