Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A műanyag helyett rossz...

A műanyag helyett rossz alternatíva az üveg?

Figyelt kérdés

Ugye a műanyag kb sohasem bomlik le a természetben, míg az üveg szó szerint soha, ráadásul sokkal kevésbé rugalmas és sokkal könnyebben törik, méghozzá apró darabokra.

Akkor tulajdonképpen ki lehet jelenteni, hogy az üveg is olyan szennyező, mint a műanyag?



2020. dec. 30. 20:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
nem
2020. dec. 30. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
96%

Az üveg finom porrá, gyakorlatilag homokká omlik szét mechanikai hatásokra. Homokból lesz, homokká lesz.

A műanyag ellenben kőolajból lesz, és vagy egyben marad, vagy mikroműanyagokra bomlik. Ráadásul, mivel könnyű, ezért a tengeráramlatok összesodorják bizonyos helyekre, és ott nagy tömegben pusztítanak, ellenben az üveg többnyire a helyén marad.


Én nem vagyok különösebben ellene a műanyag használatának, de ez egy baromi rossz érv.

2020. dec. 30. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%
Tágabb értelemben az üveg minden amorf anyag, szűkebb értelemben kvarcüveg, aminek szintén sokféle változata van. Viszont a természetbe kerülve ugyanúgy viselkedik, és ugyanolyan kapcsolatban áll az élőlényekkel, mint bármely más tereptárgy, vagy szikladarab. Tehát ha te eldobnál egy üvegdarabot, az nem különbözne attól, hogyha eldobnál egy ugyanolyan/hasonló formájú kődarabot. És ez viszont a műanyagokra nem igaz. Lebegnek a vízfelszínen, belegabalyodnak, tápláléknak nézik, megeszik az állatok. Másik: a műanyagokat baromi nehéz újrahasznosítani, az üveget meg könnyű. Nem is értem, hogy miért álltak át üvegről műanyagra, és miért szüntették meg a beváltási rendszert. Egyértelműen visszafejlődés történt.
2020. dec. 30. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Nem is értem, hogy miért álltak át üvegről műanyagra"

Mert sokkal olcsóbb.

2020. dec. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
79%

...

a műanyag könnyebb, formázhatóbb, rugalmasabb...


A műanyag bomlás közben káros vegyületeket bocsájt ki: ftalát biszfenol.

2020. dec. 30. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%
Az üveg újrahasznosítható. Ez az előnye, de nagy hátránya a törékenység. Ha valaki megoldaná a rugalmassá tételét, Nobel díjat érdemelne.
2020. dec. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
81%

Üveg hátrányai a műanyaggal szemben, mint csomagolóeszköz:

-drága

-törékeny

-nehéz

-előbbi kettő miatt extra göngyöleg is szükséges a szállításához és tárolásához(rekeszek)

-göngyölegek, üres üvegek szállításának a költségei

Ennek ellenére, ha az üveg újra van töltve, és egy átlagos palack 3-4 újratöltési ciklust megél, akkor már gazdaságosabb a visszaváltható üvegcsomagolás, mint az "eldobható" pet.

Persze ezt a gazdaságosságot nagyban tudja befolyásolni, hogy pl mekkora környezetterhelési adót szab ki az állam a műanyag csomagolásra. A cégeket egy dolog érdekli, mégpedig a profit, ugyan a fogyasztói szokások befolyásolják a gyártókat, de lényegi hatást csak a felülről jövő szabályzás tud okozni. Az üveg visszaváltás macera, a gyártók nem szeretnek ezzel foglalkozni, ha nem muszáj(na meg a fogyasztok nagy része sem).

2020. dec. 30. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
81%

Az ifjúságom a műanyag nélkül telt el. Lehet azt mondani, hogy meg lehet élni műanyag nélkül, de az biztos, hogy nehezen. :) Minden bolt mögött volt egy később kialakított, drótkerítéssel elzárt rész, ahol azt a k* sok üveget tárolták, amely kezelésére az volt a legolcsóbb megoldás, hogy ott rohad (ja, műanyag rekeszben :D ) Üvegvisszaváltás egyik problémája a munkaerő, amit ott a boltban leköt, a másik a munka, amit ott befektet (elmegyek boltba egy sörért, viszek egy üveget, ott állok, és várok, hogy előkaparjon egy rekeszt, amibe a sörösüveget gyűjti, mert az előző épp tele lett az előző vásárlótól). A fele ment a szemétbe, mert azt nem vették vissza, amit máshol vettem (mondjuk tegnap a pesti gyorson). Ennél már csak az volt borzalmasabb, mikor azelőtt a kannás tejet merték nagy alumínium tartályból, ami olyan büdös volt, mint a dög - ott mosta a tejboltos délután, majdnem hazamentem inkább kenyér nélkül.


Szerintem a fő baj más. Az, hogy gyakorlatilag ugyanannyi műanyag szemét van, mióta leszoktunk az ásványvízről (pedig az havi hetven másfeles palack volt, igaz, egymásba rakva. Szóval itt az üvegen kívül még nagyon sok minden mást kéne tenni, hogy észrevehetően csökkenjen. Szerintem a feldolgozás lenne a jó út, meg a rohadt nagy büntetés a szemetelésért. Ez csak politikai akarat kérdése, hopp, egy törvény, aztán annyi a környezetszennyezésnek. Magyarországon mindig lenne, aki feljelentené a szemetelőt, fényképpel szolgálna, stb. :D

2020. dec. 31. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
Tudnak olyan üveget is készíteni, ami nehezebben törik.
2020. dec. 31. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 -,C9H13N,- válasza:
Hát a kínai műanyag pólók esetében igen :D
2021. jan. 3. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!