Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Olyan létezik, hogy egy...

Olyan létezik, hogy egy haszontalan gén nem szelektálódik ki a populációból?

Figyelt kérdés

Brehm - Az állatok világa könyvben irnak arról, hogy egyes kígyókarú csillagok képesek a biolumeneszceniára. De a vizsgált fajokból úgy tűnik, hogy nem használják semmire. A tudósok mégis ragaszkodnak ahhoz, hogy ennek kell legyen valami funkciója, ezért is maradt fenn bennük.


Erről jutott eszembe az emberi kék szemszín mutációja: kb 10000 éve alakult ki, de tudtommal nincs funkciója (pl. párválasztásnál nem mérvadó; a színlátást nem befolyásolja). És mégsem szelektálódott ki.


Szóval, szerintetek a tudósok túl sokat látnak bele a kígyókarúakba? Lehetséges, hogy simán csak megfér bennük a fénylés képessége? Avagy a mi kék szemünknek mégis van valami hatása, máskülönben kiszelektálódott volna?



2020. nov. 18. 15:01
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció nem úgy müködik, hogy céltudatosan szelektál!

Ami hasznos, annak elönye van a szaporodásnál, azaz terjedni fog.

Ami káros, az kiszelektálódik, mert az adott egyedek elpusztulnak.

Ami semleges - azaz nem hasznos. nem káros, csak OTT VAN fölöslegesen -, az meg véeltlenszerüen marad meg vagy sem, mivel nincs jelentösége.

2020. nov. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy az első válaszoló írja, ha egy tulajdonság (illetve az azt kódoló allél) semleges, akkor az allél gyakorisága véletlenszerűen fog változni a populációban (genetikai sodródás történik).

Ugyanakkor a fenti példa nem semleges, ha nincs semmi előnye. A tengeri csillagnak energiát kell befektetnie a fény létrehozásába, és energiát kell befektetnie azoknak az enzimeknek a létrehozásába is, amelyek ezt lehetővé teszik. Ezen felül lehet hátránya is, például ha a ragadozók a lumineszcencia miatt könnyebben kiszúrják (bár ennek nem tudom, mekkora a kockázata).

Emellett még ha semleges is volna a tulajdonság, akkor is jó esélye volna, hogy eltűnik. Szükség van a megfelelő fényt kibocsájtó anyagra (luciferin) és az ezt előállító enzimekre, illetve arra az enzimre (luciferáz), ami képes a luciferin oxidálódását katalizálni, ami során fény szabadul fel. Ha ez a rendszer elkezd véletlenszerűen változni, akkor elég jelentős esélye van annak, hogy elromlik.

Jó analógia erre a szem: nagyon sok barlangi állatnak nincs szeme, vagy csak csökevényes szeme van. Valószínűleg nem azért, mert a szem a barlangban olyan marha nagy hátrány lenne (az előállítás költségeitől eltekintve).

2020. nov. 18. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha recesszíven öröklődik, nem szelektálódik olyan egyszerűen.
2020. nov. 18. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyára használják valamire, talán kommunikációra.

A kék szemet pedig szépnek tarthatták, azért terjedt el.

2020. nov. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A kék szem kérdést már régebben tárgyaltuk.

A 6. oldalon az 59. hozzászólás az enyém.

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2020. nov. 18. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!