Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, ha fejlettebb...

Mi történne, ha fejlettebb állati eukarióta sejtbe kloroplasztiszokat helyeznének?

Figyelt kérdés
2021. jan. 23. 18:29
 1/4 anonim ***** válasza:
5%
semmi
2021. jan. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

1. lebontaná

2. kilökné magából

3. elpusztulna a kloroplasztisz által kiválasztott felesleges oxigén és egyéb anyagok miatt

4. a kloroplasztisz pusztulna el a nem megfelelö környezet miatt (egy állati sejtnek eltérö az anyagcseréje a növényitöl)

5. mindkettö belepusztulna, ez a legvalószínübb


Ezt lehet bonyolítani azzal, hogy a rengeteg féle állati sejttel egyenként kipróbálod.

2021. jan. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Elegge valoszinu, hogy a sejt megtamadna, sot gyulladasos folyamatok indulnanak el, a sejt szamara idegen anyag, mereg lenne. A sejtnek meg kell jelolnie az adott idegen anyagot, majd az adott sejtszervecskek feherjeket, lipideket termelnenek, amik lizoszomakba bezsakolnak az anyagot, aztan a sejtfalon keresztul kitessekelnek.


Amugy elegge valoszinu, hogy kemiai reakcio vagy feherjek kotohelyenek blokkolasa is megtortenhet a novenyi sejtszervek miatt.


Nyilvan mennyiseg fuggo, hogy belepusztul-e a sejt, meg persze attol is fugg, hogy milyen sejtbe juttatod be.

2021. jan. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

A korábban említetteken kívül még van probléma: a színtest működéséhez számos fehérje, ezek kódolásához pedig számos gén szükséges. A kloroplasztisznak ugyan van saját DNS-e, de ez csak a működéséhez szükséges gének kb. 5%-át kódolja. A többi a növény sejtmagi DNS-ében van. Ezek nélkül a színtest nem marad tartósan életben.

Amúgy van olyan állat, aminél ezt megoldotta - igaz, nem az ember, hanem az evolúció. Egy tengeri csigafaj, ami algáktól lop színtesteket.

[link]

[link]

[link]

Ennek a fajnak megvannak a DNS-ében a színtestek működtetéséhez szükséges gének. Valószínűleg egy horizontális géntranszfer segítségével kerültek bele (azaz a növény DNS-e valahogy átkerült a csigába), de a fenti források alapján ez még nem egészen biztos. (Nem tudom, azóta változott-e a helyzet.)


Emellett olyan kíséletről találtam leírást, ahol kékbaktériumokat próbáltak bejuttatni zebrahal embrió és emlős sejtekbe. (A színtestek kékbaktériumoktól származnak.) A halnál egész sokáig működött a dolog, az emlős esetében kevésbé volt hatékony.

[link]

2021. jan. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!