Az embernek miért ilyen sérülékeny a teste?
pont azért, hogy vigyázzunk magunkra és így éljünk át mindent
Mivel természetes ellenségünk csak saját magunk, így nincs szükségünk karmokra, páncélra, stb.
Minél nagyobb egy élőlény annál sérülékenyebb/kevésbé mozgékony, pl az elefánt ugrani se tud.
Ha egy hangyát elefánt méretűre nagyítanánk talán fel se tudna állni.
És hogy miért nincs természetes páncélunk/karmaink/stb?
Ezek nélkül is épp elég jó a túlélési esélyünk, ráadásul az intelligencia és eszközhasználat bőven kiváltja ezeket.
(Az más kérdés h az eszközöket nem hordja állandóan magánál az ember és néha ezért kiszolgáltatott.)
Ahogy fentebb is írták, egyrészt mi ésszel pótoljuk azt amire fizikailag nem vagyunk képesek.
Másrészt, a rovarok azért tűnhetnek ellenállóbbnak, mert más rendszer szerint épülnek fel: külső vázuk van. Nekik kívül van egy kemény páncél, belül a lágy részek. Az embernél ez pont fordított: belül van a csontozat, kívül a puha részek.
Emiatt ugyan a rovarok ellenállóbbak, viszont az a konstrukció is rendelkezik számos hibával. Pl csak jóval kisebb testméretet tesz lehetővé. Egy ló méretű hangya összeroppanna a saját súlya alatt, míg a belső vázas ló köszöni, jól van.
A karmok, páncél vagy gyors futás megint stratégia kérdése. Az ember és majom ősei nem a páncélzatban vagy félelmetes fegyverekben látták a biztos menekülést, és nem is gazellaszerű gyorsasággal szaladtak el támadóik elől. A legtöbb majom fára mászik, és nagyon ügyesen teszi ezt, így menekül el támadói elől. Még az évmiliók óta eltunyult ember is egérutat nyerhet a legtöbb ragadozótól, ha a megfelelő erdőben egyszerűen felkapaszkodik egy fa tetejébe. Egy csimpánz vagy orángután pedig olyan rutinnal teszi ezt, hogy más védelemre nincs is szüksége.
Tehát: A csimpánznak nincs páncélja, mert a fák közötti mozgást akadályozná egy merev vért. Nincsenek karmai, mert azokkal nehezebb ágakat, gyümölcsöket, leveleket szedni. Futni sem tud nagyon, mert nyílt terepen úgysem tartózkodik sokat, elvileg. Az ember a csimpánz közeli rokona, így szintén hasonló testfelépítéssel rendelkezik.
Egyedül a lezuhanás az amit ez a stratégia nem tud kivédeni (illetve az ügyes mászással elvileg ennek a rizikója minimális). Minden majom nagyon ügyes, de bizony egy tízméteres zuhanást nem úszik meg senki sérülés nélkül. Viszont tudtommal nincs olyan élőlény, amely az emberhez hasonló tömegű és felépítésű, és ezt kibírná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!