Megvalósíható-e a gravitációs vontatás?
Először egy amerikai űrhajóstól hallottam ezt az ötletet, azóta több tudós is rávetődött a témára.
Szerintük egy földet veszélyeztető aszteroidát el lehetne téríteni egy űrhajóval, amely hosszú ideig az aszteroida mellett tartózkodna és a gravitációja eltérítené az aszteroidát a pályájáról.
Szerintem egy nagy tömegű aszteroida gravitációja magához húzná az űrhajót, illetve ha az űrhajót hajtóműveivel próbálnák a megfelelő pályán tartani -évekig, esetleg évtizedekig- a hajtómű által kifejtett erő éppen ellentétes lenne a gravitációs erővel, azaz semmi változás nem következne be az aszteroida pályájában.
Vadmalac
Képzeljünk el egy közepes, mondjuk 10-20 km átmérőjű, jóval 100.000.000 köbméter fölötti térfogatú aszteroidát. Ahhoz, hogy néhány 10 köbméteres űrhajó gravitációs hatása érvényesüljön, az űrhajónak minél közelebb kéne lennie. Még 1 km távolság esetén is, ami tartok tőle elég csekély gravitációs vozást okozna, meglehetősen nagy szögben (közel 180 fokban) kéne állniuk a hajtóműveknek ahhoz, hogy különösebb hatást ne gyakoroljanak az aszteroidára, s ezesetben az eredő, s ezzel a hajtóművek hatásfoka meglehetősen kicsi lenne. Ellentétben a geostac műholdakkal. Ez már nagyságrendekkel nagyobb hajtóanyag mennyiséget feltételez.
(Ha méretarányosan lerajzolod látszik, hogy mire gondolok.)
Elképzelésem szerint nem vontatni, hanem tolni kellene az aszteroidát. Egyszerűen "dokkolna" az aszteroida felszínén, majd a hatóműveivel jóval nagyobb hatáfokkal lehetne azt tolni. Természetesen kalkulálva azzal, hogy az aszteroida foroghat, s ennek megfelelően vezérelni.
Ismereteim szerint ez a verzió eddig fel sem vetődött.
"Még 1 km távolság esetén is, ami tartok tőle elég csekély gravitációs vozást okozna, meglehetősen nagy szögben (közel 180 fokban) kéne állniuk a hajtóműveknek ahhoz, hogy különösebb hatást ne gyakoroljanak az aszteroidára"
Nem kell.
Az ionhajtómű nem rakétahajtómű. Nem kell számolni a gáztágulás miatti széles kúpszóródással.
Értem, hogy az aszteroida méretéből is következtetsz, de rosszul, mivel az ilyetén vontatás nem hogy 10-20, de még 1 km-es aszteroida esetén is alkalmatlan.
Ez a pár 100 méteres jószágokra van.
Tolás: az is jő, ha a mozgatandó objektum szilárd. De az üstökösmagok, sőt, az aszteroidák jelentős része is meglehetősen "laza' anyagú. Az egyetlen ponton ható erővel lehet, hogy csak szétcseszed sok kisebb darabra, amik külön, eltérő pályákon még kiszámíthatatlanabbul lesznek veszélyesek.
A grav. vontatás lényege, hogy minden pontjára egyszerre fejted ki a mozgató erőt, ugyan a gravitáció távolság-függése miatt itt sem ugyanakkorát, de azért az valószínű, hogy az űrjárműved túl kis tömegű ahhoz, hogy a Roche-határával számolni kéne.
Vadmalac
Lényegében eljutottunk oda, hogy -elméletileg- lenne lehetőség egy kisebb aszteroida eltérítésére, de egy -a földet komolyabban veszélyeztető- több kilóméteres objektum elhárítására ma még mincs igazán megoldás.
#19
Azt hiszem, ennek az egésznek akkor van értelme, ha egy földközeli pályán keringő aszteroidáról van szó, miről kiszámolják, hogy 10-20-30 év múlva kereszteni fogja a föld pályáját. Tehát nem pár milliárd-, adott esetben csak pár millió, akár pár 100 ezer kilóméterről van szó.
A többiben lényegében lehet igazság, bár -úgy gondolom-, hogy egy katasztrófa elkerüléséhez bármit/mindent meg kell tennünk, akár nukleáris fegyverekkel történő eltérítést. Igaz, ez ellen mindenki ódzkodik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!