Miert konnyebb tolni biciklin 50 kg-ot mint olben vinni?
Biciklin van gordulesi ellenallas. Az olemben nincsen.
A gravitacio pedig egyforman nyomja a biciklit is lefele mint a zsakot.
"Biciklin van gordulesi ellenallas. Az olemben nincsen."
Az öledben vitt zsák esetén az egész tested mozgási ellenállása, belső súrlódása rontja a hatásfokot és az a helyzet, hogy ez a hatásfok sokkal rosszabb a kerékpárnál. A kerékpár az emberiség egyik legjobb hatásfokú járműve.
És ne feledd, a kerékpár gravitáció ellenében a súlyt úgy tartja magasan, mint bármi más szilárd alátámasztás, asztal, talaj stb. Nem igényel hozzá energiát.
De a tested igen.
Az izmaidat feszítve, munkában kell tartani, hogy ne ess össze a zsákkal együtt.
Plusz még a gyaloglás fent említett xar hatásfoka hozzá.
A kerékpár esetén két dologra kell erőt kifejtened, a tolásra a gördülési súrlódással szemben, meg valamennyit a kerékpár függőlegesben egyensúlyozására és kész. Persze a gyaloglásodra és a saját testsúlyod megtartására is, mint mindig.
A másik esetben viszont a gyaloglásod is nehezebbé válik a plusz 50 kilóval, plusz a testi izmaidnak is fenn kell tartaniuk a plusz súlyt.
A kettő közti különbséget akkor érzed igazán, ha a mozgást kihagyjuk, csak legyen a csomag a kezedben, vagy a bringán, egy helyben állva.
Az 50 kilóval megrakott bringát egy helyben akár órákon át is megtartod extra fáradtság nélkül, de ha 50 kilóval az öledben kell ácsorognod, kalapot emelek, ha pár percnél tovább bírod.
Egyszerűsítsük le a kérdést:
Miért fáradsz el, ha a kezedben tartasz egy 50 kg-s súlyt, amikor fizikai értelemben nincs is munkavégzés? Ez az emberi test működéséből fakad. Az izmaidnak az erőkifejtéshez folyamatosan energiára van szükségük. Míg egy szilárd tárgynak (asztal, bicikli stb.), nem kell energia ahhoz, hogy erőt fejtsen ki.
Ez az erő sokkal nagyobb, mint ami egy 60 kg-s bicikli egyensúlyozásához és a gördülési ellenállásának leküzdéséhez szükséges.
Tehát ha lenne egy emberszerű robot, aminek olyan "izmai" vannak, aminek nem kell energia az állandó erőkifejtéshez (pl. egy hidraulikus emelő), az valóban hatékonyabban tudná a súlyt cipelni, mint biciklin tolni.
"az valóban hatékonyabban tudná a súlyt cipelni, mint biciklin tolni."
Feltéve, hogy a lépkedéshez jobb hatásfokkal tud energiát felhasználni, mint a kerékpár.
Amit kétlek.
A lánchajtású kerékpár hatásfoka 90% feletti, tolva meg még jobb.
"Feltéve, hogy a lépkedéshez jobb hatásfokkal tud energiát felhasználni, mint a kerékpár. Amit kétlek."
Az csak az útviszonyoktól függ.
Nem egyszer vittem már elvileg sík úton bicajt (nem 50 kg!) a hátamon azért, mert tolni-nyűni nehezebb volt, mint felkapni. Nem kellett hozzá más, mint folyós, száraz homoktalaj, illetve hófúvás.
50 kg-nál még jobban megmutatkozhat a kerék számára alkalmatlan úton való gördítés, vs. cipelés energiakülönbsége.
"nem volt benne a kérdésben, hogy tört téglával megszórt iszapos hegyoldalban kell vinni"
Ez esetben a tört tégla csak segít, mert meg tudod magad támasztani valamivel, nem csak taknyon csúszkálsz, mint egy kora tavaszi reggel a megfagyott talajon képzödött, az elsö napsugár hatására már felengedett felsö fél centi sáron :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!