Mennyi a fagyott tengervíz sótartalma, avagy lehet-e a sós vizet sótalanítani többszöri újra fagyasztással?
" a tengervíz mikor elkezd kristályosodni (megfagy) a tömény sóoldat kiválik és a sűrűségénél fogva az óceán mélyére süllyed"
Ekkora csacsiságot rég olvastam ebben a rovatban.
A tengerek, óceánok sótartalma nem teljesen egyforma.
"A tengervíz a tengerekből vagy óceánokból származó víz. Legismertebb tulajdonsága az édesvízénél lényegesen magasabb sótartalma. Ez az érték átlagosan 35‰ (3,5%), ami azt jelenti, hogy minden liter tengervízben 35 g só (főként nátrium-klorid) található oldott állapotban. A Balti-tenger sótartalma 0,2 és 2% közötti. Legnagyobb sótartalma a lefolyástalan beltengereknek van. A Holt-tenger sótartalma eléri a 28%-ot."
"Mennyi a fagyott tengervíz sótartalma, avagy lehet-e a sós vizet sótalanítani többszöri újra fagyasztással?"
A fagyott tengervízben gyakorlatilag alig van só.
Nem kell többszöri fagyasztás. Már elsőre is iható "sótlanságú" vizet kapunk. Hogy miért nem használják a fagyasztásos sótlanítási módszert? Mert nagyon sok energiát igényel. Erre a célra - ha így akarnád egy közepes város vízellátását megoldani - olyan erőművi kapacitás kellene, amely tíz ilyen méretű várost kompletten elláthatna villamosenergiával. Mármint nem a víz szempontjából. :) Nem beszélve, hogy mekkora ipartelepet kellene építeni a fagyaszáshoz. Az se lenne kis pénz...
A természet persze elvégzi "magától" is a feladatot. A befagyó tenger jégtáblái édesvízből vannak. Elvileg - begyűjtve megfelelő mennyiséget - lehetne rá "alapozni", csakhogy megint az a fránya energia közbeszól. Mármint a begyűjtés, a rendeltetési helyre szállítás eszméletlen mennyiség üzemanyagot, eszközt igényelne.
(Na és mi van a "rettegett" széndioxiddal? Mit tippelsz mennyit pöfögnének ki azok a begyűjtő-szállító eszközök?) Megint ugyanott vagyunk mint fentebb. :)
Atomhajtású flotta építése? Hehe. Az egész földkerekség hadihajó állománya kismiska ahhoz képest amekkora flottát kellene létrehozni, hogy érdemi mennyiségű édesvízhez jussunk ilyen módon. (Az se lenne két fillér!! :D)
Kérdezhetnéd, mi van a jéghegyekkel. Azok nem tartoznak szorosan a tárgyhoz, mert azok nem(!) a tenger megfagyott vizéből vannak. Azok a szárazföldről a tengerbe csúszó, és letöredező gleccserek darabjai. Az északi féltekén nagyrészt Grönlandról, és a kanadai Ayles-selfjégből származnak. Szárazföldi jég. Jéggé összetömörödő hóból keletkeztek.
Ezek egynémelyikének a felhasználási hely közelébe vontatásával már kísérleteztek. Rendre belebukás lett a vége. Baromira gazdaságtalan még ez is.
Na és egy kis bulváros, némi igazságokkal... :)
És a többi... :)
dellfil
Köszönöm a választ!
A Wikipédiás oldalt magam is megtaláltam, csak arra nem találtam utalást, hogy mennyire lesz sómentes a tenger jege. Nem akarok kukacoskodni , de ahhoz, hogy valami megfagyjon nem energiára van szükség, hanem annak a hiányára. :-) Persze tudom, azok a területek, ahol több vízre lenne szükség nem arról híresek, hogy hideg lenne ott. Nem akartam feltalálni a spanyolviaszt pláne nem megoldani a vízhiányt, egyszerűen csak az elv éredekelt.
Köszönöm még egyszer a választ.
" ahhoz, hogy valami megfagyjon nem energiára van szükség, hanem annak a hiányára"
De amint magad is írod, ott, ahol meleg van, ott a hidegcsináláshoz kell energia.
Fránya dolog az entrópia.
Magától nem hajlandó a meleg a vízből kimászni, inhomogén hőmérsékleti viszonyt létrehozni.
Hőszivattyúzni kell.
Az meg bizony energia.
És itt jön még egy csavar.
Elvileg ugyebár a vizet akár fagyasztom, akár elforralom, a halmazállapot visszaváltásánál ugyanaz az energiamérleg van negatívban.
Olvadáshő 333,7 kJ/kg
Forráshő 2 256,37 kJ/kg
Ha figyelembe vesszük azt, hogy a hatásfok sosem 100%, a befektetett energiából X százalékot nem tudunk visszakapni, akkor is azt mondhatnánk, hogy a desztillálás, tehát a forralás, mint sótlanítás akkor is több energiát igényel, mint a fagyasztásos módszer.
De van ám bibi.
Mégpedig az, hogy a forraláshoz a hőbevitel elég jó hatásfokkal hasznosul és a kondenzációnál visszanyert energia, hő még akár hasznosítható is másra.
A hőszivattyús fagyasztás viszont elég xar hatásfokkal igényel sok, a fagyasztás energiamérlegében nem "tárolódó" energiát (esetlegesen a hőszivattyú melegoldali energiája felhasználható lenne, ez javítaná a hatásfokot, de erre egy ma nem létező "ipart" kéne építeni), aztán a kiolvasztáskor meg a magasabb hőmérséklethez megint energiát kell bevinni.
Szóval, mai ipari méretű technológiában gondolkodva drágább a fagyasztás a forralásnál.
Nem mondom, hogy nem lehetne elég jó hatásfokú technikát kifejleszteni erre, de minek? A desztillálás tudja, ami kell, egyszerű, mint a fakocka, nem igényel jelentős technikai apparátust és fejlesztést sem.
A természetes jegeinket meg ne nagyon piszkáljuk, egyrészt vészesen fogynak, másrészt messze vannak a globális felhasználás fő területeitől, harmadrészt nagy mennyiségű jég kimozgatása a sarkokról erősen megbolygatná az ottani természetes hőmérsékleti és sókoncentrációs viszonyokat.
Sokkal randább természeti beavatkozás lenne, mint némi akármilyen hőmérsékletű tengervizet desztillálni.
Találtam egy oldalt az angol Wikin ahol elég részletesen írnak a sótalanításról, energia igényéről, költségekről stb.
Érdekesség: az amerikai szuper repülőgéphardozó képes előállítani napi szinten 1.500.000 köbméter édesvizet.
Wadmalac
Egyetértek azzal amit írtál, mellesleg megjegyzem: bármi amit "ipari" méretben/mennyiségben állítunk elő az így vagy úgy, de károsítja a természetet.
"bármi amit "ipari" méretben/mennyiségben állítunk elő az így vagy úgy, de károsítja a természetet."
Hát ez általánosságban igaz lehet, de nem mindegy, hogy miben, milyen mértékben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!