Hol lehet ténylegesen tudományos cikkeket olvasni angol esetleg magyar nyelven?
Egyszer belinkeltek ide egy origós “tudományos” cikket és többen említették, hogy olyan cikkeket nem érdemes olvasni tudomány kategóriában, ahol nincs egy bizonyos kód/számsor.
Elfelejtettem, hogy mi ez a dolog...
Valaki be tudna avatni?
Illetve akkor már ajánlhat konkrétumokat is, hogy bármilyen témában, természetudományokon belül mit/hol olvassak...
Előre is köszi!
Tudományos eredményekről népszerű formában sok médium közöl információt.
Hiteles szakcikket tudományos folyóiratokban lehet olvasni. Ezeknek van netes felületük is, meg van rendszerezett gyűjtőlista is. Két feltételnek kell megfelelni.
1. A tudományos munkát, amely erre jogosít, nem említem. Ezenfelül elő lehet fizetni rá. Körülbelül évente akkora összegre számíts (dolárban, euróban), mintha 100-200 magyar újságra fizetnél elő. Nem számoltam utána, csak úgy nagyjából, talán ennyi elég.
2. Ekkor az eredeti cikkeket lehet elolvasni, többnyire angolul. Mondjuk egy átlagos fizikus diplomával (és ezen belül egy témának napi művelésével) lesznek cikkek, amiket megért az olvasó. A többségéhez lövése sem lesz. Más tudományterületekbe ugyanez a fizikus ha belekap, akkor ahhoz képest könnyebb a helyzete arab nyelvtudás nélkül arab szöveg olvasásakor.
ahogy 3 is írja, sci-hub
átlagos fizikus diplomával pedig az ember - noha nyilván a fizikán belül is csak egy nagyon szűk terület szakértője - nem indul rossz helyzetből, ha szöveget kell megérteni és kontextusba helyezni, információt gyűjteni és rendszerbe foglalni
Kérdező, szinte senki nem olvas eredeti publikációkat a saját szakterületén kívül általános tájékozódás céljából. Nem is ez a lényege, hanem hogy ha a médiában fut egy kört valami fontosnak tűnő dolog, akkor el tudj jutni az eredeti forráshoz, és meg tudd nézni, hogy abban milyen formában szerepelnek az állítások.
Ha szintekre bontjuk a tájékozódási médiumokat, van az origó (legalja), a megbízhatóbb portálok (NYT vagy Guardian tudományos rovatai, Qubit), a kifejezetten tudományos híreket szemléző oldalak (ScienceDaily) és maguk a folyóiratok az eredeti tanulmányokkal (Nature, Science, Cell, PNAS, ezek alfolyóiratai, és számos másik elismert, valamint millió irreleváns, többnyire hulladék lap).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!