Van különbség a Párhuzamos Univerzumok és Multiverzum között? És mi az a Dimenzió?
Hát, ha a dimenzió fogalma sem tiszta, ezt nehéz lesz elmagyarázni.
A dimenzió valamilyen kiterjedést jelent. Térben és időben elsősorban.
Egy egydimenziós testnek csak hossza van. Kédimenziósnak csak hossza és szélessége, le tudod ezeket rajzolni egy papírlapra, hiszen egy síkban elférnek.
A három dimenziósnak három kiterjedése van, hossz, szélesség, magasság.
Az ilyen, három kiterjedésű testeket nevezzük térbeli testnek.
A három térdimenziót érdemes egymásra merőleges három tengely mentén elgondolni és kezelni, így tudjuk kényelmesen ábrázolni is egy koordináta-rendszerben.
Vehetjük negyedik dimenziónak az időbeli kiterjedést is, hiszen ez is egy mérhető irány, de azért ez nem teljesen azonos a három térdimenzióval.
És most jön a furább rész.
Egy kétdimenziós, síkban létező dolog nem láthatja a harmadik dimenziót, mert az az ő létezésén kívüli térben van.
Na ugyanígy nem láthatjuk mi a negyedik, a mi három dimenziónkra merőleges térdimenziót, ha létezik. Elképzelni is nehéz ezt, hiszen mi csak három D-ben látunk, élünk.
És akkor jön a kérdés, ha létezik egy negyedik (ötödik stb.?) térdimenzió, ott mi lehet?
Párhuzamos Univerzumok.
Ahogy a kétdimenziós síkokat egymásra tudod pakolni 3 dimenzióban, mint egy könyv lapjait, úgy tudod elvileg a háromdimenziós tereket egymásra rétegezni 4 térdimenzióban.
És ha ezek a rétegek léteznek, mindegyikben lehet akár még egy hasonló univerzum, mint a mienk.
Elég sok a HA.
Multiverzum.
Ez jelentheti ugyanazt, mint a fenti, de azért többféle értelmezése is lehet. Általában ugyanazt értik alatta, egy akárhány, akár végtelen sok rétegből álló párhuzamos univerzum-kupacot.
Hogy ezt úgy képzeljük el, mint könyvlap-rétegeket, vagy úgy, mintha a háromdimenziós terünk egy 4D gömb felülete lenne és a multiverzum olyan, mint egy 4D-s szőlőfürt, az már fantázia kérdése. A fizikánk erről még semmit biztosat nem tud. Lehet, hogy nincs is semmi ilyen.
Amíg nem tudjuk mik azok, addig ah akarjuk van, ha akarjuk nincs. Ilyen fogalmat a tudomány saját hatáskörben nem használ. Egyes képviselői - ha úgy vélik, ezzel érthetőbbé válnak - a laikus közönséget tájékoztatni próbálva talán. De a jobbak úgy se nagyon.
A dimenzió egy, a tér (mint absztrakt fogalom) pontjainak jellemzésére szolgál. Jelentése az, hogy ahány dimenziós a tér, annyi független adat kell egy pontjának pontos meghatározásához. Persze csak akkor, ha előtte önkényesen kijelöltünk egyet, amihez viszonyítunk.
"Amíg nem tudjuk mik azok, addig ah akarjuk van, ha akarjuk nincs. Ilyen fogalmat a tudomány saját hatáskörben nem használ."
Ez nem igaz.
Ha igaz lenne, nem lennének soha új elméletek, törvények ,mert a teóriákat nem lenne szabad kimondani.
A 3+ dimenziós univerzum igenis tudományos teória. Az ezzel való foglalkozás éppenséggel lehet minimális, hiszen nincs nagyon mit kezdeni vele, amíg nincsenek rá vizsgálati lehetőségeink.
Létezik!
A csillagkapu parancsnokságon jártam :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!