1,5 négyzetmiliméteres vezeték mekkora áramerősséget (ill teljesítményt) képes átvinni 230 Voltos hálózatban?
"P = U x I (ezt tudom)...."
váltóáramnál nem.
Ez a link ami az #1 alatt látható, ez egy marhaság. Azt furcsállom, hogy nem tűnik fel senkinek, hogy például az 1,5-es bizonyos körülmények között 25 A-ig terhelhető, és ugyanakkor 10 A-es túláramvédelmet kell eléje pakolni.
Ez nem a szabvány táblázata, ez egy villanyszerelési könyvből származik, amik eltolt a szerző.
#5: "...és ugyanakkor 10 A-es túláramvédelmet kell eléje pakolni."
Az már csak a bojlerre vonatkozó ajánlás. (Egy "bojleres" oldal.)
Már többször írtam, megkerestem az egyiket:
Vezetékek terhelhetőségével foglalkozó magyar szabvány három volt az elmúlt 70 évben, az alábbiakban kiszedtem belőlük a másfeles vezetékre vonatkozó értékeket, és az A csoport meghatározásait.
52-től: 15-20-25 A
70-től: 16-20-25 A
79-től: 16-20-25 A
52-től: Csőbe húzott gumiszigetelésű vezetékek
70-től: - Egyerű főáramköri vezetékvakolat alá helyezet védőcsőbe szerelve a vezetékszámtól függetlenül
- Ötnél több egyerű főáramkörű vezeték szabadon elhelyezve védőcsőben vagy csatornában
- Kilencnél több egyerű főáramköri vezeték kötegelt szereléssel
- Ötnél több erű közös köpenyű főáramköri vezeték
79-től: - Tömör szerelőlapon lehelyezett vezetékek
- Több rétegben egymáson szerelt védőcsövekben elhelyezett vezetékek, a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinek kivételével
A 79-es szabvány visszavonva 1998/6/1-től jött helyette az MSZ 2364-523:1998
Az 52-es szabványban volt utoljára biztosítóérték, de ott normálisan, minden oszlop után. Azaz a táblázat 12 oszlopból állt (3 csoport, kétféle vezetőanyag, terhelhetőség és biztosíthatóság mindegyiknél).
A korszak elismert szakírója Ipari Szakkönyvtáros könyvét 8 kiadásban jelentette meg. Az 1967-esben a fentiek szerinti 12 oszlopos táblázat szerepel. Aztán a szabványváltozáskor nyilván pótolni akarta az elmaradó oszlopokat (mivel 16 A szerepel, a régiben meg 15 volt), de elhívhatták reggelizni, oszt így maradt még két kiadásban. Ugyanakkor a szöveg változatlanul jól van mindegyikben: Ha a terhelhetőséget megállapítottuk, akkor a biztosító értéke a terhelés értékéhez legközelebb eső, annál kisebb (vagy egyenlő) legyen.
Csak jött valaki, és felmásolta a netre, azt, ami 70 és 79 között volt érvényes, és még hozzátette, hogy ez a szabvány. :D és most már így lesz az idők végeztéig, hivatkoznak rá az iparosok, de még a netes tananyagírók is, láttam Széchenyi egyetemes ppt-t is. :D Azon a szinten még pláne súlyos, hogy azt a kis hibát is elkövette a régi szerző, hogy egyerű helyett egyszerűt gépelt a kis miniszoknyás titkárnője, amit bennehagyott, és ezt is most így látjuk, míg a világ világ. :D De csak a hetedik kiadásban, és csak az A csoportnál! Érthetetlen. Szóval aki ezt felnyomta a netre, az a hetedik kiadást birtokolta. :) Bár az utolsó kiadásban már egyerű szerepel, de azt bizottság dolgozta át a szerző halála miatt. Mondjuk, a hetvenes évek miniszoknyái azok nem voltak semmik. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!