Egy átlagos agy mennyi infót tud befogadni egy másodperc alatt? (tudatalattiban és tudatosan)
7 egységet tud megjegyezni rövid távra. De az érzékszervek ennél jóval több információt közvetítenek az agyba.
A 42 egység rövid távú megjegyzéséhez már mnemotechnika kell.
Nem fura kérdés, értelmetlen... Hogy méred meg, hogy max mennyi infót tud az agy befogadni?! A dolog ott kezdődik, hogy mi ennek az infónak a mértékegysége?!
Másrészt meg egy dolog, hogy mennyi tud és mennyit fog befogadni. Egy csomót helyből kidob, mert nem találja fontosnak, de ekkor már nyilván befogadta és értelmezte bizonyos szinten...
Jobb ügynökök/űrhajósok egy pillanatra felvillanó 16 jegyű számot is meg tudnak jegyezni.
De ha egy másodpercre megmutatnak neked egy embert ábrázoló képet, akkor el tudod mondani a ruházatát, a szeme színét, a tartásást, a kalapja fazonját, a cipője márkáját, azt hogy félkezű stb, szóval olyan dolgokat is eltárolsz róla vizuálisan, amit egy vak embernek csak 5 perc szövegeléssel tudnál elmondani. Holott az ő agya is van olyan befogadóképes, csak te a vizuálisan kapott ingert később tovább tudod emészteni...
Az agyba érkező információk zömét kiszűri a Talamus nevű agyterület. Ez valahogy úgy működik, hogy megóvja az agyat a felesleges információktól annak érdekében, hogy te egy adott feladatra maximálisan oda tudj figyelni!
Mondok egy érdekes példát hogyan is működik ez az egész:
Anélkül hogy oda néznél, pontosan tudod, hogy milyen helyzetben tartod a kisujjad, ha valaki (jelen esetben én) oda irányítja a figyelmed. Ez az információ (sok más mellett) folyamatosan "befut" az agyba és értelem szerűen nem tudatosul bennünk. Számos információ áramlik be folyamatosan, amiket észre sem veszünk, hiszen zömükre, nincs is szükségünk. Ez egy érdekes dolog. Magam nem tudnám meghatározni, hogy pontosan mekkora ez az információ mennyiség.
z
Szia!
... attool függ, hogyan szàmolod, meg attol is, hogy egyàltalàn mit szàmiitasz "befogadàsnak".
Példàul:
Felvillantanak neked 12 betüüt, hàrom sorban.
A villanàs annyira rövid, hogy "kiolvasni" nem tudod ööket, csak maga a làtvàny marad meg valamennyire.
Ha ezutàn megkérnek, hogy mondd el, miket làttàl, akkor valoosziinüüleg - ha jool emlékszem - kb. 4-5 betüüt fogsz tudni felidézni.
Ha viszont a felvillantàs _utàn_, de a felidézés elött jelzik, hogy a hàrom sor közül melyiket mondd vissza, akkor gyakorlatilag _bàrmelyiket_ vissza tudod mondani. Vagyis mikor elkezded "megnézni" azt a kis villanàsnyi emlékfoszlànyt, még "ott van" mind a 12 betüü - de mire alaposabban megnéznéd, màr el is tüünik.
Vagy pl. ott van olyan része is az idegrendszerednek, ami a hallott informàcioot tàrolja rövid tàvon - olyan, mint egy kb. 2 màsodperces végteleniitett magnooszalag. Hiàba veszi fel az egészet, ha utàna nem "olvasod ki" belööle, nagyon gyorsan elveszik az informàcioo.
A 7 egység (plusszminusz kettöö) egyébként a rövid tàvon (kb. azonnal visszamondàsra) megjegyezhetöö informàcioomennyiség - de ez semmiképp sem "bitben" szàmiit, az a lényeg, hogy ennyi olyan önàlloo informàcioocsomag, amit valahogy te ill. a gondolkodàsod "egynek" tart szàmon. Ha ez csak egy betüü, akkor egy betüü, ha a egy születési dàtum, akkor egy születési dàtum.
"Bitekben" azért sem érdemes egyébként a témàrool beszélni, mert az agy alapvetööen _nem_ digitàlisan müüködik. Illetve csak elemeiben tartalmaz digitàlishoz hasonloo müüködést (akcioos potenciàl).
Egyébként szerintem azt is elég nehéz lenne szàmszerüüsiiteni, hogy egyàltalàn mennyi informàcioo _éri_ az agyat ill. a különbözöö érzékszerveidet...
Szia! :-)
Nem tom, mert engem átlag feletti aggyal áldott meg a jó isten. :D
Üdv:Showder! :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!