Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy a hidrogén...

Mitől függ, hogy a hidrogén meggyújtásakor víz lesz-e vagy durranógáz?

Figyelt kérdés
2019. szept. 25. 21:06
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A durranógáz a H2 és O2 gázok elegye. A H2-t csak O2 jelenlétében tudod meggyújtani. Ha meggyújtásról beszélsz, akkor már durranógáz volt előtte. És az égés során keletkező molekula a H2O, vagyis a víz.
2019. szept. 25. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!

Hát én igazán zöldfülű vagyok ehhez. Nem olyan rég tett itt fel valaki kérdést a víz házi előállításáról. És azt nem értettem, hogy sokan írták neki, hogy ne gyújtogassa a hidrogént, mert hatalmas robbanás lesz. Másvalaki meg belinkelt egy kis videót, ahol a kísérleti asztalnál a hidrogént gyújtogatták, miután valami fémre valami savat engedtek és így nyerték ki a hidrogént, és ott meg víz lett az égetése során. Szóval ebben a kísérletben miért nem lett durranógáz? És miért mondta mindenki annak, aki "hidrogént akar gyújtogatni", hogy ne játsszon vele, mert felrobban minden?

2019. szept. 25. 21:13
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

2 H2 + O2 = 2 H2O

Ez a reakció amiről szó van. Ez a reakció jár robbanással.

O2 az van a légkörben. Ha H2-t fejlesztesz, akkor az a légkör O2-jével keveredve durranógázt alkot. Ha az szikrát kap, akkor felrobban, és a fenti reakcióban víz keletkezik.

MINDIG víz lesz a H2 égése során. Nincsen más opció. Ha a H2-t elégeted, akkor víz lesz.

A durranógáz egy keverék. Olyan, mintha összekeversz lisztet meg cukrot. Nem történik semmi, csak össze lesznek keverve.

A durranógáz keletkezése, a robbanás és a víz keletkezése nem kizáró események, hanem az egyik előzménye a másiknak. Először összekeveredik a H2 és O2, utána ha szikrát kapnak, akkor felrobban a gáz, és víz keletkezik. Oké?

2019. szept. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ezt így értem, köszönöm. Csak azt nem értem, akkor abban a kísérletben miért nem volt durranás, robbanás, amikor égették a hidrogént. Azért, mert kevés volt a hidrogén, és így nem volt érzékelhető a durranás?

Itt van a videó, itt nem robban semmi. Miért?

https://www.youtube.com/watch?v=GDjtXqzvODU

2019. szept. 25. 21:25
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert nagyon-nagyon kevés anyagot használ. Egy tű hegyén lassan átfolyó gázt égeti. Az nyilván nem viszi le a tetőt.
2019. szept. 25. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

Durrant az csak nem hallottad.


Amúgy ugyanez a gáz durrantotta fel a csernobili reaktort. Aszem azt hallották.

2019. szept. 26. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:
94%

A durranógáz a hidrogén és oxigén gázkeveréke.

Az égés sokféleképpen történhet. Ha az éghető gázt lassan engeded az oxigénes közegbe, közvetlenül a kiengedésnél meggyújtva, akkor nincs sehol olyan keveréked magán a lángon kívül, ami égésképes.

De ha az éghető gáz és az oxigén előre össze van keverve, az égésképes elegy mindenhol jelen van, a láng gyújtáskor nagyon gyorsan tud benne terjedni, ez a robbanás.


Ha a tiszta hidrogént egy kis lukon vezeted ki a levegőbe, nem tud előre keveredni, csak ott, ahol éppen ég.

A begyújtásnál van egy kis keverék, ami pukkan, az a hirtelen égés, mondhatni robbanás, utána már a meglévő lángot táplálod csak lassan, úgy nem durran.

A veszély ezzel nem szűnt meg, mert ha bárhol máshol is szivárog ki a hidrogén, továbbra is előállhat ott a durranógáz keverék, ha az eléri a lángot, be is robban.

2019. szept. 26. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dellfil ***** válasza:
100%

Igen érdekesen tetted fel a kérdést. Ha a hidrogént oxigénben égeted el, mindenképpen víz lesz belőle... :)

Az nem mindegy, hogy milyen körülmények között égeted el. Ha ugyanis egy térbe hidrogén-oxigén elegyet teszel, és meggyújtod, robbanásszerűen fog elégni. Víz lesz belőle. A robbanás hevessége persze függeni fog a keverékaránytól, azaz akkor lesz a legnagyobb ha egy oxigénatomra két hidrogénatom jut.

Na most ha te egy szivárgó hidrogéngázt engedsz oxigénes közegbe, (levegő) és rögtön meggyújtod, égni fog, nem "robban". Így működnek a hidrogén égők. Tudod mi az érdekes? Ekkor is víz keletkezik. Csak nincs bumm!

De gondolj bele, a gáztűzhelyek robbannak? Nem, ha megfelelően használják. Viszont ha elég sokáig nyitva hagyod a gázégőt meggyújtás nélkül zárt térben, - pl. konyha - és utána kísérletezel a meggyújtásával, hát megnézheted magad. Bummm... :DDD Mivel persze itt szénhidrogén gázt (metán, vagy propán-bután) égetünk a víz mellett széndioxid is képződik.

Tehát összefoglalva: a hidrogént a körülményektől függően elégethetjük gyorsan - durranógázként - vagy lassan - hidrogénégőfej, de a végeredmény víz. :)


dellfil

2019. szept. 26. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Gázelegy (nem keverék az a kutyáknál van) robbanása gyökös mechanizmusú láncreakció ezért fontos hogy a reaktánsok azonos térfogatban legyenek. A benzin is csak ég ha meggyújtják de ha gőze levegővel elegyedik akkor robban.
2019. szept. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!