Léteznek egymással párhuzamos univerzumok ? Ha igen, miért nem lehetséges az átjárás közöttük ?
Ha a tudomány rovatba írtad a kérdést, akkor gondolom, a tudomány jelenlegi állása szerinti válasz érdekel, ami viszonylag rövid:
Nem tudjuk.
> Léteznek egymással párhuzamos univerzumok?
Univerzum alatt minden létező dolgok összességét értjük. Kicsit szűkebben értelmezve egy univerzum azon dolgok összessége, amik elvileg közvetlen, vagy közvetett módon egymással kölcsönhatásban állnak, álltak, állni fognak valaha.
Így aztán egy párhuzamos univerzum létezését természettudományos módszerrel sem igazolni, sem cáfolni nem lehet, mert definíció szerint nincs mód arra, hogy egy párhuzamos univerzumot megfigyeljünk, mérjünk, hiszen attól tartozik valami nem a mienkhez, hanem egy másik univerzumhoz, hogy nincs, nem volt és nem lesz sem közvetett, sem közvetlen kölcsönhatás a másik univerzumban található dolog és a mi univerzumunk között.
> Ha igen, miért nem lehetséges az átjárás közöttük ?
Az átjárás azt jelentén, hogy kölcsön tudunk hatni a másik univerzum tárgyaival. Ha kölcsön tudnánk hatni, akkor nem párhuzamos univerzumról kellene beszélnünk, hanem a mi univerzumunk részéről, még ha az a része az univerzumunknak a mi téridőnkön kívül, azzal párhuzamosan létezne. Nem lenne megfelelő erre a „párhuzamos univerzum” kifejezés. Bár előfordulhat, hogy mégis úgy fogunk valamit párhuzamos univerzumnak nevezni, hogy igazából van kölcsönhatás a két univerzum között, még a tudományban is előfordul, hogy egy-egy kifejezés úgy válik általánossá, hogy nem az a legkifejezőbb.
~ ~ ~
Analóg példa. Tegyük fel, van két úthálózat. Ha ez valóban két úthálózat, akkor nem tudsz autóval az egyikből a másikba jutni, tulajdonképpen a közlekedésed szempontjából az, hogy létezik-e az a másik úthálózat, az egyenértékű azzal, mintha nem létezne.
Ha viszont van egy út, ami az egyik úthálózat egyik pontjától elvezet a másik úthálózat másik pontjáig, akkor máris nem két, hanem egyetlen úthálózatról van szó, aminek lehet, hogy van két részhálózata, de mégiscsak egyetlen úthálózat az egész, nem kettő.
Már többször volt itt erről szó, nézd vissza.
Vagy hallgass Dávid Gyulát, nagyon érdekes és érthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!