Magyarországnak melyik volt a legnagyobb presztízsű győztes csatája történelme során?
A karánsebesi csatában nagyon sok osztrák esett el. Mondjuk a csata elvileg a török ellen folyt, de így is szép eredmény.
Amúgy szerintem a Nándordefhérvári Diadal.
Abszolút legkiemelkedőbb nem jut eszembe, és valószínűleg nincs is. A teljesség igénye nélkül pár győztes csatánk, ami pályázhat erre a címre.
- 907-es Pozsonyi csata, véglegessé tette a honfoglalást, és több mint 100 évig nem is nagyon merészkedtek vissza a németek a magyar határhoz.
- 1456 Nándorfehérvári diadal, a győzelem Európa szerte jegyzett volt
- 1479 Kenyérmezei csata, a törökök egy időre felhagytak a Magyarországi terveikkel
- 1552 Eger ostroma, a török ennek köszönhetően nem tudta teljesen elszeparálni Erdélyt a királyi Magyarországtól
- 1848 Pákozd, nem volt nagy csata, de a frissen felállított honvédség megfutamította Jelasicsot
- 1849 tavaszi hadjárat, Isaszegi csata
- 1849 tavaszi hadjárat, Buda visszafoglalása, stratégiailag rossz döntés, de nagy presztízzsel bírt, ha az oroszok nem avatkoznak be '49 nyarán, akkor jó eséllyel a Habsburgok elbukják a háborút, és vele együtt a birodalmi törekvéseiket.
1526 előtt Magyarország egy európai regionális nagyhatalom volt, teljesen mindegy, hogy ezt a mai, saját magunkról kialakult negatív elképzelés miatt nehéz elhinni, attól még így volt.
Kb. ezt úgy kell elképzelni, hogy ha most valaki Közel-Keletre megy, akkor ott vannak kisebb-közepes nagyságú országok, de mindenki tudja, hogy alapvetően Törökország és Irán (esetleg Szaúd-Arábia) a legnagyobb országok, ha egy hatalom akar valamit ott csinálni, ezekkel az államokkal számolni kell. Kb. így volt ez a középkorban Közép-Európával, Balkánnal és a Kelet-Európai térséggel. Ebben a térségben a számottevő hatalmak kb. Magyarország, Lengyelország, Bizánc (később törökök), a Német-Római Birodalom voltak. Igazából számtalanszor bebizonyította az ország, hogy méltó erre a hatalmi szerepre, Szent Istvántól kezdve kb. Mátyás királyig napestig lehetne sorolni a németekkel, bizánciakkal, lengyelekkel, halicsiakkal, csehekkel, törökökkel folytatott háborúkat, amikben számtalan magyar győzelem született. Magyarország hadereje a középkorban a többi országhoz képest félelmetes volt, aminek a létszáma az oka. Az Árpád-korban az ország kb. 30 ezer katonát tudott kiállítani, és hogy ez milyen sok, mutatja, hogy a környékbeli országok (csehek, lengyelek, szerbek stb.) ebben a korban néhány ezret tudtak csak. A magyar haderőhöz a német-római és a bizánci volt csak mérhető. Persze geopolitikailag hátrányunk volt, hogy ez a haderő ritkán mutatkozott együtt, hiszen állandóan a szélrózsa minden irányában háborúztunk, így meg kellett őket osztani, de akármelyik ország kétszer is meggondolta, mielőtt nekiállt velünk szarakodni. Igazából a mohácsi csatáig a törökök is egyenrangú félként kezelték a Magyar Királyságot, Mátyás idején még biztosan így volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!