Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kontinuitási egyenlet alapján...

Kontinuitási egyenlet alapján állandó keresztmetszetű cső esetén ugyan akkor a sebesség minden pontban. Nem értem hogyan?

Figyelt kérdés
Ha az a cső pl ha egy edényből át akarjuk csővel szállítani a folyadékot egy másikba ami mondjuk a padlón van a másik pedig a szekrény tetején ami 2 méter magas. Hogy lehet a sebesség ugyan akkor 1 méteren és a kiömlésnél is?
2020. szept. 18. 16:09
 1/4 dq ***** válasza:
49%

Ha a folyadék sűrűsége nem változik, akkor muszáj neki... Valahogy megoldja.. (Például: egy csapból kifolyó víz az vagy elvékonyodik, vagy pedig bubis lesz.)

Ha nem sikerül megoldania, akkor nyilván változik a sebessége: lejjebb gyorsabb lesz a folyadék, és szükségszerűen felhígul.

(Különböző metszeteken keresztül időegységenként azonos mennyiségű/tömegű folyadék áramlik át.)

2020. szept. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
57%

A kontinuitás egyenlet az energia megmaradást fejezi ki, nem pedig a sebesség megmaradást. Ha a csőnek nincs lejtése és semmilyen külső energiaforrás nem kényszeríti a közeget gyorsulásra, akkor a sebesség tényleg változatlan marad. A kérdező példájában azonban a 2m-es esés folyamán a sebesség változni fog! A folyadék össz-energiája eközben állandó marad:


v^2/2 + gh + p/[rho] = állandó

A kettő között a helyzeti energia (gh) fog átalakulni mozgási energiává (v^2/2)


Mellesleg ha mélyebben belemegyünk az áramlástani törvényekbe, akkor már a cső egy adott keresztmetszetében sem azonos a sebesség minden ponton! A tapadás törvénye szerint például a cső falánál a sebesség nulla, a cső közepén pedig a sebesség maximális. A kettő között a sebesség eloszlása ha jól tudom, hiperbolikus függvény szerint változik.

2020. szept. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Fentről lefelé statikus nyomásnövekedésként fog realizálódni. A cső felsőbb részein levő víztömeg egyszerűen nyomni fogja az alsóbb részt (ahogy tenné ezt konstans 0 sebesség mellett is, ha pl. megszüntetnénk az áramlást a cső két végének lezárásával).


#2, az áramlástanban a kontinuitási egyenlet az anyagmegmaradást fejezi ki. Amennyi anyag egységnyi idő alatt bemegy, ugyanannyi anyagnak egységnyi idő alatt ki is kell jutnia, hacsak nincs odabent nyelő vagy forrás. Tökmindegy, hogy a cső vízszintes, vagy függőleges.

Az általad felírt egyenletben (Bernoulli-törvény) ezért a "v^2/2" tag konstans, a "gh" tag csökkenése a "p/rhó" tag növekedését fogja eredményezni.

2020. szept. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2020. szept. 21. 07:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!