Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem haltunk bele a...

Miért nem haltunk bele a SARS-ba vagy a H1N1-be?

Figyelt kérdés
Korábban is ment a sípolás, mint most a koronával...
2020. febr. 14. 17:58
 1/7 A kérdező kommentje:
Úgy is kérdezhetném, hogy ez is olyan komolytalan, mint a korábbiak?
2020. febr. 14. 18:20
 2/7 anonim ***** válasza:
79%
igen... erre a válaszra nyilván itt a GYK-n fogod megkapni a választ.
2020. febr. 14. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A válasz a kérdésre: mert nem kaptuk el.

Ennyire egyszerű a válasz.

És miért nem kaptuk el?

Mert "ment a sípolás" (vagyis amennyire lehetett, szegregálták a vírus terjedését, védintézkedéseket rendeltek el és ellenszert fejlesztettek ki).

2020. febr. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ki? Vannak, akik belehaltak, meg, akik nem. Mi nem kaptuk el, így nem lehet tudni, hogy túléltük-e volna. De ki az a mi? 😁
2020. febr. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A H1N1-be elég sokan belehaltak Európában is. Volt aki csak "majdnem" kollégám elkapta annak idején 3,5 hónapig volt betegállományban vele, ebből 6 hét kórház, amiből 2 hét intenzív osztály. Nyilván itt lassabban terjedt mint keleten. De érdemes elolvasni a "spanyol nátha" járványok leírását 1920 környékéről. Egyes kutatók szerint H1N1 lehetett (vagy ahhoz valami nagyon hasonló).


Ma már picit jobban figyelnek erre és a másodlagos fertőzéseket széles spektrumu antibotikummal kezelik. Sok esetben nem maga az influenza lesz "halálos" hanem az, hogy legyengiti az immunrendszert és ezzel megnyit egy "csatornát" arra, hogy valami más pl. bakteriális fertőzés csináljon egy tüdőgyulladást és abba már simán bele lehet halni. És ezen nem segít a rengeteg köcsög aki nem szedi végig előírás szerint az antibiotikumot mert már 2 nap után jobban lettem, és segít abban, hogy kialakuljnak multi rezisztens törzsek.


Vannak olyan vélekedések, hogy amikor európán végig ment a Spanyolnátha illetve valamelyik középkori hasonló járvány (európai lakosság jelentős része meghalt) akkor akik azokat túlélték genetikailag ellenállóbbak voltak ezekkel szemben és így "jobb gének" maradtak fenn, mert akik fogékonyabbak voltak erre azok meghaltak a járványokban. Lehet, hogy ebben is van valami, mert itt Európában ezek a járványok lassabban terjednek, kisebb mortalitással. Még igazán nem lehet tudni, és 5 szakcikket elolvas az ember 6 féle dolgot írnak ugyanarról. De valahol ezek lehetnek a megfejtések.

2020. febr. 14. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
90%

#6 Az európai emberek elsősorban azért voltak ellenállóbbak minden betegséggel szemben, mert nagy közösségekben éltek (sűrűn lakott városokban) szinte nulla higénia mellett és így alakultak ki, szelektálódtak a betegséggel szembeni ellenállásuk.

A spanyolnátha pedig azért volt annyira pusztító, mert az első világháború befejeztével rengeteg alultáplált, legyengült ember volt, akik ráadásul keresztül-kasul utazták a kontinenst, hogy hazatérjenek az otthonukba.

2020. febr. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!


18:24 Úgy néz ki, hogy vannak olyan válaszok, amik adnak hihető választ arra, hogy miért csendesedtek el a járványok, mire Európába értek.



Utánaolvasva a spanyolnátha is valószínűleg H1N1 típusú vírus volt, így az arra fogékonyak már szelektálódtak korábbi járványokban.

Esélyes, hogy korábban már más típusú vírusokkal is megtörtént hasonló.

2020. febr. 15. 10:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!