Hiába repülök mindig a Föld napsütötte oldalán, lesz olyan szélességi fok, amin ha túllépek - hiába van ott is dél - egy nappal később lesz. Hogy is van ez?
10 évvel ezelőtt az angoltanárom mesélte ezt a "paradoxont": valaki körberepüli a Földet, hogy tovább élvezhesse az adott ünnepnapot, és számára tovább fog tartani, mint akik helyben maradnak.
Már akkor éreztem, hogy ezzel valami nem stimmel, csak nem tudtam megmagyarázni. Tegyük rendbe együtt!
Ui.: bocsi, ha már volt.
Ezt hívják úgy, hogy dátumválasztó vonal. Ez egy olyan vonal, ahogy a neve is mutatja, aminek az egyik oldalán az egyik dátum ván a másikon a másik. Vagyis ha épp dél van a vonal fölött, akkor tőle nyugatra ma van, tőle keletre pedig még tegnap. Ez persze nagyon hülyén hangzik, de ha nem lenne nulla pontja egy dátum kezdésének, akkor nem tudnánk eldönteni, hogy mikor ér oda az aznap valahova máshova. Úgyhogy ez a vonal a nulla pont, de mivel a föld nem csík, hanem gömb, mindenképp lesz valami, ami fizikailag közel van a nullához, de naptárilag mégis a legmesszebb, és oda csak egy nap alatt ér el a "ma".
Szóval ha innen indul a repülőutad délben, akkor az történik, hogy szépen a mész egy napot a mai nap delében, eléred a dátumválasztó túloldalát, és amikor átléped, akkor hirtelen holnap délben vagy.
A vonal amúgy a térkép keleti szélén van, a keleti hosszúság 180°körül, de nem tök egyenes, hogy ne vágjon ketté országokat.
"számára tovább fog tartani, mint akik helyben maradnak"
Csak tovább lesz világos, de ugyanannyi ideig fog tartani, 24 óráig.
"ugyanannyi ideig fog tartani, 24 óráig"
:D
A napok a Föld körbefordulásához vannak mérve. Van és kell is egy vonal, ahol az új nap kezdődik, majd a Föld forgása miatt az új nap tartománya is forog körbe, tehát az új nap nyilván körbemegy a Földön. Körbe is kell menjen, különben nem érkezne el mindenhol a következő nap.
Dátum választó vonal is kell, mert ha nem lenne, akkor nem lenne mihez mérni az új napok kezdetét, tehát dátumválasztó vonal nélkül, nem lehetne új napot meghatározni.
Segít még ezt megérteni, hogy egy napot a Nap járása alapján határoznak meg. Bár nem a napkeltét használjuk napkezdetnek, hanem a dél ellentétét, azt amikor a Nap a délpont ellenpontján tartózkodik, vagyis az éjfélt.
- Így éjfélkor kezdődik az új nap.
- Éjfélkor a Föld és a Nap adott pozícióban vannak.
- A Nap ezen helyzete az meg körbejár a Földön.
- Valahol kell egy kezdővonal, különben összefolynának a napok.
- A Nap/Föld helyzete a dátumválasztó vonallal körbejár a Földön.
Itt jön az, hogyha repülünk körbe-körbe a Földön, akkor időnként át haladunk a dátumválasztó vonalon is. Azon áthaladva meg váltanak a napok is, akkor is ha repülünk.
Megjegyezhető még, hogy egyszerűen ha sokáig repülünk körbe-körbe a Földön, akkor is telnek a napok, tehát kell váltson valahogy a napok számlálás is. Repülés közben is telik az idő, akár körbe-körbe repülünk, akármelyik irányba is, de akár egyhelyben is lebeghetünk egy helikopterben, az idő akkor is telik.
Kis kiegészítés: "hiába van ott is dél". Dél az mindig csak egy vonalon van csillagászatilag, de időmérésben ez egy kiterjedt terület - ez az egységes időzóna területe. Ott egységes zónaidőt használnak és a dél is egyszerre van egy nagy területe is.
Csillagászati pontossággal a dél csak egy vonalon van ténylegesen, nyilván.
Ui.: Ha a dátumválasztó vonalon repülnénk, még akkor is eljönne a következő nap.
Az "időt" NEM a Föld forgása generálja. (Legfeljebb a - buta (az "ember" az) - ember ez szerint mértékeli. He? Na???
Én is, én is, én is, én is, é..... Ja.
Hé, hé, hé, "...szélességi fok," hé!!! HOSSZÚSÁGI!
dellfil
Pedig de... :)) (Pandacsöki Boborjántól szabadon... :)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!