Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan csoportosítjuk a...

Hogyan csoportosítjuk a fizikában a mozgásokat?

Figyelt kérdés

A tankönyvben le van írva, de nem teljesen pontos definícióval, hogy létezik haladó, forgó és összetett mozgás. Nekem ezzel több problémám is felmerült, például azok, hogy: A körmozgás melyik csoportba tartozik? Mik tartoznak pontosan haladó mozgásba? Ha például egy teljesen rendezetlen mozgású oxigénatomot vizsgálunk az összetett mozgásnak számít? Egyáltalán mitől lesz valami összetett mozgás?

Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. jún. 6. 20:56
 1/7 2*Sü ***** válasza:

Haladó mozgás az, aminél a test tömegközéppontjának helyzete megváltozik.

Forgó mozgás az, mikor egy test minden pontja körpályán mozog a testhez rögzített egyenes körül. (Ez az egyenes ugye a forgástengely.)


A körmozgás – keringés – biztosan haladó mozgás, hiszen a keringő test tömegközéppontja elmozdul.Hogy forgó mozgás is-e az attól függ, hogy közben forog-e a tengelye körül. Pl. egy bolygó esetén ha a bolygón álló ember mindig ugyanazt a csillagot látja a feje felett, akkor az nem forgómozgás.


> Ha például egy teljesen rendezetlen mozgású oxigénatomot vizsgálunk az összetett mozgásnak számít?


Nyilván a gázmolekulák mozognak, tehát haladó mozgást végeznek. És rendszerint forognak is ide-oda.


> Egyáltalán mitől lesz valami összetett mozgás?


Attól, hogy valami úgy végez forgómozgást, hogy a tömegközéppontja is elmozdul közben a viszonyítási rendszerhez képest.

2020. jún. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Még az a kérdésem lenne, hogy azt írtad, hogy az a haladó mozgás, aminél a test tömegközéppontjának helyzete megváltozik. A helyzetváltoztatás alatt pontosan mit értesz? Ha mondjuk éppen a tömegközéppontot döfi keresztül a forgástengely, és a test forog, akkor a tömegközéppont helyzetváltozató mozgást végez a forgással, ugye? De ebben az esetben mégsem érzem teljesen ésszerűnek a haladó mozgás kifejezést. Ebben az esetben ez hova tartozik?

A helyes megfogalmazás nem az, hogy: Haladó mozgás az, aminél a test tömegközéppontjának HELYE megváltozik?

2020. jún. 6. 22:09
 3/7 anonim ***** válasza:

Rajzolj le egy görbét. Lehet egy egyenes, kör, vagy bármi. Egy test haladó mozgást végez, ha minden pontja e görbe mentén (vagy azzal párhuzamosan) mozog.

Most pedig döfd át a testet egy képzeletbeli egyenessel. Mindegy hol, csak az a lényeg, hogy haladjon át a testen. Ha most a test úgy mozog, hogy a tengelyen lévő pontjai nem mozognak, viszont minden más pontja egy körmozgást végez e tengely körül, akkor a test forog. Szimmetrikusan (ha a test szimmetrikus és a közepén van a tengely) vagy aszimmetrikusan minden más esetben.

Ha a test egyszerre mindkét mozgást végzi, akkor összetett mozgást végez.

Például a föld forog a tengelye körül, ettől van nappal és éjjel, ez a forgó mozgás. De a föld kering a nap körül is egy képzeletbeli ellipszis mentén, tehát haladó mozgást végez. De mivel ezeket egyszerre teszi, ezért a föld összetett mozgást végez.

2020. jún. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! És ha a testet nem átdöfi ez a forgástengely, hanem csak egyetlen ponton érinti, és e körül forog, akkor gondolom szintén forgómozgásról beszélünk, ugye?
2020. jún. 6. 23:12
 5/7 2*Sü ***** válasza:

> És ha a testet nem átdöfi ez a forgástengely, hanem csak egyetlen ponton érinti, és e körül forog, akkor gondolom szintén forgómozgásról beszélünk, ugye?


Ha a forgástengely nem megy át a test tömegközéppontján, akkor a tömegközéppont is forog, tehát haladó mozgás is van.


Ha játszottál Minecrafttal, akkor:

- W, A, S, D, szóköz: haladó mozgás,

- egér mozgatása: forgó mozgás,

- W, A, S, D, szóköz + egér mozgatása: összetett mozgás.

2020. jún. 7. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos nem igaz, hogy van haladó mozgás is. A test egy pontja rögzített. Tehát a test nem halad. Csak az egész test forog egy pontja körül.

Haladó mozgásnál a test minden pontjára igaz, hogy nem tér vissza ugyanabba a helyzetbe.

2020. jún. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 2*Sü ***** válasza:

> Sajnos nem igaz, hogy van haladó mozgás is.


Vitatkoznék… Illetve definíció kérdése…


Ha van haladó mozgás van, akkor a testnek van lendülete. Ha megszüntetünk mindenféle rá ható erőt, akkor a test egyenes vonalú mozgást fog végezni.


Ha csak forgó mozgás van, akkor a testnek van perdülete (és csak perdülete van). Ha megszüntetünk mindenféle rá ható erőt, akkor a test forgásban marad, de lendület hiányában ugyanabban a pozícióban marad.


Az ujjadon pörgetett frizbi jó példa arra, mikor a test úgy végez forgómozgást, hogy a forgástengely nem a tömegközépponton megy át, így a tömegközéppont köríven haladó mozgást végez. Ha hirtelen kihúzod az ujjad a frizbi alól, akkor a lendület miatt a test egyenes vonalú mozgást végezne (az más kérdés, hogy nem azt végez, mert a gravitációs erőt nem szüntettük meg).


Ha a nem a tömegközépponton átmenő tengely körül forgó testnek nincs haladó mozgáskomponense, akkor mi különböztetné meg a tömegközépponton átmenő tengely körüli mozgástól?

2020. jún. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!