Az hogy lehet hogy a fény inerciarendszertől független állandó sebességű?
Képzeljük el, hogy utazunk az űrön keresztül fénysebességgel, legyen ez c. Ezután inercia rendszert váltunk a galaxis(Tejút) rendszerébe aminek a sebessége v(a galaxis sebessége). Az lehetséges-e ha a galaxis rendszeréből nézzük,hogy a sebességünk c+v??
Szóval ilyenkor a fény sebessége ugyanaz? Ha igen akkor miért??
Dávid Gyula valamelyik régi előadásában az összes felvetülő kérdés meg volt válaszolva.
[link] gyula
Ha valaki megtalálja ezek közül melyikben volt szó a fénykúpokról, akkor sokat segítene a kérdezőnek...
A c+v, amit írtál az egy sebesség összeadási képlet akar lenni, ami csak a newtoni mechanikában lehetne igaz, relativisztikusan nem. Relativisztikusan egy kicsit más a képlet: [link]
Ha ebbe behelyettesítesz v-t és c-t, akkor megkapod, hogy az eredő sebesség is c. Semmi sem mehet c-nél gyorsabban, és egyébként előttem írták már, hogy tömeggel rendelkező test nem mehet c-vel sem. Tetszőlegesen közel kerülhet hozzá, de elérni sosem fogja tudni.
Egyébként azt, hogy ez a bűvös c sebesség honnan jön, és miért van így, arra van egy izgalmas magyarázat. A relativitáselmélet logikailag a szimmetria fogalmából indul ki. Rájöttünk, hogy érdemes úgy is megvizsgálni a fizikánkat, hogy mik azok a transzformációk, amik nem változtatnak a törvényeinket, azaz mik azok szimmetriatranszformációi. Ilyen például a térbeli eltolás, mert úgy gondoljuk, hogy tudunk olyan törvényeket alkotni, amiknél nem számít, hogy hol alkalmazzuk őket, mert mindenhol érvényesek lesznek. Ugyanez megvan az időbeli eltolással is: nem számít, hogy most végzem el a kísérletet, hogy 5 órával korábban/később, mert ugyanazt az eredményt várjuk. Van még néhány ilyen, és ezeknek a szimmetriáknak van egy matematikai elmélete, a csoportelmélet, ami egy algebrai struktúrába tudja rendezni ezeket a transzformációkat. Kérdés, hogy hogyan is kell ezt megtenni.
A relativitáselmélet derítette ki, hogy ha azokból a szimmetriákból indulunk ki, amiket eddig a kísérletek nem cáfoltak meg, akkor ezeket pontosan kétféleképpen lehet csoportba rendezni: egyikből a klasszikus mechanika következik, másikból pedig a relativitáselmélet, és a kísérlet az utóbbi mellett döntött. A kettő közötti különbség egy 1/sebesség^2 dimenziójú konstans értéke. Klasszikus mechanikában ez a konstans 0, azaz ez a sebesség végtelen, relativitáselméletben pedig van egy véges értéke, és a sebességet 300000 km/s-nak mérjük. Bármiféle plusz megfigyelés, vagy input nélkül következik mindebből, hogy ez a sebesség az információ terjedésének sebessége, és semmi nem mehet ennél gyorsabban, ráadásul ezt a sebességet minden megfigyelő ennyinek méri.
Nem túl intuitív ez a világ elsőre, és nehéz elfogadni, de a mérések ezt bizonyítják, és egyértelműen megszabták a klasszikus mechanika határát, és nagy sebességek esetén már nem használhatjuk, hiába szokott hozzá annyira a szemléletünk. Azt érdemes ebből megjegyezni, hogy a fénysebesség létezése, és hogy ez minden megfigyelő számára ugyanannyi, valamint minden ebből következő, hétköznapi szemléletünknek ellentmondó tény pusztán a szimmetriákból indul ki logikailag.
Köszönöm a válaszokat! Én is jobban beleástam magam a témába, mostmár sikerült elfogadnom, megértenem ezt.
De viszont akkor a kvantummechanikában a "kísérteties távolhatás"-kor a részecskék hogy cserélnek információt egymással a fénysebességnél gyorsabban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!