Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Alföldön miért nincsenek...

Az Alföldön miért nincsenek kiépítve csatornarendszerek?

Figyelt kérdés
Spanyolországban voltam, ott minden egyes szántóföld mellett csordogál egy csatorna, nagyrészt betonvájúban. Itthon csak sírnak hogy szárazság van, várják az esőt. Miért nem építenek csatornarendszert, ha olyan nagy mezőgazdasági hatalom vagyunk? A gyümölcseink nagy része is ehetetlen szar a spanyolhoz képest.
2020. szept. 23. 20:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Van (volt) az Alföldön is, csak nem tartották karban, és benőtte a gaz.
2020. szept. 23. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%

Dehogy vagyunk mezőgazdasági nagyhatalom...

És azért ettem én már rengetegszer ízletes hazai gyümölcsöt, szóval attól, mert most Spanyolországban voltál, még nem kéne ennyire magas lóról beszélned.

De a konkrét kérdésre térve: azért, mert idehaza nincs mezőgazdasági kultúra. Itt - kevés kivételtől eltekintve - nyerészkedés van. Akik '89-ben földtulajdonossá váltak, azok nagy része nem volt szakmai értelemben földművelő. Lehet, hogy a TSZ-ben dolgozott, mint betanított munkás, de az nem gazdálkodó. Valahonnan ölébe hullott egy valag pénz, vagy közvetlenül a földterület, és onnantól egyetlen célja volt, hogy minél nagyobb területét kihasználja. Ami valamilyen szinten logikus, csak ha értett volna a földműveléshez, tudná, hogy nem az a nyerő stratégia, ha a terület 100,00%-át beveti, hogy egy négyzetcenti szabad hely se legyen. Pedig ez a trendi. Sőt, még igyekeznek "véletlenül" hozzácsippenteni a közeli dűlőút széléből is.

Ahol fejlettebb a mezőgazdaság, ott a földek mellett vannak csatornák, vízelvezetők, sőt, még mezőgazdasági utak is. Jobb helyeken még az ökoszisztéma szempontjából lényeges 10-20 centis "gaz-sávra" is ügyelnek a szántó mellett.

Mondjuk a csatornázás önmagában nem nyerő megoldás a szárazságra, hiszen temérdek vízről beszélünk, de ettől függetlenül van még mit tanulnunk mezőgazdaságból.

2020. szept. 23. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#2 Persze, kellenek hozzá tározók is, ott meg tudták oldani érdekes módon. Nem azt mondom hogy nem ettem jó hazai gyümölcsöt, de a spanyoloknál egy kicsit más szinten van a minőség, az utolsó sarki kisboltban sem kaptam még minősíthetetlen árut. Bár az export sárgadinnyéjük nem olyan jó mint a helyi, mert előbb le kell szüretelniük, de mégis veri akármelyik magyart. Az árakról meg ne is beszéljünk...
2020. szept. 23. 21:40
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
87%

Magyarországra az "Európa éléskamrája" kifejezés már csak muzeális érték.


"A gyümölcseink nagy része is ehetetlen szar a spanyolhoz képest."

Na ez marhára nem igaz.


Tudod, mi az ehetetlen szar?

Amit éretlenül szednek, hogy a zöldséges pultokig szállítás alatt ne váljon pálinka-alapanyaggá.

Akármelyik országból származik.


Elég sok magyar nemesített gyümölcs-verzió világszínvonalú. Némelyik hungarikumnak is minősül.


A tecsőban vett 200 forintos paradicsom nem éppen ennek a mintapéldája.

2020. szept. 24. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"A gyümölcseink nagy része is ehetetlen szar a spanyolhoz képest."

ezt milyen gyümölcsökre alapozod?

talán narancsra?


egyébként a teszkós gyümölcsöket eladásra nemesítik.

legyen szép, tartós, nagy stb. és bírja az üzemi termelést és nagy mennyiségben teremjen.

az íz az tényleg nem számít.


de ami ipari feldolgozásra megy, ott már lényegesebb az íz, beltartalom.



egy igazi ízletes kajszi fajtát nem érdemes a piacra vinni, mert pár nap múlva meglöttyed, de pl őszibarackból is van olyan, amit ha éretten leszedsz és leraksz az asztalra, akkor már megnyomorodik, puhul, romlik két órán belül.


Ezekkel nem találkozol az osanteszkóban.

Esetleg kis piacokon termelőtől tudsz venni.



És a csatornarendszer.

Én a kiskunsági körülmményeket ismerem.

Itt inkább a víz elvezetésére, árterek, mocsarak lecsapolására szolgál a meglévő csatornarendszer.

Ha sok a belvíz, akkor talán takarítják, de öntözésre nem szükséges, mert 3 méter mélyen sóder van és kiaknázhatatlan mennyiségű talajvíz.


A gyümölcsösben nem zokták várni az esőt, ott mindenhol van csepegtető öntözés.

A kertészeti (zöldség) termelés is öntözésssel megy.


A szántóföldi kultúrákban már kevésbé öntöznek, mert nem volt szokás, meg drága.

De amiben sok pénz van, ott is kiépítik.

2020. szept. 24. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ne keverjük a szezont a fazonnal.

Ne keverjük a múltat a jelennel, a lehetőséget a kivitelezettel, a minőséget az igényekkel.

Volt csatornarendszer, hanem is tökéletes. Amikor ez volt a kormányprogram. Ma nincs kormányprogram. Mamások a szempontok. Ezért ma már nincs csatornarendszer, nagyobb baj, hogy igény se rá. Spanyolországban - különösen a felföldön, ahol kifinomult csatornarendszer, sőt vízgyűjtés van (kell is, annyi eső nincs), elemi termelési feltétel, ezt tudja a földműves és kormány. Ezért előbbi csinálja biztatás nélkül, utóbbi támogatja. Magyarországon pár évtizede elintézte az időjárás, ma egyre kevésbé. Ma a törtetés és csalás, sőt rablás a dicsőség, és a nép követi önkéntelenül is. Ma mnkát végezni, pláne minőségit, kifejezetten hátrány, sőt lesajnálás tárgya. Lehetőség és érdek nélkül nincs cselekvés, csatornaügyben se. Az ember szereti, ha megbecsülik a munkáját, szereti, ha haszna van belőle. Nálunk lenézik és kára van, mert elveszik tőle. Könyvtárnyi szakirodalom foglalkozik ezzel.

Tehát ma Magyarországon a mezőgazdaságnak nemcsak megbecsültsége nincs, nemcsak a szakértelem hiányzik (már), de kifejezetten célzottan tönkreteszik, havalami még megy (lásd sok hektárnyi biosziget "véletlen" lepermetezését - évtizedek, mire visszaáll).


Utóirat. A leghatározottabban cáfolom gyümölcseink egynéhányának rossz minőségét. Sőt állítom, mellettük csak követő lehet a spanyol. Almáink, gyümölcsszőlőink (a borszőlő egy más eset), barackjaink, és még sorolhatnám, lényegesen ízletesebbek. Igen, ennek oka a talaj, az időjárás is. És erős feltétele a szakértelem és elhivatottság. Keresem és meg is találom (néha nagyobb idő és pénz ráfordításával, de megéri). Van sok bóvli is. A spanyol, görög, olasz és más térségek termékei között is van sok rossz. Na és persze jó is. De rendszerben gondolkodva, csatornarendszer, mezőgazdaságihálózat, szemlélet kormányzati eltökéltség nélkül soha. Más szavakkal: aki egy magyar terméket általánosságban semmire tart, az a mai magyar kormány ezirányú szemléletét és munkáját minősíti.

2020. szept. 24. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!