Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A carbo-anhidráz enzim hiánya...

A carbo-anhidráz enzim hiánya a vörösvértestek szintjén hogyan gátolja a hemoglobin oxidálódását?

Figyelt kérdés

2020. máj. 25. 09:00
 1/1 anonim ***** válasza:

[link] --> az enzim hiánya nem az oxidálódást gátolja, lásd alább


B ábra:

1. A tüdőből az oxigéngázt a nyomáskülönbségek a vérbe hajtják.

2. Egy hemoglobin ekkor összesen 4 hidrogént köt (benne a 4 vasion egyet-egyet). Egy-egy oxigéngáz helyet cserél egy-egy hidrogénionnal.

3. A leváló hidrogének egyesülnek a vörösvértestben levő bikarbonátionokkal, így szénsav keletkezik.

4. A szénsavképződés miatt a HCO3- szintje csökken, ezért beindul a HCO3-/Cl- antiporter; a vérből bikarbonát áramlik a vörösvértestbe.

KARBOANHIDRÁZ NÉLKÜL: a szénsav sokkal lassabban bomlik szét vízre és szén-dioxidra. A vörösvértest plazmája savasodik, de a Hb így is meg tudja kötni az oxigént.


A ábra:

1. A tüdőből a szövetek hajszálereibe érve, a szöveti sejtek leadják a CO2-ot.

KARBOANHIDRÁZ NÉLKÜL: a vörösvértestbe került CO2 sokkal lassabban egyesül a vízzel szénsavvá. De ne feledjük, hogy az előbb a tüdőben a vörösvértestek savasabbá váltak. Azaz, sok bennük a H2CO3, ami széteshet hidrogénionra és bikarbonátionra.

3. A hidrogénionok kiszorítják az oxigéngázt a hemoglobinból, amit ismét a nyomáskülönbségek mozgatnak a szöveti sejtekbe. Eközben a HCO3- szintje is nő, amitől megint beindul a HCO3-/Cl- antiporter.


*AHOL AZ ENZIM HIÁNYA ÉREZHETŐ: A tüdőben ugyan sok szénsav maradt a vörösvértestekben... ám mire a szövetekbe érünk, a szénsavnak csak a töredékének van ideje szétbomlani hidrogénionra és bikarbonátionra. Nem keletkezik elég hidrogén, hogy minden oxigént kilökjön a Hb-ról, magyarán a szövetek kevés oxigént kapnak.

Ezenkívül, az enzim nélkül a szöveti sejtekből érkező CO2 nem tud egyesülni vízzel, szabadon marad a vörösvértestben. A nyomása nőni fog, ami nehezebbé teszi, hogy további CO2 áramolhasson a szövetekből a vérbe.

Továbbá, ha ezek a vörösvértestek újból eljutnak a tüdőbe, még mindig tele lesznek oxigénnel, sőt CO2-dal is. Nagyobb lesz bennük e két gáz nyomása, mint normál állapotban. Így aztán nem tud akkora nyomáskülönbség kialakulni a vér és léghólyagok között, ami elég volna megfelelő mennyiségű gáz mozgatására.

2020. aug. 27. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!