Van bármilyen káros hatása káros hatása a szervezetre vagy a telefonra nézve, ha röntgengép közelében az embernél van?
Vagy árt a mobilnak vagy nem. Nagyon sok függ a dózistól és attól, hogy hol éri. Az ólomköppeny sokat árnyékol. Én nem vinném be a mobilomat. Miért akarod bevinni egyébként? Nem értem. Azt a kb. 10 percet kibírod mobil nélkül, ennyire nem lehetsz függő.
Egyébként nagyon kiszámíthatatlan, hogy az elektronikák mennyir bírják a röntgen sugárzást. (ld. pl. Csernobil és Fukusima, rengeteg elektronika tönkre megy, de ugyanez igaz a világűrre is, nagyon komoly tervezés kell, hogy olyan elektronika készüljön ami kibírja a röntgen sugárzást). A mai röntgenek általában már korszerűbbek, főleg a digitálsak de még a foszforlemezesek is mint a hagyományos filmesek és jóval kisebb dózis kell a felvétel elkészítéséhez.
A történet n+1. szempontja nincs tesztelve egyetlen mobil sem orvosi röntgen hatásaira. Ezért senki nem tudja egzaktan megmondani mi történhet. Egyszerűen nem tervezünk erre az esetre, mert nem "életszerű", hogy valaki mobillal a zsebében feküdjön be, menjen be a röntgenbe.
Tudom le leszek pontozva, de mobilt is láttam, meg röntgent is. Én pl. amikor röntgenbe megyek általában a sugár utjától jó messze kiteszem a zsebemből a mobilt pl. a kezelő helyiségbe az asztalra. És utána kezdem piszkálni a gépet. Eddig soha nem jutott eszembe működő gép közelébe vinni. Olyan már volt, hogy kikapcsolt forrás esetén fotóztam a gépet mobillal, de bekapcsolás előtt azt a 3 lépést meg tudtam tenni, hogy kiteygem a kezelőhelyiségbe a mobilt.
#1 Válaszadó! Zöldet nyomtam, bár szerintem túl óvatos vagy. Viszont túlzott óvatosság jóval kevesebb bajt okoz mint az óvatosság hiánya.
Gondolom orvosi röntgengépről van szó, nem ipari műszerről, amellyel motorblokkokat világítanak át.
A csernobili, és a fukushimai gyilkos zónákra inkább a gamma, és a korpuszkuláris sugárzás a jellemző.
Nem függő vagyok, félreértetted a helyzetet.
Ahogy írtam gyakorlatom lesz, nem 10 percig leszek bent. Kb 2 órás gyakorlatom lesz és, ahogy azoktól hallottam, akik már voltak rajta, így történik: végigállják az egészet a köpenyben és nincs lehetőség jegyzetelni, figyelni kell, miközben darálják az anyagot. Eközben felvételeket is csinálni fog a csapat többször is.
Azért vinném be a zsebembe a telefont, hogy fel tudjam hangfelvételként venni az órát, hogy legyen lehetőségem otthon visszahallgatni.
Ez legyen életem legnagyobb bűncselekménye, hogy mikor a zsebembe tettem a telefont véletlenül megnyomtam a hangfelvétel gombot :)
Inkább a kérdésemre szeretnék választ kapni. Mondjuk nem indítom el a felvételt, csak nem szeretném a telefonomat csak úgy a folyosón hagyni, kell-e bármiféle hatást mérlegelni.
A kérdésedre ne itt keresd a választ (egyébként megkaptad). Az eredmény annyi faktortól függ, hogy az összes ismeretében sem vállalkozna a meghatározására egy full szakértő. Az ilyesmit kipróbálni szokták.
Végy egy céleszközt, ott csak a felvétel sérül maximum. A telefon ma már ehhez túl komplex.
"Inkább a kérdésemre szeretnék választ kapni. Mondjuk nem indítom el a felvételt, csak nem szeretném a telefonomat csak úgy a folyosón hagyni, kell-e bármiféle hatást mérlegelni."
Az előző válaszomban részletesen leírtam. De feltehetően most azt akarod hallani, hogy nyugodtan vidd be, de nem fogjuk leírni, de az ellenkezőjét se. Amúgy valószínűleg szöveg értési problémáid vannak. Ezért most nagyon egyszerűen le fogom írni tőmondatokban hátha átjut a szemed és az agyad közti sötét gáton.
Erre a kérdésre senkitől nem fogsz egyértelmű választ adni. Mert senki nem tudja megmondani.
1. Egyszerű mondat: Senki nem tudja megmondani.
2. Nagyon sok mindentől függ.
3. A gyártók nem vizsgálják erre a hatásra a telefont. - Bocs ez nagyon bonyolult lett.
4. A normál, hétköznapi telefonok esetén nincs ez a kérdés vizsgálva.
5. Sokan foglalkozunk elektronikákkal, sőt röntgennel is.
6. Általános tapasztalat: a legtöbb elektronikára káros hatással lehet a röntgen sugárzás.
7. A károsítás mértéke a következőktől függ:
a./ a sugár intenzítása
b./ a készüléket hol és milyen szögben éri a sugárzás
c./ besugárzás ideje
d./ a készülék pillanatnyi állapota (pl. tudjuk, hogy egy bekapcsolt készülék érzékenyebb erre, mint egy kikapcsolt készülék).
e./ a készülék kialakítása. Sok esetben olyan a burkolat, hogy az is árnyékol valamennyit. A mai műanyag házas telefonok esetén ez a hatás szinte 0.
g./ véletlen egyéb dolgok
8./ a károsodás mértéke a nem történt semmitől kezdve bármi lehet.
9./ lehet, hogy csak átmenetileg lesz zavar (pl. a fotón "zaj" lesz, a hang torzul stb. a telefon újraindul stb.)
10./ lehet, hogy adatvesztés történik (pl. a memória kártyán lévő adatok, fényképek fájlok sérülnek)
11./ de akár teljesen tönkre is mehet.
12./ Mivel ezt nem szokták tesztelni nincs olyan ember a földön aki erre felelőség teljes, egyértelmű választ tud adni.
13./ Nem véletlenül javasolják, hogy üzemelő röntgen gép közelébe ne vigyünk bekapcsolt mobil telefont (sem egyéb érzékeny elektronikát).
14./ Egyébként ez igaz pl. a reptéri csomag átvilágító röntgenekre is. Nem egy esetben hallottuk, hogy aztól tönkrement egy mobil telefon.
14./ Nem tudunk segíteni a következő okok miatt:
a./ Az egészségügyben (feltehetően itt arról van szó) több tucat típusú, gyártmányú röntgen gépet használnak.
b./ Alapvetően három nagy típus van: 1./ filmes, 2./ foszforlemezes, 3./ digitális. Mindegyik más beállítást igényel. A digitális esetén kisebb dózis, rövidebb besugárzási idő. A filmes esetén nagyobb dózis, hosszabb besugárzási idő.
c./ Az "extrém" gépeket most kihagytuk mint haemodinamikai műtők folyamatos képalkotó röntgenje, mammográfiás berendezés, CT, MRI, fMRI. Feltehető, hogy hagyományos röntgennel dolgoztok.
d./ Nem tudjuk, hogy mit röntgeneztek. Egész más dózis kell pl. egy kis ujj törés ellenőrzéséhez, mint egy lumbális gerinc felvételhez. (bocs nagyon hosszú összetett mondat lett). Leegyszerűsítve: lumbális gerinc szakasz röntgen készül? Kisujj röntgen felvétel? Beállító céltárgy felvétel?
15./ Nem tudjuk milyen telefonod van.
16./ Általában a régebbiek jobban bírják. A modernebb, bonyolultabb processzorú telefonok kevésbé bírják. Ennek oka, hogy a bennük lévő elektronika érzékenyebb.
Nem mindenhol sikerült egyszerű mondatokat írni. De talán így pontokba szedve van esély, hogy megérted a választ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!