Hogyan lehet az alábbi fehér csapadékokat bármilyen módon megkülönböztetni egymástól?
AgCl
PbCl2
Ca(OH)2
Pb(OH)2
Ag2CO3
Hg3(PO4)2
PbCO3
Pb3(PO4)2
ZnCO3
Zn3(PO4)2
Szia!
Ionvadászattal.
Mindegyik kationnak van betöltetlen p és/vagy d pályája, így gerjesztéssel mindenek van színe, az alapján, ha nincs a láng nátriummal túlszennyezve, meg tudod mondani a kationt. Egy kis mintát tégy lángba vegyszereskanálban vagy izzitótégelyben, és megfestik a szúró lángot.
Mivel csapadékok, sósavas oldással néhányat ki tudsz szűrni, a karbonátot pedig pontosan meg tudod határozni (pezseg). Tudd, hogy minden csapadék oldódik vízben minimális mennyiségben, ezért komplexképző-reakciókat (ha ilyenre vetemednél), vizes közegben végezz, ne sósavasban (a sósav bekavarhat a reagens kationjával).
A foszfátot ezüst-nitráttal tudod kimutatni például, sárga csapadékot ad, ami elég jól megkülönbözteti őt a fehér foszfátoktól.
Az ezüst-klorid salétromsavval nem reagál, ammóniaoldattal viszont komplexet alkot, amihez ha végül ismét salétromsavat adsz, visszaalakul csapadékká (eltolja a kloridiont az oldhatósági szorzatban). Az ólom-klorid pedig ammóniával egy szintén vízoldható ólom-nitrátot ad. (Lángfestés a különbség.)
A hidroxidot kizárásos alapon szokás megmondani, ha nem adja egyik másik aniont sem, akkor vélhetően hidroxid.
Anionoknál fontos a kimutatási sorrendet betartani, klorid, szulfát, karbonát/hidrogénkarbonát, foszfát.
Itt a kloriddal azért kell más reagens, ammónia, mert a kimutatási reagens az ezüst-klorid, és fehér csapadékképzéssel jelzi a klorid meglétét, de ha a mintád is ezüst-klorid, vagy a szintén fehér ólom-klorid, nem látod a változást, azért kell a komplex- és a sóképződéssel járó reakció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!