Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elemek csak 1db atomot...

Az elemek csak 1db atomot tartalmaznak?

Figyelt kérdés

Hogy van ez? Soha nem értettem és homályos kép van csak meg a fejemben az elemekről.


Tehát, tekintsünk el a moláris tömegktől és az anyagmennyiségtől (az már magát a tárgyat jelenti), és vegyünk egy nátriumatomot (Na): ez egy 1db atomból áll?

A tömegszáma 23, ami még mindig nem az atomról szól, hanem annak az 1db atomnak a protonok és neutronok összességéről. A rendszám pedig a protonok számát fejezi ki.


Ha van egy NaCl vegyületünk, akkor az is csak 1db nátriumatomot és 1db klóratomot tartalmaz?


2020. okt. 18. 20:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A nátriumatom az igen, egy darab atomból áll. Az elem neve a nátrium.

A NaCl az egy molekula, amit két atom épit fel. Itt az alkotó elemek neve nátrium és klór, a nátrium-klorid molekulát pedig egy darab nátriumatom és egy darab klóratom alkotja.

2020. okt. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Akkor a periódusos rendszerben az összes elem csak 1db atomból áll? Azt tudom, hogy akkor molekula, amikor több atom csatlakozik. Csak az elemeknél nem tudtam...
2020. okt. 18. 20:17
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Nem. Amikor elemről van szó, akkor nincs szó mennyiségről. Nincs szó atomról, semmiről, csak azon anyagtipus neve az elem neve. Nátrium, bór, vas, oxigén, csak a tipusa a lényeg. A levegő összetevője a nitrogén, az oxigén, a CO2 és a nemesgázok. Nincs szó arról, hogy mennyi, meg most az oxigén atomos-e, vagy molekuláris, ha utóbbi, akkor milyen molekulák, semmi ilyesmi nem érdekel minket, csak annyi, hogy oxigént is tartalmaz. Ha rákérdeznek, hogy "Na de milyen oxigént?", akkor lehet részletezni, hogy molekulárisat és majdnem kizárólag kétatomos molekulát - de amikor elemekről van szó, akkor csak az anyag tipusa a lényeges.
2020. okt. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 sadam87 ***** válasza:
87%

#2

A nátriumATOMot kérdezted. Egy atom értelemszerűen egy atomból áll (már amennyire értelmes egyáltalán ez a kifejezés). De ha van fémnátriumod, abban rengeteg nátriumatom van. Bármilyen szabad szemmel látható anyagban rengeteg (sok milliárdsor milliárd) atom (esetleg ion) van.

"Ha van egy NaCl vegyületünk, akkor az is csak 1db nátriumatomot és 1db klóratomot tartalmaz?"

Nem. A nátrium-kloridban 1:1 arányban vannak nátrium- és kloridionok (amelyek nátrium-, illetve klóratomokból képződnek). De szabad szemmel látható mennyiségű NaCl-ben rengeteg ion van.

" Azt tudom, hogy akkor molekula, amikor több atom csatlakozik. Csak az elemeknél nem tudtam..."

Az elemeknek is lehetnek molekulái. Például az oxigén (legegyszerűbb esetben) két atomos molekulákból (O2) áll. De a nátrium nem molekulás szerkezetű (fémrácsos).


#1

A NaCl ionvegyület, nincsenek benne molekulák. (Pontosabban, ha emlékezetem jól csal, a gáz halmazállapotú konyhasóban valóban NaCl molekulák vannak. De azzal elég ritkán szoktunk találkozni. Szilárd halmazállapotban és olvadékban nincsenek benne molekulák, csak ionok.)

2020. okt. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

"A levegő összetevője a nitrogén, az oxigén, a CO2 és a nemesgázok."

A szén-dioxid mondjuk nem elem, szóval amit felírtál, az nem elemi összetétel. Akkor meg már nagyon nem mindegy, hogy molekuláris vagy atomos oxigénről beszélünk.

2020. okt. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszi. Most már értem, de valamiben pedig még jobban összezavarodtam.

Ha a fémnátriumot vesszük, mondjuk legyen egy 5cm2, akkor abban millió nátriumatom tartózkodik. Mi tartja ezeket az atomokat össze? Meg kölcsönhatásba lépnek? Hiába azonos. Meg ha reakcióba lép más anyaggal, akkor csak bizonyos atomokra vonatkozik, vagy az összesre?

2020. okt. 18. 20:37
 7/13 A kérdező kommentje:

Azt hiszem megvan a válasz: mól.

1 mól annyi anyagmennyiség, ahány atomot tartalmaz 12 g szén. Az pedig 6.10 a huszonharmadikon. De ezt hogyan tudták kiszámolni??

2020. okt. 18. 20:49
 8/13 sadam87 ***** válasza:
100%

" Mi tartja ezeket az atomokat össze? Meg kölcsönhatásba lépnek? "

Igen. A nátriumatomok (és általában a fématomok) között fémes kötés alakul ki.

"Meg ha reakcióba lép más anyaggal, akkor csak bizonyos atomokra vonatkozik, vagy az összesre?"

A körülményektől függ. Például ha szenet égetsz, akkor lehet, hogy elég az összes (tehát az összes atom reakcióba lép), de ha például kevés az oxigén, akkor lehet, hogy nem mind ég el (nem az összes atom lép reakcióba).


"ahány atomot tartalmaz 12 g szén."

Egész pontosan ahány atom van 12 g 12-es tömegszám szénizotópban.

"De ezt hogyan tudták kiszámolni??"

Először egy Loschmidt nevű úriember tudta kiszámolni (viszonylag pontosan) 1865-ben. Kiszámolta a levegőben levő molekulák átlagos nagyságát, és ebből tudta becsülni a az Avogadro-szám értékét. (Pontosabban ő nem ezt számolta ki, hanem az egységnyi térfogatú gázban levő molekulák számát, de ez könnyen átváltható.)

Később (a 20. század elején) egy Perrin nevű kutató több különböző módszerrel is (hibahatáron belül) ugyanazt az értéket kapta az Avogadro számra, amivel igazolta, hogy az anyag tényleg nagyon apró molekulákból áll (és ezért később Nobel-díjat kapott).

2020. okt. 18. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Szuper köszi!


Akkor a molekulák össze vannak egymással kötve, és így lesz meghatározó a halmazállapot?

2020. okt. 18. 21:29
 10/13 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Egy ATOM rendszáma azt jelenti, hogy mennyi proton van benne. A rendszám mutatja a helyet a periódusos rendszerben, következésképpen meghatározza az anyagi minőséget. Például egy hidrogénnek mindig 1 protonja van, aminek nem 1 protonja, az már nem hidrogén.


A proton mellett azonban vannak neutronok is, amiknek a száma változhat. Egy szén 6 protonja mellett például lehet 6 vagy 8 neutron is. Mind a kettő szénATOMNAK számít, de eltér a tömegszámuk és a neutron számuk. Az ELEM egy atomnak az összes neutronszámú változatát (izotópját) lefedő fogalom. Egy gyűjtőfogalom, ha úgy tetszik. Míg az atom egy darab valós objektumot jelöl. Például a fenti két szénatom közül az egyiket vagy a másikat.


A periódusos rendszerben a tömegszám úgy szokott lenni megadva, mint a természetben előforduló izotópok tömegszámának a gyakoriságukkal súlyozott átlaga (ezért néha nem kerek szám, noha pusztán a relatív atomtömeg miatt annak kellene lennie). Ez is mutatja, a periódusos rendszerben ELEM-ek vannak. A réten meg atomok.

2020. okt. 18. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!