Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi kell az Univerzumhoz?

Ozmium42 kérdése:

Mi kell az Univerzumhoz?

Figyelt kérdés

Ez inkább filozófiai kérdés, mint természettudományos, azért teszem fel a kérdést a természettudomány kategóriában, mert a releváns válaszhoz legalább felületesen ismerni kell a tudomány jelenlegi állását kozmoszról, részecskefizikáról, esetleg informatikáról.


Mi lenne elméletileg az minimális számú létező, és kölcsönhatás, amiből egy miénkhez hasonló kozmosz létrejöhet?


A kérdés nagyjából azon az analógián született, ahogy a számítógépben 1-ek és 0-k, és köztük néhány bitművelet segítségével kifejezhető az informatika teljes gazdagsága. A Turing-gépek elméletéhez nem értek, de gyanítom, hogy még ennél szűkebb feltételek is elegendőek.


A Mindenség Elméletének kutatása is úgy tűnik, hogy inkább egyesítések felé vezet, vagyis egyre kevesebb erőhatás és részecske kell a jelenségek leírásához.



2020. júl. 19. 11:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Anyag. Ha az másféleképp is viselkedne, és emiatt teljesen másféle rendszerek alakulnának is ki, ottani szempontból az számítana az univerzumnak.
2020. júl. 19. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az anyag eléggé bizonytalan és többértelmű fogalom. Mit kellene tudnia egy "ősanyagnak"?
2020. júl. 19. 12:34
 3/8 anonim ***** válasza:

"amiből egy miénkhez hasonló kozmosz létrejöhet"

Ez fontos részlet, hogy mennyire hasonló? Ha csak stabil legyen, mint amennyire pl. egy elektron, annak mások a feltételei, mint hogy létezzenek atomrácsok, kovalens kötések, stb.

2020. júl. 19. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem igazán azon ragadnék le, hogy milyen az a kozmosz, ami létrejön a miénkhez képest. Inkább az a kérdés, hogy milyen lenne egy ideális Mindenség Elmélete, ami mindent tudott egyesíteni. Szerintem erre a válasz független attól, amit most a világunkról tudunk, illetve amit egy alternatív világról kitalálunk.
2020. júl. 19. 18:05
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Fantáziadús válaszok lehetségesek, releváns válaszok kizártak. Akkor is, ha néhány Nobel díjas is itt élné ki közlési vágyát.
2020. júl. 19. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%
Szerintem a halmazelmélet magától van, minden más csak emergencia.
2020. júl. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Más nem is lehet, azzal kezdtem, hogy ez egy filozófiai kérdés, talán bizonyos szempontból matematikai, de semmi esetre sem természettudományos szigorú értelemben.


Azóta, hogy kiírtam a kérdést, kicsit utánaolvastam az Életjátéknak.


[link]


Itt azt írja, hogy Turing teljes, amit fogalmam sincs, hogy mit jelent ebben az esetben. Viszont valami ilyesmire gondoltam. Kevés elem, egyszerű szabályok, amikből emergens módon kialakulhat valami sokkal bonyolultabb, illetve potenciálisan bármi.

2020. júl. 19. 19:29
 8/8 Farkas999 ***** válasza:
25%
Ha filozófiai alapon kérdezed, akkor egy teremtő kell. Ha tudományos alapon teszed fel a kérdést, akkor energia szükséges
2020. júl. 21. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!