Napfogyatkozáskor miért másabb a csillagok látszólagos helye, mint egyébként?
"A háború után Eddington az Afrikához közeli Príncipe szigetre utazott, hogy az 1919. május 29-ei napfogyatkozást megfigyelhesse. A napfogyatkozás során képeket készített a Nap körüli csillagokról. Az általános relativitáselmélet szerint a naphoz közel látszó csillagok képei kissé más irányban látszanak, mivel a fényüket a Nap gravitációs tere elhajlítja. Ez a hatás csak napfogyatkozáskor észlelhető, hisz egyébként a nap fénye kivehetetlenné teszi a csillagokat. A newtoni gravitáció csak fele akkora elhajlást jósolt meg, mint a relativitás elmélete.
Eddington megfigyelései igazolták Einstein elméletét, és a relativitáselmélet végérvényes bizonyítékaként ünnepelték a newtoni modell felett; a hírt világszerte nagy eseményként közölték."
Azt értem, hogy a Nap meggörbíti a fényt, és ezért a csillagok látszólagos helye nem esik egybe a valódi helyükkel.
De a Nap viszonylag ugyanott van a csillagokhoz képest.
Akkor hogy lehet az, hogy napfogyatkozáskor jobban görbíti a teret, és ezáltal jobban "eltéríti" a fényt az egyenes úttól, mint máskor?
Hogy van ez?
(nem vagyok fizikus, tehát lehetőleg úgy, hogy ennek ellenére is meg tudjam érteni)
Nem ír sehol olyat, hogy Napfogyatkozáskor jobban görbülne a tér.
Ezt írja:
" Ez a hatás csak napfogyatkozáskor észlelhető, hisz egyébként a nap fénye kivehetetlenné teszi a csillagokat."
Egyszerűen csak, hogyha nincs napfogyatkozás, akkor a Nap fénye miatt nem tudod megfigyelni ezt a jelenséget. Ugyanúgy, ahogy ha a villanykörtén van egy fél miliméteres piszok, az ott van, amikor ég, meg amikor nem, akkor is. Csak ha ég akkor nem látod a túl sok fénytől.
Értem.
Tehát mindig ugyanannyira görbíti meg a fényüket, de ezt csak napfogyatkozáskor érzékelni.
Viszont a valódi helyeiket nem nagyon ismerhették.
Így a csillagok napfogyatkozás közbeni látszólagos helyét hogy viszonyíthatták volna azok valódi helyéhez?
"Viszont a valódi helyeiket nem nagyon ismerhették.
Így a csillagok napfogyatkozás közbeni látszólagos helyét hogy viszonyíthatták volna azok valódi helyéhez?"
Miért ne ismerhették volna? Azok az adott "Nap körüli/mögötti" csillagok az év legnagyobb részében nem a Nap mellett látszódnak, hanem teljesen máshol, hiszen a Föld kering a Nap körül.
Persze!
Gondolj csak bele.. Ha mindig a Nap mögött látnánk, az azt jelentené, hogy ő is a Nap körül kering csak a túloldalon.
Ha elkezdesz körbe menni az asztal körül... és az egyik széket mindig az asztal túloldalán látod, az csak azt jelentheti, hogy a szék is folyamatosan megy az asztal körül, nem?
Még szerencse, hogy a székek pont olyan gyakran mászkálnak az asztal körül, mint a csillagok a Nap körül... :)
Kezdem érteni.
Ha a szempontunkból nézve bizonyos csillagok nincsenek a Nap mögött, akkor más csillagokhoz képest egy adott helyzetben vannak.
Ha azonban azok a bizonyos csillagok szempontunkból nézve a Nap mögött vannak, akkor más csillagokhoz képest (ugyanazokhoz, amikhez az előbbi esetben viszonyítottuk őket) már más helyzetben vannak, mint az előbbi esetben, mivel a Nap megváltoztatja a fényük útját, de ez csak napfogyatkozáskor érzékelhető.
:)
Nagyon egyszerű ez bizonyítja Einstein relativitás elméletét. A Nap maga körül "elgörbíti a teret" és ez úgy figyelhető meg, hogy készítesz egy képet Közép-Afrikában és egyet Angliában(gondolom ugyan azona hosszúsági körön) és a térbeli elheljeszkedésmiatt nem fedi a két kép egymást...A gravitáció a fényt is meggörbíti
Gondolom a HBO-n láttad az Einstein és Eddington című filmet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!