Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell tárolni a higanyt...

Hogy kell tárolni a higanyt megfelelően?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Sokat gondolkodtam rajta, és sehol sem találtam rá pontos leírást.

A higanyt elemi (fémes) formában milyen módon lehet a leghatékonyabban raktározni?

Ugye az elemi higany legfőbbképpen gázzal, tüdő útján képes megfertőzni valakit, vagy valamit.

Ha a higanyt egy üvegcsében víz alá tesszük, majd azt műanyag fóliával letakarjuk, valamint egy fa kupakot rácsavarunk megfelelő tárolást biztosít? Ha nem, milyen formátum a leghatékonyabb?


Mikor még középiskolába jártam, a tanárunk sokszor hozott be elemi higanyt kísérletezés céljából, de már nem emlékszem hogy volt elzárva, illetve hogy egyátalán megfelelően el volt-e zárva.



2021. febr. 1. 11:50
 1/10 A kérdező kommentje:
Főleg hozzá értő és vagy szakemberek véleményét illetve tanácsát kérném. Aki nem ért hozzá, azt kérem ne válaszoljon. Köszönöm!
2021. febr. 1. 12:00
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Egy szakember erre leginkább azt tanácsolná neked, hogy ha nincs hozzá szakképzettséged, akkor ne tárolj mindenféle anyagokat, vegyszereket otthon, mert baj is lehet belőle.
2021. febr. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ráadásul engedélyköteles.
2021. febr. 1. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
78%
Nem fertőz meg senkit és semmit. Legfeljebb mérgez.
2021. febr. 1. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Z003 ***** válasza:
85%

Hát ha mindenképp tárolni szeretnéd (amit nem ajánlok minimum egy valamilyen vegyész szakképesítés nélkül) és mondjuk nem szeretnéd használni vegyszernek (amit akkor sem ajánlok ha van képesítésed), akkor egy lezárt üveg ampullában, amiket egy kén vagy ideálisabb esetben réz porral feltöltött jól záró műanyag dobozban érdemes tartani.


Ha ez nem opció akkor jól záró vegyszeres üvegben (nem dugós), a kupakot körbe öntve viasszal és ezt berakni egy nagyobb vízzel vagy olajjal teli üveg be amit szintén jól le kell zárni.


És ezeket a tárolókat is érdemes még egy extra dobozban vagy tálcán tartani hogy biztos ne kerülhessen a földre, és a tárolókat mindig minél közelebb kell rakni a földszinthez hogy ne eshessen le. Semmi képen ne tárold olyan helyen ahol élő földel érintkezhet. Meg nem árt ha szellőztethető a tér.


De akkor jársz a legjobban akkor jársz ha leadod a megfelelő hatóságnak.

Higannyal és főleg annak víz oldható sóival való munka még szakképzett ebereknél is veszélyes lehet.

2021. febr. 1. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

4-es :

Igen, mérgezést értettem, csak nem lehet szerkeszteni.

5-ös :

Köszi a választ. Csak egy hőmérőnyi adag higany van nállam.

Lehet úgy is tartani ahogy én írtam, vagy akkor viaszoljam le inkább.

Nem lenne nagy probléma,réz illetve kénporom nincsen.

Azért van nállam, mert gyűjtöm a különféle ásványi és elemi anyagokat, hobbiból.

Kísérletezés, és az anyag bármire való használata eszembe se jutna.

2021. febr. 1. 14:03
 7/10 A kérdező kommentje:

Íme egy kép:


[link]



Az üveg fala elég vastag, a kupak alatt 3 réteg műanyag fólia van, de ha szükséges, le tudom viaszolni.

2021. febr. 1. 14:08
 8/10 Z003 ***** válasza:
Hát én nem lennék így vele komfortos A celofán vagy az ilyen vékony műanyag kb annyit ér mintha ott se lenne (bár lehet azért ad valamennyi extra zárást de magán a műanyagon átmegy a gőz). Szerintem akkor jársz a legjobban ha hobbiboltban vagy valahonnan veszel pár kémcsövet és megpróbálsz belőle ampullát csinálni. Ilyen menyiségnél talán az a legjobb de az ampullakészítés igényel némi tapasztalatot. Ha nem akarsz ezzel törődni viasz minimum jó vastagon és én még beraknám egy extra vizes befőttes üvegbe (bár ha lebeg a fa miatt az nem a legjobb).
2021. febr. 1. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Nem lenne nagy probléma,réz illetve kénporom nincsen."

Kén filléresen beszerezhető, rézpor húzósabb.


Borkén nem jó, az szulfidok keveréke, de a gazdaboltokban kapható kénpor 99,9% tiszta kén, 600-700 Ft kilója.

Réz por jóval drágább, iskolaellátó oldalán van 5700-ért 50 g.

2021. febr. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
52%

Meg kell nézni a gyártók / forgalmazók által kiadott biztonsági adatlapokat a tárolásra vonatkozóan(mercury safety data sheet - storage).

Lezárt, hűvös, száraz, jól szellőző helyiség, talán utóbbi a legfontosabb ugyanis a higanynak jelentős gőznyomása van és meg fog jelenni a zárt légtérben. A spájzba a füstölt kolbász mellé nem érdemes tenni, vagy a zárt hűtőbe.

A tartóedény ne legyen fém, főleg réz vagy alumínium ne. Szorosan zárható legyen, dupla tartály is segíthet.

15-25 fok, direkt napfény, intenzív hő, fagyás lehetőségének kerülése.

Tessék:

[link]

[link]

[link]

2021. febr. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!