Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a múlt, jelen és jövő...

Ha a múlt, jelen és jövő egyaránt létezik akkor miért érzem úgy, hogy csak a jelent élem át?

Figyelt kérdés
Ha egyaránt létezik miért érzékeli minden élőlény ugyanúgy a jelent, ha valakinek idődilatáció miatt másképp telt az idő és beszélni akar mondjuk velem miért tudunk egymással beszélni? Úgy képzeljem el mintha valaki 1 méterrel előttem van és hátraszól ugyanúgy beszélek valaki múltjával?
2020. aug. 29. 08:50
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

Mindig csak a jelent tudjuk átélni - jelenlétben.

Pl. Ha egy nagyon jó írást olvasol, és átéled: a jelenbe hoztad, pont az átéléssel, a katarzissal.

A múlt emlékeinkben van a jövő a képzeletünkben.


A kérdésed jó, és fontos. Ajánlom Marcus Aurelius elmélkedéseinek olvasását

"Aki a jelent látja, az mindent látott, ami csak valaha volt, vagy valaha volt, vagy valaha lesz, mert minden egy eredetű és egy formájú."

[link]

2020. aug. 29. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
34%
Mindig csak a jelen létezik. A múlt, jövő, csak egy nyelvi konstrukció szerintem.
2020. aug. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott hogy olyan emberrel jelenleg nem tudsz beszélni akinek és te közted jelentős lenne az idődilatáció. Jelenlegi 21.-ik századi technológiai korlát az oka, kellően fejlett technológiával lehetséges lenne. Egy földi állomás és egy utasszállító között fellépő idődilatációt atomórákkal ki lehet mérni, volt már rá példa megfelelő kontrollált körülmények között. Annyira kis idődilatációkról van szó, hogy jóval az emberi észlelés határa alatt van. Ennél lényegesen nagyobb hatásokat se vesz észre az ember. Például azt hogy a különböző érzékszervekből érkező ingereket nem egyszerre érzékeljük melyek kb egy időbe történnek. Szépen átver az agy, hogy látod hogy valaki dobol a közeledbe amikor hallod az ütő hangját akkor látod hogy ütött vele. Naivan azt hihetnénk hogy mivel a fény gyorsabban odaér a hangnál, ezért előbb látod aztán hallod. Azonban a látás és a hallás nem csak annyi hogy a hang meg a fény beérkezik a megfelelő érzékszervünkbe, hanem továbbiakban ezek továbbítása az agyba elektromos ingerek formájában. Ez után az agy információfeldolgozást hajt végre, készít az róla egy belső modellt és ezt a belső modellt éled meg. A látás egy sokkal összetettebb folyamat, több minden történik az agyba mire feldolgozza mint a hallás esetén ami történik. Ezért előbb hallod mint látod mivel gyorsabban feldolgozta az agy a hallást mint a látást. Vagyis nincs szinkronba a látás és a hallás, aztán van még egy kis késleltetés mire a tudatodig is eljut ahol már egy időnek tűnnek ezek és azonnalinak mintha zéró feldolgozási idő lenne. Különben még elég jó kamerákkal kikockázva nézve is látszik a különbség hogy romlik a reakcióidő ha start jelzésre el kell indulni azonnal, ezt fénnyel vagy hanggal (pisztolylövéssel) jelzik, a hang javára. Persze ha elég messze van akkor látjuk hogy a hang volt a lassabb, ha már a különbség reakcióidőnél nagyobb akkor az más eset. Mint pl. ha villámlik messze és később ér ide a hang.

Ahhoz viszont hogy földi körülmények között észleld az idődilatációt ha pénz nem számít akkor se kapsz olyan jó kamerát. Legalábbis az már nagyon más mint sima kamera amivel már kimutatható.

A múlt, jelen, jövő se úgy van amit az ember érez hogy mi is. Ami lényegében a 10 éves korunkig összegyűlt tapasztalatok összességéből ered meg az ösztöneinkből. Ilyen sima földi körülmények között még stimmel is, de nagyon más intergalatikus távolságokra , fénysebesség környékén, fekete lyukak közelébe stb. Azonban nem kell ilyen messzire menni ehhez, gyakorlati alkalmazásai is vannak. Méghozzá technikai eszközökben. Pl a gps használhatatlan lenne ha tervezésekkor nem vennék figyelembe a relativitáselmélet által leírt korrekciókat, az a kevés idődilatáció ami fellép a föld meg a műholdak között az már kulcsfontosságú. Továbbá a már most piacon megvehető grafikus kártyák hardveres tervezésekkor is figyelembe kell venni a hardvermérnököknek a relativitáselmélet.

Nem megyek bele részletesen, de valójában az is különböző megfigyelőnként pontosabban különböző inerciarendszerekből különböző hogy mely események tartoznak a világegyetembe egy "most szelethez".

2020. aug. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Az emberi érzékelés a jelenre vonatkozik. Azonban, mivel az ember gondolkodik, emlékezik, számára van múlt, az az idő, amiben már létezett és tapasztalt, most pedig emlékezik rá. Ugyanakkor a gondolkodó ember számára természetes, hogy ahogy a múltja egy akkori jelen pillanata után jött egy következőjelen pillanat, így várható (természetes), hogy az éppen megélt jelen után is lesz egy jelen. Ezt a majdani jelent jövőnek nevezzük megkülönböztetésül a többitől.
2020. aug. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!