Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A légkörben mi szerint helyezk...

A légkörben mi szerint helyezkednek el az alkotórészek?

Figyelt kérdés

Tehát mi a szabály, hogy a nagyobb molekulájú anyagok vannak len, a földhöz közelebb a gravitáció miatt és a kisebb moláris tömegű anyagok fentebb kerülnek?

Mi a magyarázat a felhők kialakulására? Úgyértem, azért jelenik meg az égben vízpára nagyobb mennyiségben, mert az éghajlat és hőmérsékletváltozás nagyobb nyomást csinálnak és kicsapódnak az atmoszféra h2o tartalma? Miért gyűlnek egy tömbbe a felhők? Úgy tudtam azonos töltésű részecskék taszítják egymást

Az esőcseppek a gravitáció miatt esnek le? És ott is mi az oka a víz cseppekbe való tömörülésének?

A légkörben található szuszpenzió (pl köd) az hamar szétválik?


Válaszaitokat köszönöm!



2020. márc. 7. 18:05
 1/9 anonim ***** válasza:

Első körben:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2020. márc. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi, ezeket átnéztem, de még mindig nem világosak azok a dolgok, amiket megkérdeztem, nem mindre találtam választ.


Tehát a Föld felszínéhez közelebb mindig a NAGYOBB sűrűségű vagy molekulájú anyagok vannak? És azok tetejébe pedig az egyre kisebb sűrűségűek jönnek?

Vegyünk egy példát: a Balatonban egy holttest a víz felszínén “úszik”. Mivel lehet a jelenséget megmagyarázni? Vagy csak akkor lebeg a vízfelszínen a holttest, ha már megtelt vízzel? Vagy a még frissen tóba esett holttest elsüllyed a vízben?

Vagy egy másik: a tégla a vízben elsüllyed.


Miért tömörülnek a vízmolekulák cseppekbe?

Vagy egy szuszpenziós kolloid rendszer készítésekor miért tömörül a diszpergált fázis “cseppekbe”? Nem az volt, hogy azonos töltésű ionok taszítják egymást?


A légkörben található szuszpenzió (pl köd) az hamar szétválik?

2020. márc. 8. 12:08
 3/9 sadam87 ***** válasza:
69%

"Tehát mi a szabály, hogy a nagyobb molekulájú anyagok vannak len, a földhöz közelebb a gravitáció miatt és a kisebb moláris tömegű anyagok fentebb kerülnek?"

Nagyjából 100 kilométeres magasságig többé-kevésbé állandó a légkör összetétele. (Az alsó 10 km-en, a sztratoszférában pedig a folyamatos keveredés miatt szinte teljesen egyenletes a légköri gázok eloszlása. Természetesen ki lokális eltérések lehetnek.)

100 km fölött figyelhető meg sűrűség szerinti rétegződés.

[link]

"Úgyértem, azért jelenik meg az égben vízpára nagyobb mennyiségben, mert az éghajlat és hőmérsékletváltozás nagyobb nyomást csinálnak és kicsapódnak az atmoszféra h2o tartalma?"

Épp a nyomáscsökkenés miatt csapódik ki. Ha felemelkedik a levegő, a nyomáscsökkenés miatt kitágul, emiatt lehűl, emiatt kicsapódik belőle a vízpára.

"Úgy tudtam azonos töltésű részecskék taszítják egymást"

Milyen azonos töltésű részecskék??? A vízmolekulák eléggé semlegesek.

"Az esőcseppek a gravitáció miatt esnek le?"

Igen.

"És ott is mi az oka a víz cseppekbe való tömörülésének?"

A vízmolekulák közötti adhéziós (összetartó) erők. (Konkrétan elsősorban a hidrogénkötések.)

"A légkörben található szuszpenzió (pl köd) az hamar szétválik?"

Ezt inkább aeroszolnak szokták mondani. Az, hogy milyen hamar ülepszik le, erősen függ a részecskemérettől és a légköri áramlásoktól is. (A köd esetében pedig a hőmérséklettől is, hiszen ha melegszik a levegő, a cseppek újra elpárologhatnak.)

2020. márc. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi, így már sok minden érthető!


Még azt nem értem, hogy a nyomás hogyan függ őssze a hőmérséklettel.

Itt van az egyetemes gázállandó képlete: p*V=nRT, amiből (pV)/T=nR, tehát igaz rá, hogy p/T szerint ahogy csökken a nyomás, úgy a hőmérséklet is és minél nagyobb a nyomi, annál nagyobb a hőmérséklet is. Amit látok, hogy így van, mert a képletből levezethető, de nem értem miért.

Addig értem, hogy minél nagyobb a nyomás, annál kisebb a térfogat, és minél kisebb a térfogat, annál kisebb a hőmérséklet. De nekem ebből az következik, hogy: nagy a nyomás>kicsi a térfogat>kicsi a hőmérséklet. Pedig NEM, nagy nyomás>kis térfogat>NAGY hőmérséklet. De miééért??

2020. márc. 8. 13:25
 5/9 sadam87 ***** válasza:
69%

Attól függ, milyen körülmények között nézed a változást. Ha állandó nyomáson vizsgálod, akkor valóban egyenesen arányos a gáz nyomása és térfogata. (Ez a Charles-törvény, bár én még úgy tanultam, hogy Gay-Lussac első törvénye. Egyébként szigorúan véve csak ideális gázokra igaz, de valójában jó közelítéssel reális gázokra is.)

[link]

Azonban a felemelkedő levegő nyomása nem állandó, hiszen az egyre magasabban levő légrétegekben egyre kisebb lesz a nyomás. Viszont a felemelkedő levegőről tudjuk, hogy nagyon kevés energiát vesz fel (vagy ad le) hő formájában, legalábbis az emelkedés sebességéhez képest. (Jó közelítéssel adiabatikusnak tekinthető.) Viszont ahogy kitágul, térfogati munkát fog végezni a környezetén. Emiatt a belső energiája csökkenni fog. Márpedig az ideális gázok belső energiája egyenesen arányos a hőmérsékletükkel. (Persze megint meg kell említeni, hogy a levegő gázai nem ideálisak, de azért normál viszonyok közepette jó közelítéssel annak tekinthetők.) Tehát a felemelkedő és kitáguló gáz hőmérséklete csökkenni fog.


Összegezve: valószínűleg az okozta a zavart, hogy te állandó nyomású gázokban gondolkodtál, holott a felemelkedő levegő nem az, hanem jó közelítéssel ideálisnak tekinthető.

2020. márc. 8. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

+++ Még egy kérdés: a szelet magát mi okozza?

Ha egy hideg és egy melegfront egymással szembetalálkozik, akkor melyik fog felülre menni és melyik alulra (gondolom a meleg fog alulra, a hidegebb felülre)?

Az űrben ugye kicsi a nyomás? Mi történne, ha az űrben levenném a szkafanderem a fejemről? Tehát hogy nem lenne a fejemen semmi (tudom, hogy ott nincsenek az itteni légkörben lévőgázok, főleg nem oxigén és nem kapnék levegőt, de azon kívül)

2020. márc. 8. 14:15
 7/9 A kérdező kommentje:

Akkor a pV=nRT képletet mindig AZONOS nyomású gázhalmazhoz viszonyítjuk?

És akkor most az egyetemes gázállandó az reális vagy ideális gázokra vonatkozik? Egyáltalán mi a különbség?

2020. márc. 8. 14:39
 8/9 sadam87 ***** válasza:
100%

"Még egy kérdés: a szelet magát mi okozza?"

A nyomáskülönbség.

"Ha egy hideg és egy melegfront egymással szembetalálkozik, akkor melyik fog felülre menni és melyik alulra (gondolom a meleg fog alulra, a hidegebb felülre)?"

Tudtommal a melegfront emelkedik felülre. (Hiszen a meleg levegőnek kisebb a sűrűsége.)

"Az űrben ugye kicsi a nyomás?"

Elég jó közelítéssel 0, szóval igen.

"Mi történne, ha az űrben levenném a szkafanderem a fejemről?"

Leginkább megfulladnál. Ha nem süt a nap megfagynál. A nyomáskülönbség miatt esetleg elpattanhatna néhány bőrfelszín közelében levő ered, illetve a nyálad és a szemeden levő folyadék elkezdeni forrani. De volt már többször ilyen témájú kérdés, keresd vissza!


"Akkor a pV=nRT képletet mindig AZONOS nyomású gázhalmazhoz viszonyítjuk?"

???

Az egyenletben szerepel a nyomás is, szóval nem értem a kérdést.

"És akkor most az egyetemes gázállandó az reális vagy ideális gázokra vonatkozik?"

Az egyetemes gázállandó egy állandó, nem vonatkozik semmire. (A gázállandó az, amit az egyenletben R-el jelölünk.) Ha az egyetemes gáztörvényre gondolsz, az valóban szigorúan véve csak ideális gázokra igaz. (De földi körülmények között nagyjából az összes gáz viselkedése tekinthető közel ideálisnak, tehát ha nem akarunk nagyon pontosan számolni, akkor használhatjuk rájuk is.)

"Egyáltalán mi a különbség?"

Az ideális gázokról itt írnak:

[link]

Reális gázok esetén a gáztörvénnyel kapcsolatban leginkább az a két eltérés szokott előjönni, hogy bizonyos körülmények esetén a gázmolekulák térfogata vagy a közöttük levő kölcsönhatások nem elhanyagolhatók.

2020. márc. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"...az egyetemes gázállandó az reális vagy ideális gázokra vonatkozik?"

Vonatkozhat reális gázra is, de akkor be kell vezetni a

z kompresszibilitási tényezőt.

Az ideális gáztörvény ezzel a következőre módosul:

pV = znRT

A z értéke lehet 1-nél nagyobb (H2) vagy egynél kisebb (CO2) is.

2020. ápr. 17. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!