Ha most hirtelen, egy találmány segítségével rohamosan csökkentenénk a légkör CO2 mennyiségét (s mondjuk a normál érték alá esne) akkor egy "enyhe" jégkorszakhoz hasonló állapotot idéznénk elő? Magyarországon ekkor újra megjelenhetne a Pannon tenger?
Van egy történetpalánta a fejemben, mely egy sajátos jövőbéli világban játszódna. Nem akarom túltolni a "sci-fi" részét, csak valamennyire megalapozni, hogy miért olyan a világ amilyen. (Inkább gazdasági/politikai és földrajzi változásokról lenne szó, a technika fejlődését meg egy kicsit megrekedve képzeltem el).
Szóval...
Az érdekel, hogy a fenti ötletem alkalmas-e a feladatra. Tehát mondjuk 2025-ben felfedez valamit az emberiség (pl. a CO2 hangyasavvá katalizálásának technikája überhasznos és használható lesz) amivel tök jól megtudjuk kötni a CO2 felesleget, esetleg túl is lő ezzel a határon, valamint fel is hagyunk mondjuk a többi károsanyag kibocsátással (freonok, nitrogénoxidok) akkor a felmelegedés irányát megváltoztatva újra az elhidegedés felé toljuk el a bolygó klímáját?
Vagy a felmelegedés így is úgy is folytatódna, mert ekkora hatással még sem vagyunk a bolygóra?
Ha igen, mennyi idő múlva kezdődik el újra az eljegesedés?
S... Így ezektől függetlenül: milyen folyamatok következmények kellenének ahhoz, hogy pl. Magyarországon újra megjelenjen a Pannon-tenger? S vagy úgy egész Európában szanaszét megjelenhetnének beltengerek, vagy az alacsonyabban fekvő partvidékek víz alatt legyenek.
Kicsit nagyon elméleti kérdés, és tudom hogy a kategória válaszolói nem szeretik az ilyen képzelgős, buta kérdéseket, de hátha... Bennetek bízok, én ilyen tudományos cikekket vagy nem értek vagy nem találom a választ a kérdéseimre.
Plusz, ha vannak ötleteitek azokat is szívesen meghallgatom, vagy ha tudtok könnyen emészthető forrásokat ajánlani (akár angol nyelven is, ha könnyen értelmezhető).
Köszönöm szépen az ötleted!
Illetve eszembe jutattad, hogy hibásan tettem fel a kérdést... Nem tűnne el teljesen a CO2, hanem csak egy sokkal alacsonyabb értékre esne. (Pl. Mai értéke 100, "normál" értéke 70 lenne, akkor egy olyan 69-65-re esne le. Tehát még pont annyira, hogy az élővilág körforgalmát (akár fajkipusztulások árán is) megőrizze, de a felmelegedést megállítsa/megfordítsa.
Tehát azt kérded, hogy ha csökken a légkör széndioxid mennyisége, ezáltal - szerinted - hűlni fog a klíma, akkor megemelkedik az óceánok szintje, annyira, hogy elönti a Nagy-alföldet?
(Magyarország legalacsonyabban levő pontja Gyálarét, Szegedhez közel. Azt hiszem 79 méter a tengerszint felett.)
Hűlő klímájú Föld emelkedő tengerszinttel... Nehéz megfelelő forgatókönyvet találni hozzá. Ugyanis valószínű, hogy minden szárazföldi jégnek el kellene olvadnia, hogy a szükséges vízszint emelkedés min. 80-90 méter meglegyen. Plusz a hőtágulásból... ja, bocs a "klíma" hűl. Akkor mitől olvadna el az a sok jég, ami megvan? A hidegtől? :)
Most hagyjuk ezt. Nézzünk kicsit mást.
A baj csak ott van, hogy hiába csökkented a széndioxid (egyébkén most sem túl sok) mennyiségét, nem fog a globális hőmérséklet számottevően változni. Nem csökken drámaian, nem okoz jégkorszakot. Pl.:
Viszont azt a nagy találmány elérné, - már persze ha működne a megfelelő kapacitással - hogy éhen pusztítanád előbb a növényvilág nagy részét, és folyományaként az állatvilágot, és persze az emberiség jelentős többségét is. A jégkorszak meg csak nem jönne. Legalábbis biztos nem a széndioxid hiányától.
"Vagy a felmelegedés így is úgy is folytatódna,... ?)
Az a felmelegedés (a Föld egészének az átlag hőmérséklet növekedési trendje) egyáltalán nem követi a széndioxid légköri mennyiségének növekedését. Ugyanis a hőmérséklet növekedés nem gyorsul, sőt lassul. Mondhatni - az utóbbi években - megállt, miközben a széndioxid töretlenül szaporodgat. Most például már 410 ppm környékén jár. 280 ppm volt - állítólag - az ipari forradalom előtt.
Szóval nő a széndioxid koncentráció.
(A növényzet - mezőgazdaság(!) - nagy örömére. Más kérdés, hogy a sokszor nagyon rossz a rablógazdálkodás irányába mutató - mezőgazdasági művelés nagyon kizsigerelte a talajt. A hibás módszerek sok helyen lerontották a minőségét. A talajról beszélek. A műtrágyázás nem igazi segítség, csak rövidtávon "nagy haszon". De itt persze sok az összetevő. Mindenesetre link alul, Mőcsényi Mihály előadásáról. Elmagyarázza a fentieket.
https://www.youtube.com/watch?v=ZLscfVwVyo8
"...mert ekkora hatással még sem vagyunk a bolygóra?"
A "klíma" szempontjából nem is. Viszont ilyenkor előkerül - összemosva a klímahisztivel - a valós és valóban sürgősen megoldandó környezetszennyezés kérdése.
Viszont a széndioxidot kikiáltani főbűnösnek, közben meg háttérbe szorítani olyan jelenségeket, mint például az óceánokba kerülő milliárd tonnákat kóstáló műanyagszemét, no az már... kreténség.)
Egy részről a széndioxid NEM környezetszennyező ágens, ráadásul az emberi kibocsátási részesedés legrosszabb esetben is csak tizede annak amely nélkülünk is megtörténik. Azaz a széndioxid forgalom pár %-áért vagyunk a hunyók. A műanyagok környezetbe tengerbe kerüléséért viszont 100%-ban. Hogy csak a fenti felvetésnél maradjak. Mármint amikor a környezetvédelem szóba kerül. Ugye, hogy legelsőnek nem a nyakló nélküli erdőirtások (biodízel, bioetanol, energiafű, meg hasonló baromságok) a kéndioxid nem igazán "környezetbarát" volta, a "megújuló energia" hardvereinek környezetszennyező hatásainak megléte a téma. Nem. Mi? A széndioxid. Jajj az a démon. A mumus. Mind megsülünk. Meg ettől több a hurrikán. (Nem az, de mindegy.) Meg forróak a nyarak. Egyre forróbbak... Az, hogy nem igaz, az persze senkit nem érdeke. Mert igen, úgy érezzük a nagyvárosi aszfalt, és beton dzsungelben. Ráadásul a mértéktelenül elszaporodó légkondicionáló berendezések jóvoltából igencsak elkényesedve a meleg iránt. Kilép a pógár a 22°C-a klimatizált irodából a 35°C fokos utcára, és letaglózza a meleg. - Ez a fránya globális, betesz nekem - kesereg, a klimatizált, jegesre hűtött autójához igyekezve. (Azt már nem is említem, hogy a nagyvárosok mikroklímájával mit is tesz az a rengeteg légkondi... Hová is lesz az a sok-sok "kiszivattyúzott" hőenergia? És a kiszivattyúzáshoz mekkora erőművi kapacitás kell? Na ugye. Baromi sok. Azután meg a "megújulókkal hogyan is fedezhetjük ezt a horribilis energia igényt. Na jó. Látszólag eltértem a tárgytól. Már egy jó ideje.
De itt van amit fentebb említettem, kicsit válasz is a kérdésed egy részére:
"Így ezektől függetlenül: milyen folyamatok következmények kellenének ahhoz, hogy pl. Magyarországon újra megjelenjen a Pannon-tenger?"
Bizony ehhez nem elég a "szimpla" klímaváltozás. Kemény geológiai változások szükségeltetnek. Mint ahogy a geológiai folyamatok változtatták, változtatják - mai napig is(!) - a Földünk arculatát. Ezek a változások - legalábbis a drasztikusan látszó változások, amelyek első pillantásra is észrevehetőek lennének a világtérképen - NEM évezredes, hanem évmilliós, sőt év-tízmilliós nagyságrendűek. Nos ahhoz, hogy a Pannon tenger eltűnjön, a Kárpát-medence felvegye mai alakját kellett "némi" idő.
Viszont az Északi tenger évezredek alatt is sokat változott. Nézd a "Keletkezés" című bekezdést!
Szerintem nem volna "üdvös" csökkentgetni a széndioxid szintet. Még akkor sem, ha az ellenérv, hogy a növényzet "megszokta" ezt a - számára(!) - baromi alacsony széndioxid szintet. A közel null diétát. Hadd éljenek jól. Alapvető érdekünk. Meg az állatvilágnak is. Ki állítaná elő a "szervetlenből" a "szervest" olyan mennyiségben, ha nem a növények? Három egyformán(!) nagyon fontos kell nekik alapból. Széndioxid, víz, és fényenergia. A többi dolog csak szükséges, de nem elégséges feltétel. Mit gondolsz mennyi a szárazanyag tartalmuk szén részesedése? És az a szén honnan van? A Mőcsényi Mihály youtube videóban benne a válasz. :) Fentebb.
dellfil
Egy sci-fi már készült klímavédelmi ötlettel kirobbantott jégkorszakról (esetlegesen több is, de ez filmig is jutott).
És annak a szcenáriója kicsit reálisabb. Legalábbis ami a klímakatasztrófa részt illeti.
Snowpiercer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!