Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ez a faj nyeri a kompetí...

Miért ez a faj nyeri a kompetíciót?

Figyelt kérdés

Különböző fajok esetén a kisebb R*-értékkel rendelkező faj nyeri a versengést. Ez miért van? (az a tippem, hogy azért, mert alacsonyabb forráskoncentrációnál is magasabb a növekedési rátája)

[link]


(R: forráskoncentráció)

(b: relatív növekedési ráta)

(d: biomassza veszteség)



2019. júl. 25. 18:13
 1/9 sadam87 ***** válasza:
100%
Sikerül megtalálni a diasort, így már tudom értelmezni az ábrát (remélem, jól). Ha jól értelmezem, R* az egyensúlyi forráskoncentráció, azaz az a forráskoncentráció, aminél a populáció egyedszámváltozása 0. Ennél kisebb koncentráció esetén csökken, nagyobb koncentráció esetén pedig növekszik a populáció mérete. Ez alapján a kisebb R*-jú populáció már kisebb forráskoncentrációnál el kezd tudni növekedni. Ha a forrás limitált, akkor előbb utóbb lecsökken annyira a koncentrációja, hogy a nagyobb R*-ú populáció egyensúlyi forráskoncentrációja alá esik, tehát annak már csökkenni fog az egyedszáma, míg a másiknak még mindig növekedni.
2019. júl. 25. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod! Én másképp értelmezem, de javíts ki kérlek, ha tévedek.

"Ha jól értelmezem, R* az egyensúlyi forráskoncentráció, azaz az a forráskoncentráció, aminél a populáció egyedszámváltozása 0."

Ezzel nem értek egyet, mert a ha megnézed az R*-hoz tartozó függvényérték -azaz b(R) és d metszéspontján- pontbeli meredeksége pozitív, azaz nő a görbe. A b(R) görbe pedig maga a növekedési ráta. Tehát egyedszámváltozás van (méghozzá nő), mert a növekedési ráta is pozitív.

2019. júl. 25. 19:45
 3/9 anonim ***** válasza:
53%
A kompetíciót azt nem nyerik, hanem vinkózzák.
2019. júl. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 sadam87 ***** válasza:
100%

"A b(R) görbe pedig maga a növekedési ráta"

Nem, b a növekedési ráta, a b(R) görbe a növekedési ráta értékét mutatja egy adott forráskoncentráció esetében.

[link]

Ez az a cikk, ahonnan a ppt legtöbb ábrája származik (a kérdésben szereplő ábra pont nem). Az első oldalon (számozás szerint: 1020.) leírják, hogy az R* a minimális forrásigény (resource requirement), aminél a reproduktív ráta és a halálozási ráta (loss rate) megegyezik.

(Kicsit fura a fogalomhasználat. A cikkben mintha születési (illetve inkább osztódási) rátát értenének a reproduktív ráta alatt.)

Az 1029. oldalon nagyjából azt írják le, amit én írtam fentebb is:

"According to theory, the species with the lowest R* for the limiting resource should displace all competitors (O’Brien 1974; Tilman 1977; IIsu et al. 1977). The mechanism of competitive displacement is the ability of the species with the low- est R* to reduce extracellular silicate concentrations to its R*, at which con- centration the other species cannot sus- tain stable populations."

2019. júl. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"Nem, b a növekedési ráta, a b(R) görbe a növekedési ráta értékét mutatja egy adott forráskoncentráció esetében."

Vissza olvasva láttam, hogy hülyeséget írtam.

Köszönöm szépen, hogy előkerested a cikket, és a fontos részeket is. Akkor viszont a cikk definíciója nem igazán konzisztens. Bár a grafikonon nem szerepel a halálozási ráta, viszont az igen, hogy az R* után is nő a növekedési ráta.

Mondjuk én abból indultam ki, hogy alapvetően az nyer, akinek nagyobb telítési szinten csökken 0-ra az növekedési rátája (természetesen logisztikus növekedés estén). De ezt inkább azonos faj különböző változataira alkalmazzák. És itt is arról van szó, hogy a relatív növekedési ráta nő, majd egy bizonyos szinten állandó lesz. Ezért gondoltam, hogy itt is olyasmi lehet, hogy amelyik az R*-ot magasabb növekedési rátán éri el, az nyer.

Bár azt sem igazán értem, hogy a b2(R) miért nem az origóból indul...

2019. júl. 25. 22:22
 6/9 sadam87 ***** válasza:
100%

"Bár a grafikonon nem szerepel a halálozási ráta"

Értelmezésem szerint a d akar lenni a halálozási ráta. (A rövidítések alapján logikus is: b = birth rate, d = death rate)

"a relatív növekedési ráta nő, majd egy bizonyos szinten állandó lesz."

Ne felejtsd, hogy az ábrán nem az idő, hanem a forrásmennyiség függvényében ábrázolják a növekedési rátát! A növekedési ráta függ az R*-tól és nem fordítva.

"Bár azt sem igazán értem, hogy a b2(R) miért nem az origóból indul..."

Na, azt én sem.

2019. júl. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Az eredeti slide szerint a 'd' a biomassza veszteség. A halálozási ráta nem is lenne túl logikus, mert szerintem annak kb. a b(R) inverzének kellene lennie, de legalábbis egy ideig csökkennie kéne az egyre nagyobb forráskoncentrációnál. De azt nem hinném, hogy a forráskoncentrációtól független lenne a halálozási ráta. De ha mégis így értelmezed, akkor logikus, hogy R*-nál egyensúlyi a populáció.

Mondjuk az is lehet, hogy hibás a grafikon, mert sajnos ilyet is tapasztaltam már többször.

2019. júl. 25. 22:48
 8/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Igen, én is elképzelhetőnek tartom, hogy ez a grafikon pontatlan. Arra tippelek, lehet, csak gyorsan összedobta valaki.

A "biomassza veszteség" kifejezést nem tudom értelmezni, ezért (is) tekintettem rá halálozási rátaként. Persze az jogos, hogy annak is változnia kéne a forrásmennyiséggel. (Mondjuk a cikkben konkrétan kovamoszatok versengését vizsgálták SiO2 forrásért, szóval ebben az esetben nem hiszem, hogy belehalnának, ha nem jutnak szilíciumhoz, legfeljebb nem tudnak szaporodni. De általános esetben nyilván nem ez a helyzet.)

2019. júl. 25. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

A biomassza veszteség kifejezés számomra is elég rejtélyes. Több dolog is eszembe jutott, de mindegyik csak úgy lenne értelmes, ha változna a forráskoncentrációval a görbe, szóval inkább nem találgatnék.

Egyébként van tippem, hogy az egyik (meglehetősen szétszórt) tanárom rakhatta össze a slide-ot, szóval igazad lehet :D

Mindenesetre köszi a segítséget!

2019. júl. 25. 23:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!