Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan valósulhat meg az,...

Hogyan valósulhat meg az, hogy meg tudnak magyarázni valamit a fizikában, amiről nincs kézzelfogható bizonyíték, hogy létezik?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy ugye ha fogsz egy autót, ami eljut A-ból B-be T idő alatt, akkor logikusan meg tudod mondani, hogy milyen sebességgel ment.

De olyan esetben, ha valaminek csak a létezését feltételezik, abból hogy fog megszületni egy bármilyen képlet? Idézet egy cikkből: "nagyjából biztos, hogy létezik sötét anyag, hiszen az egyenletek csak úgy stimmelnek, ha ezt is beveszik a számításba".

"Ezt"? Hogy vesznek be valamit egy számításba, amiről csak feltételezéseik vannak? Mit változtat valamin az, ha egy 'kitalált' képletet beletesznek egy bizonyított egyenletbe? Honnan tudják, hogy azt a képletet kell hozzá használni?

Ez számomra olyan (nyilván azért, mert nem értem), mint ha azt mondanám, hogy ha van valahol egy gödör, és egy vak néni, akkor a néni, ahogy halad, bele fog esni a gödörbe. De ha a gödör nincs ott, akkor a néni nem esik bele. Vagyis az idézettel összevetve: nagyjából biztos, hogy létezik az a gödör, mert a néni csak abban az esetben fog beleesni, ha az ott van.. :D



2020. jún. 19. 09:11
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mert írtad úgy jön ki az egyenlet. Nem biztos, hogy az a sötét anyag, csak az a biztos, hogy valami van ami passzol oda.

Mint amikor megcsinálták a periódusos rendszert. Nem volt még felfedezve minden elem és voltak benne lyukak. És tudták, hogy lyukakba bizony kerülnie kell valaminek. :D

2020. jún. 19. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 sadam87 ***** válasza:
100%

A hatásai alapján. Például a sötét anyagot a gravitációs hatása alapján feltételezik, hogy létezik (illetve most talán meg is találták). Ugyanis azt figyelték meg, hogy a galaxisok, galaxishalmazok gravitációs ereje nagyobb, mint amit a megfigyelhető anyaguknak okozni kéne. (Ezt a galaxisok csillagainak mozgása, illetve a galaxisok egymásra gyakorolt hatása alapján tudtál megfigyelni.) Erre egy elég logikus magyarázat, hogy a galaxisokban van olyan formája is az anyagnak, ami hagyományos módon nem megfigyelhető.

A nénis analógiával élve: természetesen csak úgy random nincs értelme feltételezni, hogy van az úton egy gödör. (Pontosabban megfigyelés nélkül nem tudjuk eldönteni, van-e vagy nincs.) De ha messziről megfigyeljük a nénit, aki végigmegy az úton, és egyszer csak azt látjuk, hogy eltűnik, akkor már elég logikus a feltételezés, hogy beleesett egy gödörbe.

2020. jún. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
84%

Van egy dobozod, aminek tudod a súlyát.

Van benne valamennyi cuccod, aminek szintén tudod a súlyát, mondjuk vasdarabok. Leméred a dobozt a cuccoddal és kiderül, nehezebb, mint az ismer összsúly. Akkor még van valami a dobozban, ami a plusz súlyt produkálja.

Hogy az valami anyag tömege, vagy a dobozban lévő vasat alulról, dobozon kívülről lefelé húzó elektromágnes, nem tudod, de azt tudod, hogy van ott valami plusz, ami hiányzik a képletedből.

2020. jún. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Annyit tennék előzőekhez hozzá laikusként, hogy miután kiderül, hogy lehet valami ilyesmi, illik tesztelni is.

Tehát ha van egy hiányzó valami ami valamiért felel, akkor megfigyelik, hogy a feltételezés szerint viselkedik-e. Ha nem, akkor mikor nem, mikor igen , mennyire tér el, mekkora pontossággal stb..

Ettől lesz tudományosan alátámasztott, használható stb.. ellentétben a csak mert mi emberek úgy gondoljuk, érzékszerveinkben 100%-ban megbízva típusú állításoktól..

2020. jún. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
78%

A részecskefizikában lehet legjobban látni, hogy megy ez.

Van egy luk a képletben, ahová kéne egy részecske.

Keresik a gyorsítókban, majd amikor találnak valamit, ami arra utalhat, hogy megvan, addig tesztelik, több helyen, több csoport, több módon, amíg "halálbiztos" lesz.

A hat szigma biztonság, mint kulcsszó egy jó jellemzője annak, hogy nem csak úgy saccperkábé a hiányba passzoló valami kerül teóriából tény kategóriába.

2020. jún. 19. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Az egyenletek szerint a gravitációs erőből kiszámolható, ha az emeleti A pont és a föld között x méter van, mennyi idő alatt esik le az elejtett tárgy. Kiszámolják, odaállnak a várható becsapódásra és mérnek. A kő nem érkezik meg. A képlet szerint kéne, de nem jön. Akkor megállapítják, hagy az A és B pont között van valami akadály, ami nem engedte leesni a követ. például nem látják az akadályt, de tudják, lennie kell, különben kő jön.


Ha most ugyanezt elképzeled sokkal bonyolultabb képletekkel és jelenségekkel, ugyanez a helyzet. Valaminek lennie kell, különben tapasztalnánk az eredményt, ahogy kiszámoltuk.

2020. jún. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6: és mi van akkor, ha pont amiatt nem jön össze a várt eredmény, mert egyes alap képletek nem alkalmazhatók minden esetben?

Most egy hülye példát mondok, csak hogy érthető legyen, mire gondolok: ha mondjuk ledobnak 5 km-ről egy labdát, de 5 km felett már nem érvényes az a képlet, amit megálmodtak, és a labda mondjuk elkezd a Föld körül keringeni, és azért nem fognak vele lent találkozni.

Nyilván ilyen nem fordulhat elő, de ebből kiindulva más esetben sem fordulhat elő, hogy sok dolgot azért nem tudnak megfejteni, mert már magát az alap képletet is meghazudtolja bizonyos esetekben az univerzum?

2020. jún. 22. 08:52
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

"más esetben sem fordulhat elő, hogy sok dolgot azért nem tudnak megfejteni, mert már magát az alap képletet is meghazudtolja bizonyos esetekben az univerzum?"

Nem kizárt, biztosan van ilyen. De ezt azért nem írom le szívesen, mert alapot adhat sok téves feltételezésre, amit már láttunk itt az oldalon, például, hogy az univerzum távolabbi részeiben más a fizika, mint nálunk.


Végül is az általad írtak vezettek a newtoni fizika bővítésére az einsteini által, majd ugyanígy a kvantumfizikához és ez a folyamat biztosan nem ért véget.


Az asztrofizikában rengeteg ilyen pont van, ahol az újabb és újabb eredmények sok eddigi hipotézist, modellt kérdőjeleznek meg.

De ezek istenigazából nem a fizika alapvető szerkezetét érintik.

2020. jún. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!