Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges-e hogy valaha...

Lehetséges-e hogy valaha legyőzzük a vírusokat/baktériumokat? (több lent)

Figyelt kérdés

A koronavírus kapcsán jutott eszembe és gondoltam megkérdezem, mert én nem értek hozzá.

Szóval jelenlegi ismereteink szerint lehetséges-e valaha olyan oltóanyag/kezelés létrehozása a jövőben, amely bármely vírus ellen hatékony lehet? Vagy mivel a vírusok folyamatosan mutálódnak, újak jönnek létre, ezért még elméleti szinten is kizárt és mindig csak a már aktuális, létező vírus ellen lehetséges valamit tenni?

Ugyanez a kérdés a baktériumokkal kapcsolatban is.

Amit velük kapcsolatban tudok az az (bár javítsatok ki, ha tévedek), hogy bár az antibiotikumok elég jól működnek, pont ezért egyre több olyan baktériumtörzs/faj jön létre, melyek már ellenállóak ezekkel szemben.


2020. máj. 12. 13:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mindekettő kizárt.


A vírusokra szeretünk úgy godnolni, hogy sok pici izé, amik nagyjából mind ugyanolyanok. Mint mondjuk egy adag játékautó, amik kicsit mind mások, de alapvetően mind ugyanolyan kicsi, négykerekű műanyag autó. De valójában a vírusok nagyon-nagyon különbözőek. Ha az egyik egy játékautó, akkor a másik fakocka, vagy sajtreszelő, vagy épp cipőfűző. Nagyon-nagyon különböző dolgok. Az oltások viszont úgy működnek, hogy a vírusok egy pici darabját megtanítják az immunrendszernek. A játékautó kerekét. A fakocka sarkát. Ilyesmi ici-pici alegységet. Úgyhogy mivel nincs egy olyan részlet, ami egyszerre jelen van minden egyes vírusban, ezért nem is tudjuk az immunrendszert valami "általános" vírusra felkészíteni. (Ha lenne ilyen, akkor oltásra nem is lenne szükség, hiszen az első vírus amit elkapunk, kitanítaná az immunrendszert az összes többire.) És mindennek a tetejébe jön még a mutáció, amit úgy kell elképzelni, hogy a fakocka lekerekíti a sarkait, ami miatt még mindig nagyjából fakocka, de az immunrendszer már nem ismeri fel.


A baktériumoknál is ugyanaz a baj, hogy azok is nagyon mások. Az antibiotikumok a baktériumok valamely folyamatát gátolják, mondjuk pl a sejtfal szintézist. Olyan folyamatot kell gátolni, ami bennünk nincs, csak bennük, (vagy ami bennünk nagyon máshogy zajlik) hiszen ha a saját folyamatainkat is gátolnánk, akkor mi is meghalnánk az adott szertől, nem csak a baci. Mivel bennünk nincs sejtfal, ezért a sejtfal szintézist szabad gátolni. Csakhogy a különféle baktériumok sejtfala nagyon eltérő lehet, aminek az az oka, hogy másfajta sejtfal szintézist használnak. És egy szer, ami az egyiket tudja gátolni, nem biztos hogy tudja a másikat is. Vannak jobb szerek, amik valami olyasmit gátolnak, ami jobban közös a bacik között, de ezek meg a jó bacikat is bántják. Meg vannak olyan szerek, amik kimondottan csak egyféle bacit tudnak gátolni, amiben van valami nagyon extrém folymat. Az ilyen szerek nem bántják a többi baktériumot, ami részben jó (nem bántják a jó baktériumokat), de cserébe kevés betegséget tudnak gyógyítani. És ennek a tetejébe jön a rezisztencia.

2020. máj. 12. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Jelenleg ez nem megoldható, sci-fi kategória, de a távoli jövőben, ki tudja. (Nanobotok, génmanipuláció, stb.)
2020. máj. 12. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
83%
Az baxna be nekünk, ha kiirtanánk a mikroorganizmusokat! Egyenértékű lenne az öngyilkossággal!
2020. máj. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Na igen, én sem a baktériumok génmanipulációjára gondoltam, hanem a saját védekezésünkre a "rossz" bacik és vírusok ellen. :)

(#2)

2020. máj. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Vírusálló szervezetet úgy lehetne létrehozni, ha a DNS kódrendszerünk helyett XNS-t használnánk,


[link]


Az ebből mesterségesen létrehozott létformák nem kompatibilisek a mostani vírusokkal, így nem tudnák másoltatni sem magukat.

2020. máj. 13. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!