Lehetseges hogy a tobb szaz vagy ezer km magassagban levo muhold kamera rendszere latja az embereket es a hetkoznapi targyakat?
Persze. Ez simán megvalósítható... csak épo senkit sem érdekel, hogy reggel kimész kutyát sétáltatni.
Ne aggódj, ennyire nincs sok műholdidő 😃 és nem is lesz.
Lehetséges. Csak értelmetlen.
Ja, az ember úgy van megalkotva, hogy kizárólag az ismeretlentől retteg. Amint megismeri, már nem is fél tőle.
"sokan tartanak a technologiai folenytol"
Katonai műholdak eddig is voltak, igaz főleg megfigyelésre. Ha pedig egy támadó célú műhold meg tud különböztetni embereket, pl. katonai vagy politikai vezetőket, annak csak örülhetnénk, mi egyszerű civilek.
A 2004-ben felbocsájtott GeoEye-1 681 km-es magasságból 41 cm-es felbontást tudott.
2014-ben a katonai műholdak kb. 1 cm-es felbontással dolgoztak. (Bár a forrás később 10 cm-re javította.) Azóta ki tudja mennyit fejlődtek- korábban el sem tudtak képzelni ekkora felbontást. Katonai műholdakról nincs pontos adat.
#5
Azóta van nagyobb felbontású kereskedelmi műhold is. A WorldView-3 és -4 műholdak maximális felbontása (fekete-fehérben) kb. 31 cm.
A katonai műholdak esetében a maximális felbontásról csak tippelni lehet. Az biztos, hogy a tükörátmérő alapján kiszámolható a maximális felbontás. Az is biztos, hogy léteznek/léteztek 2,4 méteres (azaz a Hubble-ével megegyező) tükörátmérőjű kémműholdak. Ilyenekkel optimális körülmények között, minimális (250 km-es) pályamagasságban elméletileg is maximum kb. 6 cm-es felbontás érhető el. Az újabb műholdak valószínűleg nagyobb (kb. 3 méteres) főtükröt használnak, így a felbontásuk is nagyobb lehet valamivel, de nem sokkal. Az 1 cm-es felbontás nekem kicsit túlzásnak tűnik.
Szemléltetésképpen: a 31 cm-es felbontás nagyjából olyan, mintha 10 km-erről, a 6 cm-es nagyjából olyan, mintha 2 km-erről néznénk valamit. Illetve itt egy nagy felbontású kémműhold felvétel, nagyjából ennyi látszhat rajta:
Egyébként a lakosság megfigyelésére sokkal egyszerűbb az utcákat bekamerázni (lásd Kína).
#7
Nyugi, az internetforgalmad alapján valószínűleg úgyis mindent meg tudnak rólad, amit akarnak.
Jól gondolod kérdező, az alapvető műszaki probléma a légköri nyugtalanság. Felbontásban nem gond elmenni egészen a centis vagy akár mm-es mérettartományba, de a légköri nyugtalanságot kompenzálni nem kis kihívás! A Föld felszínén ez ugyebár nem gond. Alkalmazzák is rendesen. Ezt a technológiát nevezik adaptív optikának (Teljesen hétköznapi dolog egy többméteres tükör hátulsó fele felőli tízezred mm pontossággal állítható deformálórudak ezreinek valós idejű számítógépes állítgatása, amivel elérhető pl a levegő remegésének "ellentételezése"). Mindez hely és energiaigényes dolog, nem beszélve a hatalmas számítástechnikai háttérről. Persze ez idelent nem gond, van hely bőven, de odafent, mindez egy műholdba belezsúfolva eléggé meredek volna szerintem. Én azt mondom, hogy fentről egy-egy arc felismerése nem probléma, de az óra leolvasása, vagy a napozó mellett fekvő újságba beleolvasás ma valószínűleg nem lehetséges.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!