Milyen hasonlóságok vannak - agyi biokémiai szinten - káromkodás és felkiáltás között?
Tehát, amikor ijedtemben felkiáltok, hogy "[bibliai név]!", és amikor mérgelődök magamban többnyire anyákhoz, prostitúcióhoz és egyéb nemi dolgokhoz köthető szavak formájában, akkor milyen agyi folyamatok játszódnak le, és miben hasonlít ill. különbözik a kettő?
Legalább háromsoros választ kérek, 50% alattiak ne írjanak, és tudományos linkeknek örülök! Köszi!
Ezt nevezem!
Nemhogy válasz kell, de még annak formája módja is kötött. A pedagógia tud hozzászólni ahhoz, ez milyen feltételek mellett lehetséges.
Az egy másik problémakör, amivel a válaszolónak meg kell küzdenie, hogy milyen szintet kell átugrania. Hogy az elmondott információ, mire feldolgozódik, nem torzul annyira, hogy azt már tévképzetnek kell hívni. Ezt vulgárisan nevezhetnénk csalásnak is. Kérdés azonban, ki csalt. Szóval ez se egyszerű-
Azért legalább távolról mégis próbálkoznék. Már az kérdés, ijedtségről van-e szó. Mondjuk inkább meglepetésnek, aztán az adott ember addigi életétől függően abból ijedtség vagy düh keletkezik. Az addigi életétől függően, mert az agyi struktúrák nem azonosak, ugyanaz az inger különböző emberekből nagyon eltérő reakciót válthat ki.
Annyi bizonyos, hogy a hatást egy érzékszerv érzékeli, indít egy ingerületet valamely idegpályán. Ez egy biokémiai folyamat, amely egy e célra szolgáló pályán jut az agyba, ott további biokémiai reakciók játszódnak le, amit nevezhetünk érzékletnek, ebből következően egy emlék előhívásának, asszociációnak, a korábbi élettől függő beállítódástól függően. A lényeg, ha ezt vagy azt a reakciót váltotta ki, az ösztönös (nem tudatos), a meglepetésnek megfelelő biokémiai reakció tehát azonos, a többi a konkrét esettől és az agyi szerkezettől függő, honnan milyen asszociáció révén milyen választ hív elő. Vélhetően az első változat egy enyhébb meglepetés volt, a második [lényegesen] erősebb.
Jézusom
Anyád
Pi...csáját
Megvan a 3 sor meg az 50%+ 😃
Amúgy erre képtelenség pontos választ adni, mert ilyen szinten nem ismerjük az emberi agyat. Egerek meg kismajmok meg nem káromkodnak.
...
fMRI-vel lehet vizsgálni a káromkodó agyat, de ez a két dolog nagyjából 1 tőről ered.
A tudományosság kedvéért hasoblítsuk össze a Jézusom felkiáltást az Isten B...a meg felkiáltással.
A kettő között egy magasszintű asszociációs különbség van.
Amit ki tudnék emelni, hogy káromkodás esetén bekapcsol egy bonyolult hálózat, amit nem ismerünk pontosan. Ez egyfajta etikai, erkölcsi gát, ami tanult, tehát egy nagyon magasszintű társadalmi jelenség ami áthuzalozza az agyunkat.
Pl a szégyenérzetért felelős idegpályák.
Ha nincs a káromkodást gátló erkölcsi funkció akkor a jézusom és az isten b...a meg, ugyan azt jelenti működési szinten.
Itt van egh fMRI study káromkodás alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!