A szimulált gravitáció miért káros a szervezetre?
A kis átmérőjű megvalósítások elég sok kényelmetlen mellékhatással járnak. Nem mondanám, hogy kifejezetten egészségkárosító, mondjuk a mikrogravitációval összevetve, de hogy faca tengeribetegséget tud csinálni, az tuti.
Pár probléma:
- Tényleg eltérő súlyerő fej- és lábmagasságban. Ez még a legkisebb gond. Ezzel együtt lehet élni, ha mondjuk van legalább egy 40-50 méteres sugara a kabinnak a középponthoz és nem akarunk teljes 1 G-t, csak mondjuk fél G-t. A mikrogravitáció károsító hatásait ha nem is szünteti meg, de jócskán enyhíti, időben kitolja.
Ennek a vérnyomás-különbsége okozhat kellemetlenséget fekvés-állás váltáskor, de kb. ennyi.
- Leguggoláskor és felálláskor nem árt kapaszkodni, mert pofára vagy seggre esel a Coriolis-erő miatt. A fel-le mozgás közben úgy éreznéd, eldől alattad a padló. Egy egyszerű lehajolás a cipődhöz hempergésben végződhet.
- Ha a mondjuk gyűrű alakú kabinban forgással szemben vagy forgásirányban haladsz, eltérő nehézségi erőt fogsz érezni. A sétából megálláskor vagy induláskor szintén várható előre- vagy hátradőlési kényszer, lévén a perdületed is változik. Nem nagyon, de az egyensúlyszervünk elég érzékeny.
- Az egyensúlyszervben mocorgó folyadék együtt forog az űrállomással és veled.
Gyanítom, hogy ha csak simán egy helyben állva megfordulsz a tengelyed körül, már rendetlenkedni fog.
A fentiek eredménye valószínűleg semmi szervi kár, de egy folyamatos rossz közérzetet, hányingert fenntarthat és ANNAK már lehet komolyabb következménye. Például kiszáradás az állandó hányástól.
Az biztos, hogy a koncentrációs és munkaképességet erősen rontja, ami űrben, űrhajón végzendő, valószínűleg elég kockázatos és felelősségteljes munkánál azért elég komoly baj.
Voltak már arra számítások, hogy mi lehet az a méret, fordulatszám, aminél már ezek a hatások elviselhetőek, megszokhatóak.
Kéne egy jó kilométeres gyűrű, hogy a kellemetlen hatásai nagyrészt kiküszöbölődjenek.
Végeztek erre vonatkozó kísérleteket szimulátorban.
Ugye ott nem túl nagy a sugár, aztán többek közt az is vizsgálták, hogy mennyiben változik meg a kéz koordinációja ilyen esetben.
Látta a delikvens, hogy hol a zöld gomb, amit meg kellene nyomnia, mégis a mellette levő piros gombot nyomta meg.
Ez igen kellemetlen tud lenni, ha a rakéták begyújtása helyett , a latrina ürítés gombra nyom rá.
:D
"Ez igen kellemetlen tud lenni, ha a rakéták begyújtása helyett , a latrina ürítés gombra nyom rá."
Hát még fordítva.
:D
Ezért kell minél nagyobb átmérő, ezzel egyre kisebb szögsebesség, így a forgás egyensúlyszervi hatásai és a rádiusz-arányos nehézségierő-változás is elég jól csökken.
Ezért jó, hogy ha csimpánz kísérleteket is végeznek emberi segítséggel.
A csimpánzt tökéletesen megtanítják a gomb nyomkodásra, viszont az ember is nagyon fontos a folyamatban, mivel Ő eteti a csimpánzt.
:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!