Hogyan lehet megtalálni egy naprendszeren kívüli bolygót?
Eredeti kérdésre visszatérve van több módszer is nem csak az áthaladásos, mert azzal csak azt lehet megtalálni amelyik "naprendszernek" a síkja ránk merőleges.
A többit úgy találják meg hogy a bolygók gravitációja rángatja is kissé a csillagokat. Ezt úgy képzeld el hogy a csillag és a bolygó(k) egy gravitációs rendszernek számítanak és a közös tömegközéppont körül keringenek. Viszont mivel a csillagok jóval nagyobbak mint a bolygók ez a közös pont még bőven a csillagon belülre esik ugyan de a kimozdulása azért még így is észlelhető.
De ezeken kívül is vannak még egyéb észlelési módszerek is:
Ha tudsz angolul akkor a wiki oldal angol verzióját ajánlom inkább, részletesebb és frisebb:
A Magyaron a betűzött grafikon elég régi.
Ilyen módon a csillag saját bolygóit lehet észrevenni.
Teljesen esélytelen, hogy egy idegen bolygó pont egy csillag előtt megy el, és még észre is veszed.
De hiába is, mert az észleléshez tartozik az is, hogy periodikus. Mivel ugye a bolygót látni nem lehet, csak a csillag fénye gyengül egy nagyon kicsit.
Tulajdonképpen meg is válaszolták. Egy mozzanatot tennék csak hozzá és az is lehet, hogy mellékes, vagy tárgytalan.
A kérdésből úgy tűnik, hogy a távoli csillagok sokára ideérő fénye mintha kizárná, megakadályozná a bolygóáthaladás észlelését. A csillag nagy távolságával együtt is észlelhető a fényének gyengülése, ez nem igazán zárja ki az észlelést.
Talán - de ezt nem tudom - talán van egy olyan nagy távolság, amikortól ez a kitakarásos módszer már nem használható, mert a csillag túl távol van és a fénye alapvetően is túl gyenge a távolsága miatt. Talán több milliárd fényévre lévő csillagoknál tényleg akadály a távolság, de inkább csak szerintem lehet ilyen és inkább csak tényleg milliárdnyi fényévekre lévő, egyébként is gyenge érzékeléseknél. Mert a nagyon gyenge fényből kellene még egy százaléknyi ingadozást észlelni és csak van egy méréstechnikai határa ennek a módszernek.
Nagy általánosságban azért teljesen jól használható a még nagy távolságokra lévő csillagok esetén is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!