Hány fokos egy fekete lyuk?
@9:
"AZ eseményhorizonttól fél mm-re már ez a hőmérséklet."
Miért pont annyira? Mindenesetre a helyes megfogalmazás az, hogy egy olyan hőmérsékletű fekete testnek megfelelő sugárzást észlelünk.
"Annál beljebb meg úgyse tudunk menni."
Tudni tudunk, azzal nincs gond. A visszajövetel a problémás. Mindenesetre (ismételten) már csak ezért sem látom, hogy ezt a sugárzást a fekete lyuk hőmérsékletének lehetne tekinteni.
Maga a hősugárzás az elektromágneses sugárzás, olyan viszont nem hagyja el a fekete lyukat, pont ettől fekete lyuk. Tehát hősugárzás szempontjából 0K hőmérsékletű.
Hőátadás szempontjából valami bitang magas hőmérsékletű lehet, mert amivel érintkezik, azt közel fénysebességűre gyorsitotta már, tehát óriási az energiakülönbség az érintkező két fél között.
Hőáramlás szempontjából pedig e kettőből indulhatunk ki: van egy feltehetőleg nagyon-nagyon magas hőmérsékletű objektumunk, amely kivülről mérve mégis ~0K hőmérsékletű, ami azt sugallja, hogy közel végtelenül jó minőségű szigetelőként viselkedik. Na de ha végtelenül jó szigetelő, akkor hogyan értelmezed rá a hőmérséklet fogalmát? Hiszen lehet, hogy ahol méred, ott 0 kelvint mérsz, miközben 2 mm-rel arrébb meg milliárd kelvint. Bajos ez, én mondom neked.
A klasszikus gáztörvényt már a fehér törpék esetében is el lehet felejteni, már ott sem igaz a degenerált anyagban. Ilyen állapotban a gáz nyomása nem függ a hőmérséklettől, helyette kvantumnyomásról beszélünk, ami inkább áll kapcsolatban a Pauli-féle kizárási elvvel, mint a gáztörvénnyel.
Ehhez képest egy fekete lyukról még azt sem tudjuk, milyen formában van jelen ott az anyag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!