A Pókember 2-ben a trícium fúzióját mennyire hitelesen/tudományosan mutatták be?
Biztosan utánanéztek annak, hogy a valóságban hogyan is történik a fúzió, mert nyomokban tényleg felfedezhetők hasonlóságok. Tulajdonképpen fogták azokat a dolgokat, amik menők benne, vagy jól (tudományosan) hangzik és belerakták a filmben kitalált verzióba. A cél nyilván az volt, hogy látványos legyen a dolog és valahogy összeegyeztethető legyen Dr. Octopusz karakterével és gonosszá válásával is.
Szóval a filmeben látott fúziós (erőmű?) inkább csak utalásokat tesz a valóságra. Pl.: azzal, hogy a legfontosabb hozzávaló a trícium. Ami valóban egy létező hidrogénizotóp és tényleg kell a deutérium-triícium alapú fúziós erőművekhez. Ritkának számít, (mert elő kell állítani) és kell is ahhoz, hogy beindítsák a fúziót. De a fizikai tulajdonságai egészen mások, mint a filmben.
A filmben látott berendezés lézerek segítségével melegíti fel a trícium golyót, ami aztán a nagy hő hatására egy miniatűr csillagot hoz létre. Itt is vannak hasonlóságok, mert maga a fúzió tényleg egy olyan termonukleáris folyamat, ami a csillagokban is történik. A Napunk is tulajdonképpen egy természetes fúziós "reaktor", ami hidrogént alakít át héliummá. Ezt a fizikai jelenséget próbálják a valódi fúziós erőművekben is fenntartani és ez által megzabolázni. A film nem finomkodik e téren: Konkrétan egy kis Nap jön létre a lézerek találkozásánál. Ez a valóságban inkább így fog kinézni:
https://www.youtube.com/watch?v=wDfJhaQ7JIc
A lézerekkel való felhevítés nem biztos, hogy jó megoldás lesz a valóságban. Bár kétségtelen, hogy ez sem teljesen alaptalan a filmben. Hidrogén-Bór fúzió pl.: pont úgy működne, hogy két nagy energiájú lézerrel nyomnák össze a hidrogén és bór atomokat. Ez is egy fúziós erőmű koncepció, bár a deutrium-trícium jellegűek sokkal jobbnak tűnnek.
A többi ilyen jellegű Hollywoodi filmekhez képest, a Pókember 2 még a jobbik esetnek számít ilyen téren. Itt legalább tesznek utalásokat is a valóságra. A film (nem titkolt) műfaja szerintem totálisan megengedi ezt a fajta lazaságot és nem érdemes elvárni tőle, hogy tudományosan helytálló legyen. Végülis egy képregényt feldolgozó filmről beszélünk. Az is kész csoda, hogy a trícium (mint szó) előkerült benne... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!